Świetny start toruńskich wioślarzy | www.torun.pl

Świetny start toruńskich wioślarzy

Miasto, Sport
Data publikacji: 23 lipca 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup wiosłują

Regaty wioślarskie na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio rozpoczęły się 23 lipca, a zakończą 30 lipca. Polskę reprezentuje sześć osad, w tym zawodnicy z Torunia.

Pierwszy dzień igrzysk olimpijskich był wspaniały dla polskich wioślarzy. Obie czwórki podwójne - kobieca i męska - zapewniły sobie miejsce w finałach A, które odbędą się we wtorek. Z kolei dwójka podwójna mężczyzn awansowała do poniedziałkowego półfinału.

Pierwsi z Polaków zaprezentowali się Mirosław Ziętarski (AZS UMK Toruń) i Mateusz Biskup. Nasza dwójka podwójna mężczyzn w dobrym stylu wygrała przedbieg (06:11.22), choć drudzy Szwajcarzy byli naprawdę blisko na finiszu (06:11.24). Bezpośrednio do poniedziałkowego finału awansowali jeszcze trzeci Nowozelandczycy (06:12.05). W repasażu wystąpią Irlandczycy (06:14.40).

Katarzyna Zillmann (AZS UMK Toruń) razem z Agnieszką Kobus-Zawojską, Martą Wieliczko i Marią Sajdak mogła w czwórce podwójnej awansować bezpośrednio do finału, ale musiała zająć w biegu eliminacyjnym miejsce w pierwszej dwójce. I to zadanie Polki wykonały! Od początku biegu płynęły na drugim miejscu za faworytkami do złota, Chinkami, odpierając ataki Włoszek. Chinki wpadły na metę z czasem 6:14:32, Polki z 6:18:62. Z innego biegu bezpośredni awans uzyskały Niemki i Holenderki. Finał A odbędzie się we wtorek, 27 lipca, o godz. 3.10.

Fantastycznie spisali się też nasi panowie z czwórki podwójnej. Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Fabian Barański stoczyli wspaniały bój na finiszu z Włochami - wygrali z czasem 05:39.25, minimalnie wyprzedzając Italię (05:39.28). Obie osady zapewniły sobie awans do wtorkowego finału A. Trzeci Estończycy stracili do naszej osady niemal osiem sekund (05:47.12).

Zawody wioślarskie będzie można oglądać na antenach Telewizji Polskiej i Eurosportu.

Terminarz występów polskich osad z udziałem toruńskich olimpijczyków:

 • Mirosław Ziętarski (AZS UMK Toruń), Mateusz Biskup (M2x)
  • 26.07 - półfinał
  • 28.07 - finał
 • Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann (AZS UMK Toruń) (W4x)
  • 27.07 - finał

Fot. PZTW

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Aleksander Perka trzyma dwie grafiki
  Miasto, Sport
  Zwycięstwem 99:85 zakończył się pierwszy mecz Twardych Pierników z GTK Gliwice u siebie w sezonie 2021/22. Wydarzenie było także okazją do uroczystego pożegnania z zespołem kapitana Aleksandra Perki.
 • Na zdjęciu zastępca prezydenta Paweł Gulewski, marszałek Piotr Całbecki oraz dyrektor MOPR Rafał Walter
  Miasto
  Razem możemy więcej! – to gminny projekt, którego celem jest powrót do aktywnego funkcjonowania społecznego osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Zostanie on zrealizowany dzięki środkom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. 24 września 2021 r. umowę o dofinansowanie z rąk marszałka Piotra Całbeckiego...
 • seniorka idąca ulicą
  Miasto
  Miejska Przychodnia Specjalistyczna wraz z Gminą Miasta Toruń zaprasza do wzięcia udziału w programie szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Torunia po 65. roku życia. Zapisy ruszają w poniedziałek, 27 września 2021 r.
 • dr Michał Targowski, dr Marian Ptaszyk, prezydent Michał Zaleski
  Kultura, Miasto
  250. rocznica urodzin Samuela Bogumiła Lindego, wybitnego torunianina i twórcy pierwszego słownika języka polskiego, stała się okazją do zorganizowania wystawy i sesji popularnonaukowej. Podczas sesji 24 września 2021 r. w Ratuszu Staromiejskim prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył Medal Thorunium dr. Marianowi Ptaszykowi, wybitnemu znawcy...
 • Zdjęcie z festiwalu Skyway w 2018 r.
  Kultura, Miasto
  Podczas 34. Sesji Rady Miasta Torunia 30 września 2021 r. radni poddadzą pod głosowanie projekt uchwały w sprawie połączenia Toruńskiej Agendy Kulturalnej oraz Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki" w Toruniu i utworzenia instytucji kultury o nazwie Toruńska Agenda Kulturalna.
 • Biznes, Kultura, Miasto
  Toruń zajął 2.miejsce w rankingu miast, które w 2020 roku zanotowały największy wzrost wydatków na ochronę zdrowia. Środki zostały przeznaczone na walkę z pandemią koronawirusa.
 • List gratulacyjny i pamiątkową grafikę wraz życzeniami rozwoju dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przekazał Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Paweł Gulewski na ręce Prezesa PSSE Przemysława Sztandery
 • Wychowankowie działającego przy toruńskim Młodzieżowym Domu Kultury Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń” Maria Sudzińska i Marcin Hammerling odnoszą ogólnopolskie sukcesy. Z XX Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich wrócili właśnie z brązowym medalem.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega seniorów przed fałszywymi telefonami w sprawie czternastej emerytury. Oszuści w ten sposób wyłudzają dane.
 • Spółka GAZ System informuje mieszkańców gmin Lubicz i Wielka Nieszawka oraz miasta Toruń o konsultacjach społecznych dotyczących budowy gazociągu Gustorzyn - Gardeja.
 • 30 września 2021 r. podczas 34. sesji Rady Miasta Torunia rozpatrywane będą uchwały dot. określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz środków transportowych.
 • Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położnych przy ul. Grudziądzkiej i ul. Celniczej, w rejonie Centralnego Cmentarza Komunalnego w Toruniu, będzie przedmiotem debaty Rady Miasta Torunia na sesji 30 września 2021 r.
 • Noc Naukowców w Młynie Wiedzy, nowy festiwal muzyki elektronicznej FAMA, projekcje filmów dla najmłodszych w ramach Kino Dzieci, a dla miłośników sportu m.in. pierwszy w tym sezonie mecz Twardych Pierników we własnej hali – to tylko przykłady weekendowych atrakcji Torunia. Ostatni weekend września nie pozwoli nam pogrążyć się w jesiennej nostalgii.
 • Czy gminy Toruń i Lubicz porozumieją się co do budowy drogi leżącej na ich granicy – o tym zadecydują toruńscy radni na sesji 30 września 2021 r.