Toruń doceniony za pomoc dla Ukrainy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń doceniony za pomoc dla Ukrainy

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 23 maja 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Na zdjęciu: Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia przed Radą Najwyższą Ukrainy w Kijowie, fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP

Toruń wymieniony wśród polskich miast najbardziej zasłużonych dla pomocy obywatelom Ukrainy w przemówieniu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

W niedzielę 22 maja 2022 r., podczas przemówienia przed Radą Najwyższą Ukrainy, prezydent Zełenski podziękował Polsce i wszystkim Polakom za dotychczasową pomoc udzieloną obywatelom jego kraju. Wymienił też nazwy miast w Polsce, które okazały wsparcie swoim miastom partnerskim na Ukrainie: Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Katowice, Opole, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Rzeszów, Białystok, Olsztyn i Kielce.

- Chcę z tej trybuny wymienić wszystkich, aby usłyszało to każde województwo, powiat i gmina, których poparcie czuje dziś każdy region, miasto, wieś, hromada (gmina) ukraińska - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Ustanowiłem specjalny tytuł honorowy "miasto-ratownik" dla miast partnerskich naszego państwa, które dziś czynią to, co możliwe, aby nam dopomóc.

Jako pierwszy tytuł "miasta - ratownika" otrzymał Rzeszów, który po wybuchu wojny 24 lutego 2022 r. jako największe miasto przygraniczne przyjął ogromną falę uchodźców z Ukrainy. Przed ukraińskim parlamentem, w trakcie wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy, prezydent Zełenski powiedział, że podpisał "dekret, który jest podkreśleniem szczególnej roli polskiego miasta Rzeszów"oraz że "w imieniu całego narodu ukraińskiego wyraża wdzięczność".

Toruń od początku wybuchu wojny angażuje się w działania pomocowe dla obywateli Ukrainy - zarówno na miejscu, jak i na terenie tego kraju. Przez nasze miasto przewinęło się już ponad 5 tys. uchodźców. Wielu z nich znalazło tutaj pracę i schronienie, zarówno w prywatnych domach torunian, jaki i w miejscach zakwaterowania zbiorowego, przygotowanych przez miasto i jego partnerów. Działają punkty informacyjne dla uchodźców, strona internetowa w języku ukraińskim, sprawnie nadawane są PESELE i wypłacane są świadczenia pomocowe dla uchodźców. Miasto zorganizowało też specjalne imprezy dla ukraińskich gości - pikniki, koncerty, śniadanie wielkanocne. Do Łucka, naszego miasta partnerskiego w Ukrainie, wysłaliśmy już pięć konwojów z pomocą humanitarną, m.in. żywnością, środkami czystości, lekami, odzieżą termoaktywną, agregatami prądotwórczymi, bateriami i ładowarkami, namiotami, mobilnymi prysznicami itp.

Na zdjęciu: Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia przed Radą Najwyższą Ukrainy w Kijowie, fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu sportowcy wiosłują w kajaku na Wiśle
  Miasto, Sport
  26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Na zdjęciu przedstawiciele miasta Torunia i Getynki razem z wyróżnionymi pisarkami
  Kultura, Miasto
  Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: laureatki Piernikowej Alei Gwiazd 2022, Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill
  Kultura, Miasto
  Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • Na zdjęciu: delegacja z Getyngi w ogrodzie w Baju Pomorskim
  Kultura, Miasto
  W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: defibrylator na scianie
  Miasto
  Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • Ratusz Staromiejski
  Kultura, Miasto
  W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.
 • Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.
 • Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r. poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.
 • 5,42 – taką średnią ocen na świadectwach uzyskali uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • 13. edycja Plaży Gotyku jest już na ostatniej prostej. Za nami już turniej uniwersytecki oraz rywalizacja juniorów i juniorek.
 • Chcesz udzielać woluntarystycznie korepetycji osobom z Ukrainy? Umożliwia to bezpłatna platforma edukacyjna on-line Tutors.live
 • Od 1 do 14 lipca 2022 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Uroczystość z okazji 40-lecia samorządu radców prawnych w Polsce odbyła się 24 czerwca 2022 r. w hotelu Filmar.
 • W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu!