Teatry Jednego Aktora online | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Teatry Jednego Aktora online

Kultura, Miasto
Data publikacji: 04 maja 2021
Autor: Magdalena Kujawa
plakat festiwalu

Cztery monodramy zaprezentowane zostaną w ramach Toruńskich Spotkań Jednego Aktora. Na pokazy online zaprasza 7-9 maja 2021 r. Teatr Baj Pomorski.

Festiwal zwykle odbywał się jesienią. Pandemia zmieniła te plany i tym razem przełożono go na maj. Z konieczności tegoroczna edycja przybierze wyłącznie postać wirtualną. Spektakle pokazywane będą poprzez platformę PPV Stream: https://bajpomorski.ppv-stream.pl/
Dostęp na każde z przedstawień można wykupić za 5 zł.

Przeglądowi towarzyszy hasło przewodnie: Spektakle w 100. rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza. W pierwszym dniu widzowie obejrzą monodram Krzysztofa Gordona „Śmieszny staruszek”. Staniemy się świadkami nie do końca sprecyzowanej pod względem przedmiotu rozprawy sądowej, podczas której oskarżony „składa zeznania ze swojego życia”. Po spektaklu odbędzie się jedyna impreza towarzysząca – wykład prezesa Klubu Krytyki Teatralnej, redaktora Tomasza Miłkowskiego, „Tadeusz Różewicz w Teatrze Jednego Aktora”.

W drugim dniu Wioleta Komar zaprezentuje monodram „Przyj dziewczyno przyj…” oparty na utworach: „Przyj dziewczyno przyj do sukcesu” i „Kichnięcia, dramatach: Pogrzeb po polsku”, „Na czworakach”, „Trelemorele”, „Czego przybywa czego ubywa” oraz wierszu „Budowa wieży Bubel”. Spektakl stanowi próbę scenicznego ujęcia byłych, obecnych i przyszłych tzw. „obowiązujących, kultowych trendów” literacko-artystycznych. W tym samym dniu Piotr Kondrat zaprezentuje w Amfiteatrze Szekspirowskim premierowy spektakl „Szekspir 7 pm”, również transmitowany na żywo na bajowej platformie internetowej.

Ostatniego dnia obejrzeć będzie można monodram Agnieszki Przepiórskiej „Ginczanka. Przepis na prostotę życia”. Spektakl stanowi próbę ujęcia życiorysu poetki żydowskiego pochodzenia, Zuzanny Ginczanki, rozstrzelanej przez Gestapo w 1944 roku.

kliknij, aby powiększyć

Najczęściej czytane aktualności

  • Zawodniczka Centurii Toruń, Gabriela Wrzeszcz, wywalczyła złoty medal podczas turnieju taekwondo olimpijskiego w belgijskim Lommel.
  • 14. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters w 2024 roku rozgrywane są w Toruniu. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się 16 marca 2024 r. w Arenie Toruń.
  • Międzynarodowy Turniej Minihokeja „Sponsors Cup” rozpoczął się 16 marca 2024 r. na toruńskim lodowisku Tor-Tor.
  • Tomasz Dalasiński, poeta związany z Toruniem, znalazł się w gronie twórców literackich, których utwory zostały zakwalifikowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
  • Spółki miejskie Urbitor i Miejski Zarząd Dróg wydały wspólny komunikat odnoszący się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji dotyczących budowy Trasy Staromostowej na odcinku od pl. Niepodległości do ul. Dekerta i związanych z tym nieprawdziwymi stwierdzeniami o rzekomym zagrożeniu tej inwestycji dla funkcjonowania targowiska...
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 10 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 15 marca 2024 r.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych rozpoczyna nabór do Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
  • „100 przeszczepień w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu” – konferencja pod takim tytułem odbyła się w tej toruńskiej placówce.