TAK i Zamek Krzyżacki – zamiar połączenia | www.torun.pl

TAK i Zamek Krzyżacki – zamiar połączenia

Kultura, Miasto
Data publikacji: 07 maja 2021
Autor: Magdalena Kujawa

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


Zdjęcie z festiwalu Skyway w 2018 r.

Podczas 30. Sesji Rady Miasta Torunia 13 maja 2021 r. rozpatrzony zostanie prezydencki projekt uchwały podający do publicznej wiadomości informację o zamiarze i przyczynach połączenia dwóch instytucji kultury: Toruńskiej Agendy Kulturalnej i Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki".

Zgodnie z przepisami o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, organizator może dokonać połączenia nadzorowanych instytucji. Proponowana uchwała stanowi dopełnienie ustawowego obowiązku podania do publicznej wiadomości informacji o zamiarze i przyczynach połączenia instytucji na 3 miesiące przed wydaniem aktu o ich połączeniu. Uchwała rozpoczyna więc procedurę połączenia dwóch instytucji. Jednostka, która powstanie w wyniku połączenia przyjmie nazwę Toruńska Agenda Kulturalna.

- Jedną z najważniejszych przyczyn pomysłu połączenia TAK-u i CK „Zamek Krzyżacki” jest możliwość zwiększenia liczby nowatorskich i wsparcia istniejących działań z wykorzystaniem potencjału obydwu - dzisiaj odrębnych - instytucji. Inspiracje i pomysły wynikające z impresaryjnego charakteru działalności TAK-u będą mogły być wcielane w życie w obiektach będących w dyspozycji CK „Zamek Krzyżacki” w ramach jednej instytucji. Zasadą jest, że to, co dobre w obu instytucjach kultury, powinno być kontynuowane i wzmacniane – podkreśla prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wśród najważniejszych korzyści połączenia dwóch instytucji w uchwale wymienia się:
Rozwój oferty programowej, w tym:

 • Zwiększenie liczby nowatorskich, interesujących działań artystycznych, w szczególności widowisk i koncertów plenerowych odpowiadających potrzebom toruńskiej społeczności oraz stymulujących rozwój ruchu turystycznego. Zarówno teren ruin Zamku Krzyżackiego, jak i Fosy Strzeleckiej będą oryginalną scenerią do realizacji spektakli w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, koncertów realizowanych w ramach Kulturalnego Lata oraz instalacji w ramach Festiwalu Skyway;
 • Zwiększenie liczby i skali dotychczasowych działań inscenizacyjnych prezentujących kulturę średniowieczną, począwszy od pokazów fechtunku i walk rycerskich poprzez inscenizacje historyczne i zabawy plebejskie po pikniki i jarmarki rękodzieła;
 • Powiększenie potencjału edukacyjno-animacyjnego, nowe interdyscyplinarne formy warsztatów i animacji kulturalnych;

Poprawę dostępności do oferty kulturalnej, w tym:

 • Stworzenie ram instytucjonalnych dla aktywności kulturalnej tworzonej oddolnie, w tym lokalnych grup rekonstrukcyjnych, bractw rycerskich i pasjonatów średniowiecza,
 • Inicjowanie nowych form uczestnictwa w kulturze w celu włączania do udziału w życiu kulturalnym naszego miasta zarówno pojedynczych osób, jak i grup mieszkańców.
 • Udoskonalenie i zintensyfikowanie działań promocyjnych dotyczących Zamku Krzyżackiego
 • począwszy od identyfikacji wizualnej w mediach elektronicznych po reklamę zewnętrzną w celu wsparcia rozwoju ruchu turystycznego i wszechstronne wykorzystanie potencjału promocyjnego tkwiącego w Krzyżakach, jako znakomitego produktu turystycznego.

Optymalizację wykorzystania zasobów instytucji kultury, w tym:

 • Jednolite i spójne zarządzanie dotychczasowymi instytucjami;
 • Poprawa efektywności wykorzystania posiadanej bazy lokalowej i wiedzy, umiejętności i doświadczenia pracowników;
 • Zdynamizowanie działań w zakresie pozyskiwania środków finansowych zarówno na działalność artystyczną, jak i edukacyjno-kulturalną;
 • Lepsze zagospodarowania budynków oraz najem niewykorzystanych pomieszczeń.

O ile uchwała zostanie przegłosowana, do 30 sierpnia 2021 r. przygotowany zostanie projektu statutu instytucji oraz struktury i regulaminu organizacyjnego, zaś do 15 września opracowany zostanie programu merytoryczny oraz plan finansowy łączonej instytucji. Jako jeden podmiot instytucje mogłyby rozpocząć funkcjonowanie od 1 stycznia 2022 r.

