"Taksiarz" promuje Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

"Taksiarz" promuje Toruń

Kultura, Miasto
Data publikacji: 12 maja 2022
Autor: Filip Tomasik

Pomarańczowe tło i napis budżet obywatelski mieszkańców Torunia 2023

Budżet obywatelski w Toruniu na 2023 r.

OKRES SKŁADANIA WNIOSKÓW

od 4 do 31 maja 2022

  

Wyreżyserowany przez torunianina Ryszarda Kruka film „Taksiarz” z Janem Nowickim w roli głównej reprezentuje Toruń na festiwalach filmowych.

"Taksiarz" to zrealizowana w Toruniu fabularna etiuda inspirowana filmem dokumentalnym "Taksówkarz". Tytułowym bohaterem jest toruński taksówkarz, w którego rolę wcielił się Jan Nowicki. To opowieść o fikcyjnej postaci - panu Staszku, który pracuje i mieszka w Toruniu. Jego życie jest na pozór zwyczajne. Jako taksówkarz z kilkudziesięcioletnim stażem jest dobrze znany mieszkańcom miasta i ma wielu stałych klientów. Na co dzień jego czas wypełnia praca. Ma również starego przyjaciela, z którym często się spotyka. Mimo to doskwiera mu samotność.

Film zdobył już nominacje na trzy festiwale:

27. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej „Prowincjonalia 2022”

19. Neiße-Nysa-Nisa Film Festival

68. Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych Imienia Profesora Henryka Kluby.

Toruń planem filmowym

W sierpniu 2021 roku województwo kujawsko-pomorskie ponownie stało się planem zdjęciowym. Toruń przez tydzień gościł ekipę filmową z Janem Nowickim w roli głównej. Toruńska starówka po raz kolejny zachwyci widzów pięknem nocnych ujęć w zabytkowej gotyckiej scenerii. Rodowity torunianin, mieszkający w Toruniu i związany z nim zawodowo filmowiec Ryszard Kruk wyreżyserował film „Taksiarz” do własnego scenariusza. Teatr Baj Pomorski w Toruniu był miejscem prób i główną lokacją. Janowi Nowickiemu w drugoplanowych rolach towarzyszyli aktorzy związani z toruńskim teatrem.

Produkcja powstała dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń, Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, firmie Weyna Invest oraz we współpracy z AMA Film Academy i Teatrem Baj Pomorski.


Jan Nowicki to wybitny polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny, pedagog, felietonista, pisarz i poeta. W ubiegłym roku zapowiedział, że zakończył karierę aktorską i chce skoncentrować się na pisarstwie. Jednak ku radości widzów i reżysera przyjął główną rolę w debiucie fabularnym Ryszarda Kruka.

Ryszard Kruk dotychczas koncentrował się na autorskim kinie dokumentalnym. Opowiadając o mieszkańcach Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego poruszał uniwersalne tematy – samotności, sukcesu i porażki, przyjaźni i miłości, zdrowia psychicznego. Na jego filmografię składają się m.in. obsypany nagrodami „Taksówkarz”, „Ziggy Dust”, „Republika. Narodziny legendy”, „Czarne Błoto”.

Najczęściej czytane aktualności

 • Pamiątkowe zdjęcie prezydenta i radnego z Tralalińskimi
  Miasto
  Urząd odwiedziły 25 maja 2022 r. dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5 przy ul. Dekerta w Toruniu.
 • Na zdjęciu mężczyzna ubrany niebieską kurtkę siedzi wewnątrz samochodu podczas jazdy
  Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na okres powyżej 1 miesiąca pozbawia go prawa do legalnego pobytu, a tym samym prawa do świadczeń - wynika z zapisów specustawy z dnia 12 marca 2022 r.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski i prezes toruńskiego oddziału WOPR Wojciech Lewko
  Miasto
  Prezydent Torunia odznaczony brązowym medalem Za zasługi dla WOPR. Odznaczenie otrzymał 24 maja 2022 r. z rąk prezesa toruńskiego oddziału WOPR.
 • Chłopiec na rowerze jedzie przez Park Miejski.
  Miasto, Sport
  Przez cały czerwiec trwać będzie rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2022. Oprócz Torunia bierze w niej udział ponad 50 miast.
 • Pomarańczowy plakat wyścigów rowerkowych 2022
  Sport
  Zakończył się nabór dzieci do udziału w sobotnich wyścigach rowerkowych na Motoarenie. We wszystkich grupach osiągnięto już limity uczestników. Zapraszamy 28 maja do kibicowania!
 • Na zdjęciu widok na las i przestrzeń zabudowaną z lotu ptaka
  Eko, Miasto
  W odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców Urząd Miasta Torunia proponuje kompromis i wpisuje w miejski plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego pomiędzy Szosą Chełmińską, ul. Storczykową i ul. Ugory pełną ochronę obszarów leśnych. Założenia planu przedstawiono podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Torunia Michała...
 • Na kilka dni przed przypadającym 27 maja Dniem Samorządu Terytorialnego 40 pracowników Urzędu Miasta Torunia odebrało z rąk prezydenta akty nadania awansu zawodowego.
 • W poniedziałek 30 maja 2022 r. w Toruniu odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. Kazimierza Bryndala i jego małżonki Eleonory Sobieckiej-Bryndal.
 • Toruń wymieniony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wśród polskich miast najbardziej zasłużonych dla pomocy obywatelom Ukrainy.
 • Budowa nowej linii tramwajowej wkracza na kolejny etap. Prace prowadzone są m.in. w samym centrum Torunia – na pl. NOT. Dzieje się także na pozostałych odcinkach.
 • Strefa Inwestycyjno-Logistyczna Toruń-Wschód prężnie się rozbudowuje. Powstają kolejne magazyny, powierzchnie dla logistyki, biurowce i siedziby firm. Na kilkudziesięciu hektarach inwestują światowi giganci, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa. Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje stan zaawansowania prac inwestorskich w sąsiedztwie węzła...
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapraszają na spotkanie autorskie poświęcone książce „Kosmos i życie". Wydarzenie zaplanowano 2 czerwca 2022 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji.
 • Młodzieżowy Dom Kultury i OPP Dom Harcerza rozpoczęły nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia w roku szkolnym 2022/2023.
 • O tym, że warto odwiedzić Toruń, można przeczytać w gazetach – w ostatnich miesiącach na łamach prasy pojawiły się artykuły zapraszające do naszego miasta.