www.torun.pl

Światowy Dzień Żywności

Miasto
Data publikacji: 15 października 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: bochenki chleba i naturalne produkty spożywcze

Światowy Dzień Żywności, ustanowiony w 1979 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), jest corocznie obchodzony 16 października. Jego celem jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych: głodu, niedożywienia i ubóstwa, które dotykają najbiedniejsze regiony świata.

Co roku 1,3 mld ton jedzenia jest wyrzucana. Stanowi to 1/3 całej żywności wyprodukowanej do spożycia. Dzieje się tak z różnych powodów: przegapiona data ważności, nieprawidłowe przechowywanie produktów, zbyt duże porcje przygotowanego posiłku czy nieracjonalne zakupy.

W Polsce marnuje się ok. 9 mln ton żywności rocznie. Najczęściej wyrzucamy: chleb, wędliny, warzywa i owoce. Według badania CBOS co czwarty z nas wyrzucił jedzenie w ciągu ostatnich siedmiu dni. Marnotrawstwo żywności jest nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale również nieuzasadnione ekonomicznie. Przyczynia się ono do zwiększenia konsumpcji żywności, co w przypadku pojawienia się ograniczeń jej dystrybucji, może skutkować wzrostem cen żywności. To z kolei może spowodować, że dla większości konsumentów zakup pełnowartościowej żywności nie będzie możliwy, przez co będą oni kupować produkty gorszej jakości, co przyczyni się do tzw. ubóstwa jakościowego konsumowanych dań.  

Jak nie marnować jedzenia?

 • przed dokonaniem zakupów planuj jadłospis i sprawdzaj, czego dokładnie i ile potrzebujesz;
 • wybieraj produkty z dłuższą datą spożycia;
 • zamrażaj niewykorzystane składniki;
 •  nie rób zapasów jedzenia, żeby nie stawało się ono później odpadem;
 • regularne sprawdzaj zawartości lodówki co pozwoli, kontrolować terminy przechowywanych produktów;
 • unikaj żywności modyfikowanej genetycznie, w perspektywie czasu, obniża wydolność produkcyjną wysianego terenu, jak również zagraża uprawom ekologicznym;
 • wybieraj produkty lokalne i sezonowe;
 • podziel się, poczęstuj jedzeniem sąsiadów lub kolegów z pracy, albo oddaj je do placówek pomocowych, jadłodajni oraz schronisk.

W Polsce o pełne wykorzystanie produktów spożywczych walczą Banki Żywności. Tworzą one system, w którym wszelkie nadwyżki, dzięki hojności darczyńców, mogą być błyskawicznie przekazane osobom najbardziej potrzebującym. Zbiórki jedzenia w sklepach organizowane przez Banki Żywności kilka razy do roku pozwalają dziesiątkom tysięcy Polaków włączyć się w tę akcję.  Więcej informacji na ten temat na stronie internetowej Banków Żywności – aby przejść do strony kliknij tutaj.

Dzielenie dostępne dla każdego

W niektórych, dużych miastach funkcjonują jadłodzielnie lub tzw. lodówki społeczne, czyli lodówki lub szafki postawione w miejscu ogólnie dostępnym, gdzie można zostawiać żywność, której ma się w nadmiarze. W Toruniu jadłodzielnie działają przez 24 h przez cały tydzień w dwóch punktach:

- przy targowisku Manhattan szafa od strony parkingu przy  ul. Szosa Lubicka,

- na ul. Waryńskiego 19  - szafa przy wjeździe do firmy SiG.

Wkrótce, dzięki współpracy z miejską spółką URBITOR - powstaną dodatkowe jadłodzielnie między innymi przy: Targowisku Miejskim przy ul. Szosa Chełmińska 31/35 i Toruńskiej Giełdzie Towarowej ul. Towarowa. Więcej informacji na ten temat na fanpage’u Jadłodzielni na Facebooku – aby przejść do strony kliknij tutaj.