Toruńska Agenda Kulturalna specjalizuje się w organizacji otwartych plenerowych koncertów, spektakli i widowisk realizowanych m.in. w ramach obchodów Święta Miasta, Święta Muzyki, Sceny Letniej i Sylwestra Miejskiego. Sztandarowym projektem instytucji jest Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway.

Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki" miał do tej pory za zadanie prowadzić działalność kulturalną i turystyczną na terenie ruin zamku krzyżackiego, dbać o ochronę oraz promować najstarszy dostępny do zwiedzania zamek krzyżacki w Polsce. Instytucja realizuje imprezy plenerowe popularyzujące miejsce i jego historię, m.in. wykłady, „żywe lekcje historii", animowane zwiedzanie zamku, średniowieczne turnieje rycerskie, festyny takie jak Toruńskie Mediewalia spektakle teatru historycznego, pokazy walk rycerskich, warsztaty mediewistyczne, konkursy, pokazy filmowe w ramach Kina Letniego oraz Zamkowe Spotkania z Poezją.

Fot Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki - widok z drona na budynek i teren zieleni wokół
  Kultura, Miasto
  Już w najbliższy czwartek 24 czerwca na scenie plenerowej CKK Jordanki rusza Kino Letnie ECF Camerimage! A w nim - najciekawsze filmowe dokonania ostatnich lat.
 • Regaty na Wisle, zachmurzone niebo, most i widok na Hotel Bulwar
  Miasto, Sport
  Drużyny Torunia i Bydgoszczy będą się ścigać 26 czerwca 2021 r. na Wiśle podczas regat ósemek wioślarskich ze sternikiem z okazji Dni Torunia. Rywalizacja "O Puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbędzie się już po raz osiemnasty.
 • Na zdjęciu kran ogrodowy
  Eko, Miasto
  Utrzymujące się w ciągu ostatnich dni upały przyczyniają się do zwiększonego poboru wody w naszym mieście. Apelujemy do mieszkańców Torunia o korzystanie z wody z rozsądkiem.
 • Na zdjęciu osoby idą obok stojącego autobusu
  Miasto, MZK
  W związku z zakończeniem roku szkolnego, od 28 czerwca 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. w dni robocze komunikacja miejska funkcjonować będzie wg "feryjnych" rozkładów jazdy.
 • Grafika Nowe statystyki zachorowań
  Koronawirus, Miasto
  1 osoba z pozytywnym wynikiem testu, brak ofiar śmiertelnych – to statystyka epidemiczna dla Torunia na dzień 23 czerwca 2021 r. Zaszczepiło się kolejnych 2006 torunian.
 • Plakat informujący o X kolejce PGE Ekstraligi
  Miasto, Sport
  Przed nami X kolejka PGE Ekstraligi, w której toruńskie "Anioły" podejmą na własnym torze zawodników leszczyńskiej Unii.
 • Dobra wiadomość dla pasażerów! Od 1 lipca 2021 roku w środkach komunikacji miejskiej wyposażonych w automaty biletowe, w których można dokonywać płatności kartą, będzie można płacić za bilet BLIKIEM.
 • 26-27 czerwca pod Krzywą Wieżą Drużyna Wojów Słowiańskich "Dąb Pomorza" wystąpi w rekonstrukcji historycznej pt. "Jak to w Polsce za Piastów bywało".
 • W związku z przebudową peronu od soboty 26 czerwca 2021 r. od godz. 7:00 zawieszony zostanie przystanek tramwajowy „Jamontta” w kierunku pętli Olimpijska.
 • Poznaliśmy zwycięzców konkursu makulaturowego 2021 – zwycięskie szkoły i przedszkola odebrały nagrody na scenie na Rynku Staromiejskim.
 • 26 czerwca 2021 r. zapraszamy na Jarmark Św. Franciszka "Wszystko dla Psa i Kota" na targowisku przy Szosie Chełmińskiej.
 • Zuzanna Błażejewska, zawodniczka Klubu Sportowego Centuria, została wicemistrzynią Polski w taekwondo olimpijskim.
 • Ze złotymi medalami Mistrzostw Polski Juniorek w Boksie wróciły zawodniczki MKSW Pomorzanin.
 • Od 1 lipca 2021 r. procedurą dotyczącą świadczenia "Dobry start" dla uczniów zajmować się będzie ZUS, a nie jak do tej pory – Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie.