Toruń na Property Forum 2022 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń na Property Forum 2022

Biznes, Miasto
Data publikacji: 20 września 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: uczestnicy panelu dyskusyjnego podczas konferencji Property Forum, wśród nich Łukasz Szarszewski dyrektor Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu

Portfolio gospodarcze i oferta inwestycyjna Torunia prezentowane są w Warszawie podczas konferencji Property Forum 2022.

Wydarzenie od lat jest stałym punktem na liście najważniejszych spotkań branży nieruchomości komercyjnych w Polsce. Podczas tegorocznej edycji odbywającej się pod hasłem „The Change” najwięksi inwestorzy, deweloperzy i eksperci rozmawiają o wyzwaniach i perspektywach rynku nieruchomości komercyjnych w nowej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej na świecie, spowodowanej toczącą się za naszą wschodnią granicą wojną w Ukrainie. W trakcie dwudniowego wydarzenia odbywa się ponad 20 debat i wiele prezentacji na temat przygotowania na nową przyszłość, bezpieczeństwa inwestycyjnego czy rentowności nieruchomościowego biznesu.

Podczas konferencji odbywającej się w dniach 19 i 20 września 2022 r. miasto Toruń reprezentowane jest przez Centrum Wsparcia Biznesu. Łukasz Szarszewski, dyrektor CWB, wziął udział w panelu dyskusyjnym poświęconym terenom inwestycyjnym. Była to również znakomita okazja do zaprezentowania potencjału gospodarczego miasta Torunia i podzielenia się doświadczeniem w procesie obsługi inwestorów.- Motywacja polskich miast i gmin nie spadła. Wiemy, jaki potencjał tkwi w inwestycjach. Chcemy aktywnie pozyskiwać inwestorów i prowadzić ich skuteczną obsługę. Wiemy, że inwestorzy w całej Polsce zgłaszają problemy z przedłużającym się czasem oczekiwania na konkretne decyzje. Musimy jednak zdać sobie sprawę w jakiej sytuacji samorządom przyszło obecnie funkcjonować. Żyjemy w czasach po-covidowych, postlockdownowych, w trudnej sytuacji geopolitycznej, w czasach trudnych dla gospodarki, zmian w prawie, w czasie wojny za naszą wschodnią granicą, a także szalejących cen paliw i prądu. To wszystko przekłada się na funkcjonowanie samorządów w całym kraju i powoduje problemy budżetowe: znaczne spadki dochodów, przy jednoczesnym drastycznym wzroście wydatków. Samorządy w całym kraju zmuszone są redukować koszty, planować daleko idące oszczędności, a także podejmować trudne decyzje, w tym także organizacyjne i kadrowe. To może wpływać na spadek efektywności – jak to zostało określone w pytaniu. Niemniej jednak zapewniam, że jako samorządowcy robimy wszystko, by ta efektywność pozostawała na właściwym poziomie. Z drugiej zaś strony, z praktyki wiemy, na jakie problemy urzędnicy napotykają się rozpatrując konkretne wnioski. Te wnioski często bywają niekompletne, błędne, czy też niezgodne z aktami prawa miejscowego. Dlatego dla nas, w Toruniu, bardzo ważna jest współpraca z inwestorem, od samego początku do zakończenia procesu inwestycyjnego. To trend ogólnopolski, ponieważ po to właśnie w całym kraju zostały powołane centra obsługi inwestorów – jako pierwszy kontakt, który za pomocą opiekuna inwestora starał się będzie przeprowadzić go przez cały proces inwestycyjnypowiedział Łukasz Szarszewski, dyrektor Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.

Udział w wydarzeniu współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu: „Invest in BiT CITY 2. Promocja potencjału gospodarczego oraz promocja atrakcyjności inwestycyjnej miast prezydenckich województwa kujawsko-pomorskiego”.

Fot. Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: kolorowe podświetlenia fontanny Cosmopolis nocą, fioletowo-błekitne, na ich tle ciemna sylwetka zapatrzonego dziecka
  Miasto
  W dniu 21 września 2022 roku zostały wyłączone fontanny miejskie. Taka decyzja została podjęta w związku z działaniami oszczędnościowymi miasta.
 • Biznes, Miasto
  Toruń jest gospodarzem konferencji PIKE 2022. To najważniejsze w naszym regionie Europy wydarzenie dot. mediów elektronicznych.
 • Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.
 • Logo Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych
  Biznes, Miasto
  W dniach 7-8 października 2022 r. w Toruniu odbędzie się 15. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-Rodziny.
 • Na zdjeciu: warsztaty - zebrani patrzą na tablicę multimedialną, prowadzący referują
  Biznes, Miasto
  35 osób wzięło udział w warsztatach dotyczących zakładania firm i form opodatkowania. Wydarzenie zorganizowano w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej „2. Piętro”. Na szkolenie zaprosiło Centrum Wsparcia Biznesu wraz z Fundacją „Pogadać po ludzku”.
 • Na zdjęciu: nowe miejsca do parkowania przy ul. Grudziądzkiej 56, trzy miejsca zajęte przez samochody
  Drogi, Miasto
  Przy ul. Grudziądzkiej 56 powstał parking, który pomieści 20 aut.
 • Ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2023: całorocznych i na I półrocze. Chętni mogą składać dokumenty do 31 października 2022 r.
 • W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej uczczono 2 października 2022 r. ofiary hitlerowskich czystek wśród ludności dawnego województwa pomorskiego.
 • Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022!
 • W Międzynarodowym Dniu Muzyki 1 października 2022 r. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 44. sezon artystyczny.
 • Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na Motoarenie.
 • Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.
 • Zmarł Edward Pałka, inicjator i wieloletni animator kontaktów Torunia ze słoweńskim Novym mestem.
 • W Toruniu goszczą uczniowie z Hiszpanii, Holandii oraz Estonii, uczestnicy projektu Erasmus Plus "Kolory Kultury", realizowanego we współpracy z SP 11. 30 września spotkali się z zastępcą prezydenta.