www.torun.pl

Toruń na 5 miliardach pikseli

Kultura, Miasto
Data publikacji: 09 lipca 2020
Autor: Paweł Piotrowicz
Wycinek z gigapanoramy Torunia

Toruńscy artyści fotograficy: Jadwiga i Marek Czarneccy wykonali nową fotograficzną panoramę Torunia od strony Wisły, o gigantycznej rozdzielczości. Zdjęcie można przeglądać w sieci internetowej.

Fotografie do toruńskiej gigapanoramy zostały wykonane 18 czerwca 2020 r. Autorzy użyli obiektywu o ogniskowej 400 mm i jasności 2,8. Matryca aparatu, którym wykonano serię zdjęć do panoramy, ma 50 Megapikseli. W sumie w trakcie sesji zostało zrobionych 1015 zdjęć, które potem zostały komputerowo połączone w jedną panoramę obejmującą widok Torunia od strony Wisły - od mostu drogowego do mostu kolejowego, wzdłuż murów toruńskiej starówki.

Samo fotografowanie i poprzedzające je testy sprzętu zajęło ponad trzy godziny. W wyniku obróbki komputerowej otrzymano początkowo plik o wielkości 14,7 GB, z którego wygenerowano następnie nadwiślańską panoramę Torunia o rozmiarach 300 000 pikseli w poziomie i 16 738 pikseli w pionie, co daje łącznie rozmiar ponad 5 Gpix (5 miliardów pikseli).

- Zapraszamy do obejrzenia rezultatów naszej pracy, jak również do skonfrontowania jej gigapixelowego widoku na monitorze komputera lub smartfona z rzeczywistym widokiem z Kępy Bazarowej lub w trakcie spaceru bulwarami - zachęca Marek Czarnecki.


Gdzie można zobaczyć panoramę?

Panorama jest dostępna w serwisie GigaPano:


Gigapanorama Torunia
Fot: Jadwiga Czarnecka i Marek Czarnecki, artyści fotograficy

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Maja Błażejewska z medalem
  Miasto, Sport
  Maja Błażejewska, toruńska juniorka młodsza z KS Centuria, otrzymała powołanie do kadry narodowej taekwondo olimpijskiego.
 • Na zdjęciu para seniorów na starówce
  Miasto
  Upadki są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji, niepełnosprawności starszych osób i potencjalnym zagrożeniem dla ich życia. Od 13 sierpnia 2020 r. zgłosić można się do „Programu zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim”.
 • Plakat wydarzenia przedstawiający nurkującą dziewczynkę
  Miasto, Sport
  W ramach programu "Lato w Toruniu bez nudy" zapraszamy na kolejne wydarzenie na basenach letnich, tym razem na Skarpie. Rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party” odbędzie się w najbliższy piątek 14 sierpnia 2020 r.
 • plakat wydarzenia
  Kultura, Miasto
  Toruńska starówka piękna jest zawsze, ale starówka wieczorową porą widziana z lotu ptaka to szczególne przeżycie. 14 i 15 sierpnia 2020 r. Muzeum Okręgowe zaprasza na nocne wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego.
 • Miasto, MZK
  Od 12 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe godziny otwarcia kas biletowych Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski
  Miasto
  Wyjaśnienie Prezydenta Miasta Torunia w nawiązaniu do artykułu redaktor Małgorzaty Oberlan pt. „Cięcia wydatków w Toruniu: urzędnicy wkurzeni „Niech zaczną od siebie” ” opublikowanego w Nowościach 7 sierpnia 2020 r.
 • Po raz pierwszy dla zwiedzających zostanie udostępnione Muzeum Twierdzy Toruń. 15 sierpnia w godz. 10.00-15.00 możliwe będzie zwiedzanie obiektu oraz obejrzenie wybranych pomieszczeń z zewnątrz.
 • Motoarena Toruń im. Mariana Rosego w 2020 roku gościć będzie dwa turnieje Speedway Grand Prix!
 • „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • 9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • 8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.