www.torun.pl

Sytuacja epidemiczna [8.04.2020]

Miasto
Data publikacji: 08 kwietnia 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Koronawirusa SARS-CoV-19 potwierdzono u 68 osób z terenu Torunia i powiatu toruńskiego. W kwarantannie domowej przebywa prawie 700 osób, a w miejscach kwarantanny zbiorowej 25 osób. W związku z przypadkami zarażenia u pacjentów i personelu Specjalistycznego Szpitala Miejskiego trzy oddziały placówki pozostają wyłączone.

W SSM do tej pory pobrano 341 wymazów, 227 próbek dało wynik ujemny, 41 pozytywny. Czekamy na ponad 70 wyników badań. W związku z potwierdzonymi zarażeniami trzy oddziały zostały wyłączone: Oddział Hematologii, Oddział Urologii Ogólnej i Onkologicznej oraz Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. W tym ostatnim SARS-CoV-19 wykryto u jednego pacjenta i dwóch pielęgniarek.

- Największa grupa osób zarażonych w SSM to pracownicy oddziału hematologii. Pojedyncze przypadki wystąpiły na urologii i chirurgii. Pozostałe siedem oddziałów działa normalnie. Przed izbą przyjęć ustawiono namioty, mają one być „śluzą bezpieczeństwa”, która zapobiegnie wpuszczeniu na teren szpitala osoby chorej lub wykazującej objawy COVID-19. Wśród pracowników i pacjentów szpitala systematycznie mierzona jest temperatura ciałainformuje prezydent Torunia Michał Zaleski.

W innych placówkach medycznych prowadzonych przez miasto nie miały miejsce zdarzenia, które mogłyby mieć wpływ na zdrowie lub życie torunian. Znany także wyniki badań dwóch pacjentów z Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez Fundację Brata Alberta.

- Oba wyniki były ujemne. Pozostali podopieczni nie wykazują żadnych niepokojących objawów – dodaje prezydent.

Coraz większą popularnością cieszy się wsparcie oferowane przez Dział Interwencji Kryzysowej MOPR-u. Obiady dowożone są do ponad 230 mieszkańców, ponad 100 osobom wolontariusze i pracownicy ośrodka dowożą zakupy.

Realizacja: TV Toruń

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • Na zdjęciu: mężczyzna na boisku do siatkówki plażowej odbijający piłkę
  Sport
  W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Przytulona para na tarasie widokowym nad Wisłą
  Kultura, Miasto, Sport
  Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".
 • Przypominamy, że dzisiaj (6.08) od godz. 21.00 do jutra (7.08) do godz. 5.00 na remontowanym moście Piłsudskiego w Toruniu obowiązywał będzie ruch wahadłowy.
 • O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.