Światowy Dzień Uchodźcy [film] | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Światowy Dzień Uchodźcy [film]

Miasto
Data publikacji: 20 czerwca 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: dwie trzymające się dłonie dziecięce

20 czerwca obchodzone jest na całym świecie święto ustanowione przez ONZ 4 grudnia 2000 roku. Upamiętnia odwagę i siłę uchodźców na całym świecie.

Światowy Dzień Uchodźcy to wyraz szacunki i wsparcia dla tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów z powodu przemocy, wojny lub prześladowań. W 2022 r. roku ten dzień nabiera szczególnego wymiaru – po wybuchu wojny w Ukrainie w dniu 24 lutego miliony uchodźców z Ukrainy w poszukiwaniu schronienia trafiło do Polski, w tym również do Torunia.

W tym dniu wyrażamy także podziękowanie dla wszystkich tych, którzy przyjęli do swoich domów uchodźców, czynnie uczestniczyli i wciąż uczestniczą we wszelkich akcjach pomocy i wsparcia.Zakwaterowanie uchodźców

Miasto Toruń bardzo szybko po wybuchu wojny 24 lutego 2022 r. przygotowało bazę zakwaterowania zbiorowego dla uchodźców z Ukrainy. Na ich potrzeby udostępnione zostały obiekty MOSiR (korty tenisowe, camping Tramp), Centrum Targowe PARK oraz hostele w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży i na Dworcu Głównym. W kolejnych etapach w bazie miejsc zakwaterowania zbiorowego zmniejszano ilość miejsc w salach wieloosobowych na rzecz adaptowania obiektów z osobnymi pomieszczeniami dla poszczególnych rodzin, jak budynek przy ul. Płaskiej.

Punkt informacyjny na dworcu

1 marca 2022 r. na Dworcu PKP Toruń Główny uruchomiony został punkt informacyjny dla uchodźców. Jest on czynny całodobowo. Obsługują go dwie osoby, z których jedna posługuje się językiem ukraińskim. W godzinach nocnych od 22:00 dyżur pełnią żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. W punkcie przygotowano pokój dla dzieci z zabawkami i grami oraz plecaczkami wyposażonymi  m.in. w wodę, batonik, soczek, zabawkę, kredki i kolorowankę. Stworzona została galeria dziecięcych prac plastycznych. Przybywający do punktu uchodźcy, poza pakietem informacji, mogą liczyć na kanapki, ciepły posiłek i napoje, przygotowane przez fundację Pro Omnis.

Obsługa urzędowa

Toruń sprawnie zorganizował administracyjną obsługę uchodźców. Od początku wojny do 10 czerwca 2022 r. w Urzędzie Miasta Torunia zarejestrowano 4975 obywateli Ukrainy, którym nadano numer PESEL oraz status UKR. Zameldowano w tym czasie 279 osób - 267 na pobyt czasowy, 12 na pobyt stały. Obsługa była prowadzona w głównej siedzibie Wydziału Spraw Administracyjnych, ale także w kilku punktach informacyjnych UMT na terenie miasta oraz w punktach mobilnych, przemieszczających się do miejsc zakwaterowania zbiorowego. Gmina zapewniła też pomoc w wypełnianiu formularzy i obsługę fotograficzną punktów, by uchodźcy mogli załatwić wszystkie formalności od ręki w jednym miejscu.

Wsparcie finansowe i rzeczowe

Do 13 czerwca w Toruniu złożono 1623 wnioski o wypłatę świadczenia 40 zł. Wnioski te zostały złożone przez 932 osoby/podmioty na 5593 osób na łączną kwotę 7 327 640 zł. Wypłacono również 1 442 100 zł jednorazowego świadczenia 300 zł. Za pośrednictwem pracowników MOPR i wolontariuszy miasto przygotowało i wydało uchodźcom ok. 1200 paczek o wadze 10-15 kg, zawierających m.in. żywność, odzież, środki czystości, koce i pościel. Od początku MOPR koordynuje też zbiórkę darów do paczek z kilkunastu punktów na terenie miasta. Z inicjatywy społecznej powstały w Toruniu sztaby pomocy i sklepy socjalne, wydające uchodźcom pomoc z darów na bieżąco – jeden z nich mieści się w lokalu udostępnionym na ten cel przez gminę.