Aplikacje mobilne do walki z marnotrawieniem jedzenia, z których warto korzystać:

 • TOO GOOD TO GO – to wywodząca się z Danii aplikacja jej użytkownicy mogą uratować przed wyrzuceniem produkty i potrawy z ulubionych restauracji, sklepów czy piekarni. Paczki-niespodzianki z niesprzedanym danego dnia posiłkiem w bardzo atrakcyjnej cenie można zamówić poprzez aplikację.
 • ShareFood43 – pierwsza, polska aplikacja mobilna umożliwiająca sprawne dzielenie się jedzeniem oraz zgłaszanie potrzeb w tym zakresie. Bezpłatna dla wszystkich użytkowników, pozwala na ogłoszenie produktów spożywczych do oddania lub zgłoszenie prośby o potrzebne produkty, powiadamiając o tym innych użytkowników w wybranej przez siebie okolicy.

fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu widać stojący na światłach autobus linii nr 14, obok stoi samochód osobowy
  Miasto, MZK
  Od 22 października 2020 r. wycofany zostanie dodatkowy kurs na linii nr 14 o godz. 5:18 z ul. Okólnej w kierunku ul. Mazowieckiej.
 • Neon z napisem "Camerimage"
  Kultura, Miasto
  Publikujemy stanowisko Zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej Toruń w sprawie budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.
 • Na zdjęciu wnętrze Toruńskiego Centrum Targowego
  Miasto
  Prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza o możliwej lokalizacji szpitala tymczasowego. W razie potrzeby udostępnione do tego celu ma być Toruńskie Centrum Targowe.
 • Na zdjęciu widać teren inwestycyjny przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  20 października 2020 roku podczas przetargu w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami została sprzedana kolejna działka w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej Toruń-Wschód. Prawie pół miliona złotych wpłynie do miejskiej kasy.
 • Na zdjęciu pracowniczka medyczna trzyma fiolkę z wymazem
  Miasto
  Prezydent Torunia Michał Zaleski wdrożył procedurę tworzenia nowych punktów pobrań, w których wykonać będzie można test na obecność koronawirusa. Działać będą one w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
 • Samochody jadące wzdłuż oświetlonej nocą Szosy Lubickiej
  Służby miejskie zakończyły przegląd oświetlenia na toruńskich osiedlach. Zadecydowano o wprowadzeniu korekt na 11 ulicach z 26 objętych oszczędnościami energetycznymi ze względu na pandemię i zmniejszone wpływy do budżetu miasta.
 • Maja Błażejewska z KS Centuria Toruń wygrała osiemnastoosobową drabinkę na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, która odbyła się w dniach 16-18 października 2020 r. w Puławach i drugi raz z rzędu wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski kadetek w taekwondo olimpijskim.
 • W Pruszkowie w dniach 16-18 października 2020 r. rozegrane zostały Torowe Mistrzostwa Polski w konkurencjach nieolimpijskich dla juniorów oraz Mistrzostwa Polski Krajowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych (zawodnicy od kategorii junior młodszy aż do kategorii młodzieżowiec). Trzydniowe zawody stanowiły ostatnie przetarcie przed torowymi...
 • W ciągu trzech tygodni października w Toruniu zakaziło się koronawirusem 790 osób! Z wtorku na środę 20/21.10 liczba chorych na Covid-19 wzrosła o 194 osoby.
 • Do czwartku 22 października 2020 r. do godzin wieczornych trwać będą ćwiczenia na poligonie w Toruniu. W mieście będzie słychać dźwięk wybuchów.
 • Decyzją Wojewody Kujawsko-Pomorskiego od 21 października 2020 r. do odwołania zawieszona zostaje działalność niektórych placówek dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami.
 • Od 21 i 22 października - dodatkowe kursy na linii nr 40. W związku z ograniczeniami w dopuszczalnej liczbie pasażerów podróżujących środkami transportu publicznego na jednym z bardziej obciążonych odcinków linii nr 40 wprowadzone zostaną dodatkowe kursy.
 • Wyniki analizy przeprowadzonej przez Yanosik i Be-Mobile potwierdzają słuszność zaleceń Miejskiego Zarządu Dróg, który w związku z remontem mostu zaleca objazd mostem gen. Elżbiety Zawackiej.
 • Legendarny lokalny zakład działający od ponad 60 lat. Prawdziwi mistrzowie w swoim fachu. W kolejnym odcinku cyklu „Starówka Mistrzów” odwiedziliśmy Toruńską Wytwórnię Stempli przy Placu Rapackiego.