Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 listopada 2022
Autor: Marcin Pryka
Piernik w dłoniach

Jak co roku Świąteczny Festiwal Toruńskiej Katarzynki inauguruje okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Nawiązuje do wywodzącego się z okresu średniowiecza kultu św. Katarzyny – patronki m.in. piernikarzy.

Zgodnie ze zwyczajem, w dniu Świętej Katarzyny, rozpoczynał się wypiek najsłynniejszych toruńskich pierników - Katarzynek. Wiodącym tematem festiwalu jest więc ten najbardziej kojarzony z Toruniem wzór piernikowego przysmaku. Wydarzenie odbędzie się w piątek 25 listopada 2022 r. godz. 10.00-16.00 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej 4. Wstęp do placówki tego dnia jest bezpłatny.

Program wydarzenia

10.00–15.00 – Piernikarze na start!  – warsztaty wypieku pierników dekoracyjnych (parter, sala warsztatowa)

Prowadzenie: gość specjalny – Paweł Laskowski  – mistrz piernikarski z Fabryki Cukierniczej „Kopernik” SA oraz edukatorzy z Muzeum Toruńskiego Piernika

10.00 – Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła prelekcja (I piętro, klubokawiarnia)

Prowadzenie: Anna Kornelia Jędrzejewska (Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy) – stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

11.00 – Piernikowy design. Opakowania do pierników z Fabryki Cukierniczej „Kopernik” SA

Prowadzenie: Małgorzata Mikulska-Wernerowicz (Muzeum Okręgowe w Toruniu, Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa)

12.00 – Katarzynka. Niedościgniony wzór – warsztaty snycerskie (II piętro, sala wystaw czasowych)

Prowadzenie: dr Stanisław Kośmiński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

14.00 – Kulinarne potyczki z piernikami – warsztaty kulinarne (II piętro, Piernikowe Laboratorium)

Prowadzenie: dr hab. Jarosław Dumanowski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Józef Siadak (Specjały spod strzechy), Krzysztof Lewandowski (Muzeum Okręgowe w Toruniu, Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa)                                                                                                                                              

W tym roku organizatorzy przygotowali szereg dodatkowych atrakcji. Wstęp na część z nich jest limitowany z uwagi na ograniczoną ilość miejsc.

Wydarzenia specjalne:

19.00 – Wyjątkowy koncert w Ratuszu Staromiejskim (Sala Mieszczańska)

Wystąpi: ARTur Moon – Artysta niekonwencjonalny, pianista, kompozytor, improwizator

Ponadto:

Katarzynka A.D. 2022 – premiera limitowanej serii Katarzynek – z ciasta długo dojrzewającego. Pierniki dostarcza Fabryka Cukiernicza „Kopernik” SA

Najsłynniejszy toruński piernik – katarzynka – prezentacja opakowań do pierników (I piętro)

Wystawa Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła (I piętro)

Piernikowo-kreatywny. Marcin Goetz i Jego pomysł na pierniki (I piętro) – zapowiedź wystawy czasowej

Premiera katalogu Między tradycją a nowoczesnością. Stanisław Kośmiński – rzeźba
i snycerstwo

Piernikowa Jednodniówka – najnowsze wydanie

Piernikowe iluminacje na fasadzie Muzeum Toruńskiego Piernika

Piernikowe opowieści światłem malowane – projekcja świetlno-dźwiękowa na fasadzie budynku

Organizatorem Świątecznego Festiwalu Toruńskiej Katarzynki jest Muzeum Okręgowe w Toruniu. Partner wydarzenia - Fabryka Cukiernicza Kopernik SA, przygotowała specjalnie na tę okazję limitowaną serię pierników z ciasta leżakowanego rok i dwa lata. Festiwal został wsparty finansowo przez Gminę Miasta Toruń.

Najczęściej czytane aktualności

 • Premiera filmu "Barbarka 1939"
  Kultura, Miasto
  Zainteresowanie było tak duże, że zorganizowano aż trzy pokazy. 27 listopada 2022 roku w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" odbyła się premiera filmu "Barbarka 1939".
 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...