Konwoje pomocy dla Łucka

Od początku wojny Toruń wspiera partnerskie miasto Łuck na Ukrainie. Prezydent Torunia Michał Zaleski i mer Łucka Ihor Poliszczuk są w kontakcie. Do tej pory z Torunia wysłanych zostało 5 konwojów humanitarnych do Łucka, szósty jest w przygotowaniu. Dwoma dużymi busami do granicy z Ukrainą transportowane są rzeczy, na które zapotrzebowanie zgłasza miasto Łuck, m.in. woda i żywność długoterminowa, leki, odzież termiczna, namioty, baterie i akumulatory, agregaty prądotwórcze, mobilne kabiny prysznicowe, kosmetyki i środki higieniczne. Na granicy zawartość transportu jest przepakowywana do pojazdów z Łucka.

Oferta kulturalna i rekreacyjna

Toruń zadbał o potrzeby kulturalne i rozrywkowe gości z Ukrainy. Mogą oni bezpłatnie zwiedzać wiele placówek  kultury w mieście. Odbywają się koncerty dla uchodźców, z udziałem artystów ukraińskich lub poświęcone muzyce ukraińskiej. Niektóre mają cel charytatywny, jak koncert Toruńskie Gwiazdy dla Ukrainy podczas Święta Miasta. Gmina organizuje też spotkania integracyjne dla uchodźców. 23 kwietnia 2022 r. w Centrum Targowym PARK odbył się piknik integracyjny „Poznajmy się”, a 1-2 maja w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy piknik popularnonaukowy „Polska dla Ukrainy”.  W programie tych wydarzeń jest wiele atrakcji dla dzieci. Miasto zorganizowało też śniadanie wielkanocne i święcenie pokarmów dla społeczności ukraińskiej.

Baza informacji i wolontariatu

Miasto uruchomiło specjalny numer konta do zbiórki finansowej na rzecz uchodźców. Miejska jednostka Centrum Wsparcia Biznesu prowadzi też bazę wolontariatu, w której przyjmuje od mieszkańców zgłoszenia dotyczące oferty zakwaterowania, pracy, pomocy w tłumaczeniu na język ukraiński, transportu, opieki nad dziećmi, pomocy finansowej i rzeczowej itp. Od samego początku miasto prowadzi też na bazie strony torun.pl dedykowany uchodźcom dwujęzyczny serwis internetowy „Toruń dla Ukrainy”, w którym umieszczane są najważniejsze informacje dotyczące ich obecności w Toruniu i w Polsce, przepisów, form pomocy itp. Drukowane były plakaty i ulotki dla uchodźców.

Z innych działań należy wymienić organizację akcji szczepień dla uchodźców w miejscach zakwaterowania i podczas imprez z ich udziałem.

Fot. Pixabay

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu sportowcy wiosłują w kajaku na Wiśle
  Miasto, Sport
  26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Na zdjęciu przedstawiciele miasta Torunia i Getynki razem z wyróżnionymi pisarkami
  Kultura, Miasto
  Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: laureatki Piernikowej Alei Gwiazd 2022, Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill
  Kultura, Miasto
  Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • Na zdjęciu: delegacja z Getyngi w ogrodzie w Baju Pomorskim
  Kultura, Miasto
  W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: defibrylator na scianie
  Miasto
  Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • Ratusz Staromiejski
  Kultura, Miasto
  W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.
 • Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.
 • Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r. poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.
 • 5,42 – taką średnią ocen na świadectwach uzyskali uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • 13. edycja Plaży Gotyku jest już na ostatniej prostej. Za nami już turniej uniwersytecki oraz rywalizacja juniorów i juniorek.
 • Chcesz udzielać woluntarystycznie korepetycji osobom z Ukrainy? Umożliwia to bezpłatna platforma edukacyjna on-line Tutors.live
 • Od 1 do 14 lipca 2022 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Uroczystość z okazji 40-lecia samorządu radców prawnych w Polsce odbyła się 24 czerwca 2022 r. w hotelu Filmar.
 • W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu!