Toruń nagrodzony za sport polonijny | www.torun.pl

Toruń nagrodzony za sport polonijny

Miasto, Sport
Data publikacji: 03 grudnia 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Logo nagrody "Za zasługi dla sportu polonijnego"

Miasto Toruń nagrodzone przez Wspólnotę Polską "Za zasługi dla sportu polonijnego". Wyróżnienie odebrał 3 grudnia 2021 r. zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podczas uroczystości w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Gala "Za zasługi dla sportu polonijnego" była częścią konferencji pn.  , zorganizowanej przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" i  Polski Komitet Olimpijski. Na spotkaniu z udziałem przedstawicieli Polonii, samorządowców i sportowców z całej Polski omawiano potencjał rozwoju sportu polonijnego i dotychczasowe płaszczyzny współpracy Polaków z kraju i zagranicy. Była też mowa o oczekiwaniach środowiska polonijnego i działaniach na rzecz edukacji młodzieży polonijnej.

Podczas konferencji wręczono nagrody "Za zasługi dla sportu polonijnego". Tegorocznymi ich laureatami zostali:

 • W kategorii "Samorząd lokalny na rzecz sportu polonijnego" - miasto Toruń
 • W kategorii "Polonijny sportowiec roku" - Paweł Myśliwiec, USA
 • W kategorii "Animator sportu polonijnego" - Henryk Cieślar, Republika Czeska
 • W kategorii "Instytucja działająca na rzecz sportu polonijnego" - Szkoła Sportowa Samorządu Rejonu Wileńskiego na Litwie

Z rąk wicepremiera Henryka Kowalczyka nagrodę odebrał w imieniu Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego jego zastępca Zbigniew Fiderewicz. W ceremonii wręczenia uczestniczyli też Anna Krupka - sekretarz stanu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Andrzej Kraśnicki - prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Dariusz Piotr Bonisławski - prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Nagroda dla Torunia jest podziękowaniem za współpracę miasta przy organizacji akcji Lato z Polonią i promocję idei olimpijskiej podczas zorganizowanych przez Toruń Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych w 2009 i 2017 r.

Warto wspomnieć, że Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" oraz Polski Komitet Olimpijski od 20 lat współdziałają przy organizacji setek wydarzeń  integrujących Polonię i Polaków w kraju. Sport i edukacja zajmują w tej aktywności jedną z czołowych pozycji.

Zdjęcia z konferencji "Polska-Polonia – nowe płaszczyzny współpracy" 3 grudnia 2021 r. w Warszawie.
Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  24 mieszkania TTBS zostały oddane do użytku w nowym bloku przy ul. Hubego 19a na Osiedlu Mieszkaniowym Jar.
 • Przed białym autobusem elektrycznym stoi uśmiechnięty kierowca
  Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu chce kupić kolejne cztery autobusy elektryczne oraz infrastrukturę do ich ładowania. Właśnie ogłoszono na nie przetarg.
 • Miasto, MZK
  Dziesięć zielonych przystanków powstanie wzdłuż nowo budowanej linii tramwajowej do tzw. osiedla Jar.
 • Sport
  30 stycznia 2022 r. sportowcy z toruńskich klubów zagrają razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Można będzie poćwiczyć z nimi w CH Toruń Plaza.
 • Na zdjęciu widać niezagospodarowaną działkę,teren wokół jest zalesiony, w tle widać budynki
  Biznes, Miasto
  Nieruchomość przy ul. Jasia i Małgosi 21 w Toruniu została wystawiona do sprzedaży w przetargu zaplanowanym w dn. 29 marca 2022 r. Teren jest przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną i opcjonalnie usługi z wyłączeniem tych kolidujących z funkcją mieszkaniową.
 • Plakat promujący wydarzenie
  Miasto
  Trwa rejestracja uczestników 10. edycji ogólnopolskich warsztatów programowania "Koduj z Gigantami – Szyfry i Zagadki" 5-27 lutego 2022 r.
 • Nastąpiła zmiana terminów składania ofert na wyposażenie dla pracowni zawodowych w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu. W związku z pytaniami, jakie wpłynęły do postępowania nr 1/2022 (szczegóły do pobrania tutaj) Dyrektor Toruńskiego Centrum Usług Wspólnych informuje o wydłużeniu terminu składania ofert w postępowaniu na dostawę...
 • Trwają kolejne prace związane z trzecim etapem rewitalizacji Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu. Na nową odsłonę Parku Miejskiego musimy jeszcze trochę poczekać, ponieważ koniec prac przewidziany jest na koniec lipca br.
 • Od czwartku 27 stycznia do 27 lutego 2022 r. uczniowie klas 5-8 szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych przechodzą na naukę zdalną. Przedszkolaki i klasy 1-4 pozostają w trybie stacjonarnym.
 • Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki znalazło się w gronie dziesięciu najlepszych sal koncertowych w Polsce.
 • W związku z nasileniem pandemii koronawirusa na terenie kraju, w Urzędzie Miasta Torunia obowiązują zaostrzone zasady rygoru sanitarnego.
 • Coraz większy udział wariantu omikron w Polsce jest także zauważalny w naszym mieście. Porównując dane z ostatnich dwóch tygodni, na COVID-19 w Toruniu choruje dwa razy więcej osób. Sytuację epidemiczną w mieście w tym czasie przedstawił prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Po ponad 37 latach pracy z Zespołem Szkół Samochodowych w Toruniu żegna się jego dyrektor Marzanna Podpora.
 • W siedzibie Urzędu Miasta Torunia przy ul. Fałata 39 doszło do awarii systemów teleinformatycznych. Kontakt z Wydziałami Edukacji, Sportu i Rekreacji oraz Zdrowia i Polityki Społecznej może być utrudniony.