Studenci trzeciego wieku | www.torun.pl

Studenci trzeciego wieku

Miasto
Data publikacji: 13 października 2021
Autor: Małgorzata Litwin

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

Prezydent przemawia podczas inauguracji TUTW w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Rok akademicki 2021/2022 rozpoczęli 13 października 2021 r. słuchacze Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Uroczysta inauguracja miała miejsce w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na Bielanach. To właśnie we współpracy z największą toruńską uczelnią działa Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku, który oferuje słuchaczkom i słuchaczom, osobom emerytowanym, ciekawe zajęcia, dostosowane tematyką do zainteresowań i potrzeb tej grupy wiekowej. Podstawowym celem stowarzyszenia jest utrzymywanie i rozwijanie sprawności intelektualnej i fizycznej seniorów oraz podnoszenie komfortu ich życia poprzez wszechstronną aktywizację.

- To istotne, aby osoby w wieku senioralnym, bo takie głównie korzystają z zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku, miały ze sobą wzajemny kontakt, tworzyły wspólnotę myślenia o tym, co w świecie jest interesujące, ważne i ciekawe, bo takich informacji dostarczają zajęcia, spotkania i wydarzenia organizowane przez Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku. To idea ożywcza, potrzebna i oczekiwana wśród mieszkańców i mieszkanek Torunia - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski podczas inauguracji roku akademickiego TUTW.

Obecnie 1200 słuchaczek i słuchaczy, skupionych w 31 grup zajęciowych, korzysta z możliwości dokształcania, uczestnicząc w wykładach, dyskusjach, lektoratach językowych, zajęciach z obsługi komputera, zespołach twórczych, zajęciach sportowo-rekreacyjnych, wycieczkach, turnusach rehabilitacyjnych oraz imprezach kulturalnych i integracyjnych. Organizacją zajęć TUTW kieruje 10-osobowy społeczny zarząd, w sprawach programowych – Rada Programowa, studentów reprezentuje natomiast Rada Słuchaczy.

Podczas inauguracji roku akademickiego słuchacze mieli okazję obejrzeć prezentacje wybranych sekcji TUTW, m.in. występ sekcji tańca w kręgu oraz wystawę obrazów członków sekcji malarskiej i prac rękodzielniczych. Wysłuchali też wykładu inauguracyjnego pt. "Problem wolnej chwili", wygłoszonego przez dra hab. Janusza Sytnika-Czetwertyńskiego, prof. Instytutu Filozofii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Fot. Wojtek SzabelskiNajczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  19 października 2021 r. w Urzędzie Miasta Torunia odbyło się spotkanie prezydenta Torunia Michała Zaleskiego ze starostami z naszego województwa w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.
 • Zuza Wiśniewska, fot. Anna Łukaszewicz
  Kultura, Miasto
  Pochodząca z Torunia Zuza Wiśniewska została laureatką pierwszego miejsca na zakończonym 17 października 2021 r. 57. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. To jeden z najważniejszych ogólnopolskich przeglądów młodych talentów.
 • Zdjęcie z lotu ptaka z zaznaczonymi działkami
  Biznes, Miasto
  2 405 000 zł wpłynie do kasy miasta ze sprzedaży 4 działek inwestycyjnych w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej "Toruń Wschód". Działki wylicytowały firmy z którymi współpracuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki
  Miasto
  W 37. rocznicę zamachu na bł. ks. Jerzego Popiełuszkę przedstawiciele miasta i województwa złożyli kwiaty pod jego toruńskim pomnikiem przy alei św. Jana Pawła II
 • Na zdjęciu: odznaczenia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”
  Miasto
  Osoby związane z ochroną zdrowia w województwie kujawsko-pomorskim odebrały odznaki honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, przyznawane przez ministra zdrowia.
 • Na zdjęciu - pokaz zdjęć z miejsc uczestniczących w projekcie partnerstwo kulturowe
  Miasto
  Miasto Toruń wraz z dziewięcioma podmiotami europejskimi uczestniczyło w projekcie pn. „Partnerstwo kulturowe: promowanie dziedzictwa kulturowego poprzez wymianę turystyczną miast”.
 • 14 firm odebrało w dniu 18 października 2021 r. certyfikaty znaku jakości Made in Toruń. Wśród wyróżnionych przedsiębiorstw są m.in. start-upy zajmujące się technologiami nanowęglowymi, firmy z branż paliwowej, medycznej czy programistycznej. Na liście są też szkoła językowa, centrum nurkowe, pralnia chemiczna czy firma consultingowa
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (11-17 października 2021 r.) potwierdzono 119 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jedna osoba zmarła w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.
 • Posiedzenie dotyczące kolejnych zjazdów hanzeatyckich odbyło się w Neuss w Niemczech. W 2023 roku przedstawiciele miast hanzeatyckich spotkają się Toruniu.
 • Schyłek sezonu turystycznego okazał się jednocześnie początkiem festiwalu nagród, które otrzymało Muzeum Okręgowe w Toruniu. W III kwartale tego roku toruńskiej instytucji przyznano szereg wyróżnień zarówno za działalność wydawniczą jak i muzealną.
 • Aż 8 złotych medali, 1 srebrny i 3 brązowe przywiozła Centuria Toruń z Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Taekwondo Olimpijskim rozgrywanych w Olecku.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji 30 października 2021 r. opanują tajemnicze moce, które sprawią, że budynki centrum nauki zamienią się w labirynty pełne niespodzianek i zaskakujących zdarzeń.
 • Prawie 40 osób oddało krew w ramach zorganizowanej przez Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu akcji „W tym morzu liczy się każda kropla”. Krwiobus czekał na chętnych 17 października 2021 r. w zajezdni autobusowej przy ul. Legionów 220.
 • 15 października 2021 r. w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Podczas wydarzenia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek nadał uczelni status akademii.