Sztuka dla młodych w Dworze Artusa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Sztuka dla młodych w Dworze Artusa

Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 maja 2024
Autor: Marcin Pryka

W dniach 24-26 maja 2024 r. zapraszamy do Centrum Kultury Dwór Artusa na „Festiwal Twórczości dla Dzieci i Młodzieży ARTE!”. 

Festiwal ARTE! to pierwszy w Polsce festiwal sztuki w pełni dedykowany dzieciom i młodzieży. W programie trzydniowego wydarzenia znajdziecie kreatywne warsztaty, seanse filmowe dla najmłodszych, wystawę plastyczną oraz koncert finałowy z udziałem gościa specjalnego!

Przygotowania do festiwalu rozpoczęły się już pod koniec marca br. Wtedy to ruszył nabór do konkursu wokalnego dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy kategorie: 7-10 lat, 11-13 lat, 14-18 lat i przesyłali swoje zgłoszenia do 30 kwietnia. Pierwszy etap castingu wyłonił 26 młodych wokalistek i wokalistów, którzy zakwalifikowali się do przesłuchań na żywo. Odbędą się one 25 maja w Dworze Artusa. Laureatkom i laureatom konkursu w poszczególnych kategoriach zostaną przyznane nagrody i wyróżnienia. Nagrodą specjalną będzie występ podczas koncertu finałowego, który odbędzie się 26 maja o godz. 14:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa. Do udziału w koncercie zostaną zaproszone osoby nagrodzone i wyróżnione we wszystkich kategoriach wiekowych, a także najmłodszy uczestnik festiwalu i laureat nagrody publiczności.

Podczas koncertu finałowego laureatki i laureaci konkursu wokalnego wykonają wspólnie z gościem specjalnym – Mezo – jeden z jego utworów. Jacek Mejer „Mezo” jest obecny na ogólnopolskiej scenie muzycznej od ponad 20 lat. Wydał takie hity jak SACRUM, WAŻNE, ANIELE, KRYZYS, PO ROBOCIE. Jego twórczość to połączenie hip-hopu z popem. Na scenie pojawi się także toruńska wokalistka i trenerka wokalna Sara Pach, która w 2016 r. nagrała razem z Mezo utwór „Niepodzielni”.

W jury konkursowym zasiadają: Magdalena Cynk, Sara Pach, Ariel Radomiński, Marta Ryhanycz i Mariusz Składanowski. Wstęp na koncert jest biletowany.

Festiwalowi ARTE! będą towarzyszyły warsztaty dla dzieci i młodzieży. 

24 maja w Centrum Kultury Dwór Artusa odbędą się zajęcia kreatywne, podczas których dzieci wspólnie z animatorami wykonają zegary z płyt winylowych.

25 maja zapraszamy na warsztaty wokalne. Podczas zajęć z Sarą Pach odkryjecie tajniki poprawnego śpiewu. Uczestnicy poznają techniki właściwej emisji głosu, intonacji i artykulacji oraz interpretacji tekstu. Zajęcia pomogą rozwinąć praktyczne umiejętności wokalne oraz zdobyć nową wiedzę.

Również 25 maja odbędą się zajęcia rozwojowe z art coachingu. Pewność́ siebie i poczucie własnej wartości są niezbędne przy podejmowaniu decyzji twórczych. Art coaching służy odnajdywaniu własnego, twórczego potencjału oraz przekuwania go w sukces. Uczestnicy zajęć dowiedzą się jak wykorzystywać swoje naturalne zdolności by osiągać wyznaczone cele i rezultaty. Certyfikowana trenerka pomoże ustalić indywidualne priorytety i kierunki artystycznego rozwoju.

Na warsztaty obowiązują zapisy i bilety.

Wstępom wokalnym i zajęciom rozwojowym będzie towarzyszyła wystawa prac plastycznych wykonanych przez dzieci pt.: „Śniło mi się, że mieszkam w Dolinie Muminków”. Za sprawą prac plastycznych wykonanych przez najmłodszych na kilka przeniesiemy się do doliny Paszczaka, Migotki, Małej Mi oraz innych postaci z bajki o muminkach. „Śniło mi się, że mieszkam w Dolinie Muminków” to tegoroczny temat konkursu plastycznego, organizowanego od lat przez Konsula Honorowego Finlandii w Toruniu. Tym razem dzieci miały wyobrazić sobie sen, w którym przenoszą się do krainy zamieszkiwanej przez rodzinę Muminków oraz ich przyjaciół. Dodatkową inspiracją dla najmłodszych była fińska przyroda oraz zjawiska występujące w Finlandii takie jak zorza polarna czy białe noce. Prace zasilające wystawę zostały nadesłane przez dzieci z całej Polski. Wystawa będzie dostępna od 24 maja do 7 czerwca. Wstęp wolny.

Z kulturą Finlandii będzie korespondował także film familijny produkcji fińskiej, który zostanie wyświetlony w Artus Cinema pt.: „Super Futrzak ratuje świat”. Film w przystępny i dowcipny sposób podejmuje ważne tematy związane z ekologią. Wstęp na projekcję jest bezpłatny.

Organizatorem Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży jest Centrum Kultury Dwór Artusa oraz Sara Pach & Szulc Studio Artystyczne.

Najczęściej czytane aktualności

 • Tereny zielone w Toruniu
  Eko, Miasto
  Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
 • Miasto
  W Toruniu ruszyły spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z Radami Okręgów.
 • Na zdjęciu: ławeczki postawione na tarasie na pawilonie
  Miasto
  Zniszczenia nawierzchni tarasowej na pawilonach na Bulwarze Filadelfijskim zostały naprawione. Podjęte zostały również działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających to popularne miejsce nad Wisłą.
 • Inwestycje, Miasto
  To kolejny ważny etap rozwoju Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Powstały unikatowe nowoczesne budynki, w których będzie można prowadzić dydaktykę i badania na najwyższym światowym poziomie w kierunkach naukowych, które wprowadzają do gospodarki najwięcej innowacyjności.
 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Na zdjęciu: podczas pikniku dzieci malują farbami, w tle drzewa
  Kultura, Miasto, Sport
  Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
 • Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
 • Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
 • Zbliża się Boże Ciało. Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (30 maja) nie wnosimy opłat. Z kolei w piątek (31 maja) i sobotę (1 czerwca) strefa działa bez zmian. Kierowców odwiedzających nasze miasto zachęcamy do korzystania z miejsc parkingowych, które są zlokalizowane w sąsiedztwie Starówki lub na parkingu...
 • W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
 • Dla Torunia obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. Mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wód.
 • 1-2 czerwca 2024 r. w Toruniu rozegrana zostanie II runda Klubowego Pucharu Polski w pływaniu w płetwach.
 • W środę 29 maja 2024 r. znów mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru. Apelujemy o ostrożność.
 • W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca 2024 r., osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie miasta Torunia będą mogły skorzystać z bezpłatnych przewozów do i z lokali wyborczych w godz. 7:00-21:00. Organizatorem transportu jest Urząd Miasta Torunia.