Światowy Kongres Kopernikański zamknięty | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Światowy Kongres Kopernikański zamknięty

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 września 2023
Autor: Paula Gałązka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Światowy Kongres Kopernikański zamknięty

Odbywająca się w dniach 12-15 września 2023 roku toruńska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego, zorganizowanego z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, była jednocześnie zwieńczeniem wydarzenia, które rozpoczęło się w Toruniu 19 lutego br., a odbywało się także w Krakowie i Olsztynie. W uroczystej gali zamknięcia wziął udział Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Światowy Kongres Kopernikański został zorganizowany przez trzy uczelnie: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski we współpracy z Instytutem Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Po toruńskim otwarciu wydarzenia, Kongres przeniósł się do Krakowa (tam spotkali się ekonomiści, filozofowie oraz badacze historii tych dyscyplin). Z kolei w czerwcu w Olsztynie rozmawiano o biografii słynnego astronoma: jego życiu, edukacji oraz działalności społecznej na Warmii, a także o zabytkach, które bezpośrednio związane są z postacią Mikołaja Kopernika. Kongres zatoczył koło i we wrześniu wrócił do Grodu Kopernika. Program toruńskiej części składał się z sześciu sekcji tematycznych: historii astronomii, historii medycyny, kulturoznawcza, lekarska, młodzieżowa i nauczycielska.

15 września br. w Centrum Kulturalno Kongresowym Jordanki odbyło się uroczyste zamknięcie Kongresu:

- Oto nadszedł dzień, którego wcale przez nas nie wyczekiwany, ale jednocześnie nieuchronny. Dziś oficjalnie zamykamy Światowy Kongres Kopernikański. Jedno z najbardziej interesujących, inspirujących i wszechstronnych wydarzeń naukowych w Polsce ostatnich lat. Bardzo wszystkim Państwu dziękuję za przybycie – mówił w swoim przemówieniu rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala. – Otwierając nasz Kongres we wtorek sięgnąłem do astronomicznej metafory porównując go do planety krążącej wokół gwiazdy Kopernika. Trzymając się tych porównań przypomnę, że według kryteriów Międzynarodowej Unii Astronomicznej planeta to takie ciało niebieskie, które swoją wielkością przewyższa inne względnie duże obiekty w pobliżu swojej orbity. My, organizatorzy i uczestnicy Światowego Kongresu Kopernikańskiego z dumą możemy myśleć o jego randze i przesłaniu, które pozostanie. Tak, jak we wszechświecie wszystko jest w nieustannym ruchu oddziałując na siebie wzajemnie, tak i dziesiątki wydarzeń, spotkań i projektów wprawiły w ruch każdy element naszego kongresowego wszechświata. To kongresowe uniwersum stworzyło i spopularyzowało pełen obraz Kopernika, a także jego życia i dzieła oraz dziedzin nauki, którymi się zajmował.

Prezydent Torunia Michał Zaleski w swoim wystąpieniu zwracał uwagę, że Kongres na długo pozostanie w pamięci:

- To zamknięcie Kongresu, ale nie zamknięcie serc wobec tego wydarzenia, tylko oficjalnych części spotkań, debat wokół sześciu tematów, które wiodły w czasie Kongresu. To, co pozostaje w naszych wspomnieniach i w sercach jest nieodwracalnie bardzo, bardzo pozytywnym spojrzeniem. Wszędzie, zarówno w Krakowie, jak i w Olsztynie, znajdujemy wartości kopernikańskie, wyjątkowe. I potencjał kopernikańskiego wizerunku przejawiający się chociażby w studenckich latach Kopernika w Akademii Krakowskiej, obrony zamków warmińskich i administrowania biskupstwem warmińskim. W Toruniu to kopernikańskie dziedzictwo ma wymiar zupełnie wyjątkowy: jest namacalne, bardzo serdeczne i ludzkie, bo odwołuje się do dzieciństwa, młodości i rodzinnego kręgu przyszłego geniusza.  Światowy Kongres Kopernikański należy uznać w jego trzech odsłonach, za najważniejszą inicjatywę okołonaukową jubileuszowego Roku Mikołaja Kopernika w Polsce.

Gala Zakończenia Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu stała się okazją do docenienia tych, którzy odpowiadali za jego organizację. Medale okolicznościowe wydane z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika z rąk Prezydenta Torunia oraz Przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcina Czyżniewskiego odebrali: dr. Tomasz Jędrzejewski, Kanclerz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz dr. hab. Mieczysław Kunz, prof. UMK. Panowie są członkami Komitetu Organizacyjnego toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego, którzy byli najmocniej zaangażowani w tworzenie programu oraz koordynację działań przygotowawczych do wrześniowego kongresu.

fot. Sławomir Kowalski

 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Bulwar po kontroli NIK-u
    Miasto
    Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę inwestycji dotyczącej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Pozytywnie oceniono przeprojektowanie pawilonów, przeprowadzenie postępowania konsultacyjnego oraz wydanie wymaganych decyzji i postanowień. Izba wskazała także obszary wymagające poprawy. Wśród nich konieczność powstania...
  • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
    Miasto, Sport
    W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
  • Kultura, Miasto
    Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
  • Miasto
    W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Za długoletnie pożycie małżeńskie
    Miasto
    Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
  • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
    Inwestycje, Miasto
    Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
  • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
  • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
  • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
  • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
  • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
  • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
  • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...