Startuje Ekokonkurs | www.torun.pl

Startuje Ekokonkurs

Eko, Miasto
Data publikacji: 30 września 2021
Autor: Magdalena Kujawa

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

baner Ekokonkursu

Toruńskie szkoły i przedszkola po raz kolejny mogą wystartować w konkursie „Zbieramy makulaturę (i nie tylko) – Ekokonkurs”. Jego piąta edycja rozpoczyna się 1 października 2021 r. i została wzbogacona o nowe kategorie.

Konkurs odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego. Tym razem organizatorzy – Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia (WGK UMT) – zaplanowali kilka nowości. Oprócz dotychczasowej zbiórki makulatury szkoły i przedszkola mogą rywalizować w zbiórce puszek aluminiowych, nakrętek, elektrośmieci oraz w edukacji ekologicznej. Zbiórka potrwa do 30 kwietnia 2022 r.

Do tej pory konkurs obejmował jedynie zbiórkę makulatury. Zainteresowanie placówek oświatowych było bardzo duże. To zaangażowanie przełożyło się na zebranie sporej ilości tego surowca. W czterech edycjach udało się zebrać łącznie 1840 ton makulatury!

Doceniając spore zainteresowanie szkół i przedszkoli rywalizacją konkursową, proponujemy poszerzenie formuły konkursu poprzez zbiórkę również innych frakcji odpadów, wprowadzenie udziału partnerów konkursu czy położenie większego nacisku na edukacją ekologiczną, czyniąc ją również nową kategorią konkursową – mówi zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz. - Wierzymy, że uczniowie chętnie podejmą nowe wyzwania. Tym bardziej, że na laureatów Ekokonkursu – jak co roku – czekają naprawdę atrakcyjne nagrody. Ich wartość w tej edycji wynosi ponad 200 tys. zł.

Wzbogacenie konkursowej rywalizacji o nowe kategorie to efekt m.in. pozyskania partnerów Ekokonkursu. Zbiórce aluminiowych puszek partneruje Fundacja Recal. W ramach współpracy dostarczy placówkom chcącym zaangażować się w ten konkurs pojemniki do gromadzenia puszek, pakiety edukacyjne i plakaty. Z kolei w zbiórkę nakrętek zaangażowała się Fabryka Cukiernicza „Kopernik” (przekaże kartony do zbierania nakrętek wraz z plakatem). Zbiórkę elektrośmieci wesprze firma MB Recycling, zapewniając nieodpłatny odbiór odpadów. Oczywiście uczniowie biorący udział w nowych kategoriach mogą liczyć na drobne upominki od partnerów. Pojemniki do gromadzenia puszek oraz kartony na nakrętki placówki będą mogły odbierać w siedzibie WGK przy ul. Legionów 220.

- W tej edycji przewidzieliśmy dodatkowe nagrody w kategorii Edukacja ekologiczna, aby zmobilizować uczestników do przeprowadzenia różnych inicjatyw proekologicznych, takich jak wewnętrzne konkursy plastyczne, fotograficzne, filmowe o tematyce ekologicznej, przedstawienia, warsztaty up-cyclingowe, eko dni, hasła i plakaty promujące selektywną zbiórkę odpadów – dodaje Zbigniew Fiderewicz. - Liczymy na kreatywność młodych ludzi. W dobie coraz większej ilości powstających odpadów, edukacja w zakresie właściwego postępowania z nimi jest niezwykle istotna. Wierzymy, że w te projekty będą zaangażowani nie tylko uczniowie, ale również ich rodziny, bliscy, mieszkańcy terenów znajdujących się pry placówkach oświatowych.

Warto dodać, że zebrane przez uczniów odpady będą wliczane do uzyskanych przez Toruń poziomów odzysku i recyklingu, które są wymagane przez unijne i krajowe prawo. A zatem również przedszkola i szkoły będą mogły dołożyć swoją cegiełkę do prowadzonego w mieście systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Więcej informacji o konkursie, w tym m.in. regulamin, karty zgłoszenia można zaleźć na stronie www.odpady.torun.pl w zakładce Ekokonkurs.

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  19 października 2021 r. w Urzędzie Miasta Torunia odbyło się spotkanie prezydenta Torunia Michała Zaleskiego ze starostami z naszego województwa w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.
 • Zuza Wiśniewska, fot. Anna Łukaszewicz
  Kultura, Miasto
  Pochodząca z Torunia Zuza Wiśniewska została laureatką pierwszego miejsca na zakończonym 17 października 2021 r. 57. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. To jeden z najważniejszych ogólnopolskich przeglądów młodych talentów.
 • Zdjęcie z lotu ptaka z zaznaczonymi działkami
  Biznes, Miasto
  2 405 000 zł wpłynie do kasy miasta ze sprzedaży 4 działek inwestycyjnych w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej "Toruń Wschód". Działki wylicytowały firmy z którymi współpracuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki
  Miasto
  W 37. rocznicę zamachu na bł. ks. Jerzego Popiełuszkę przedstawiciele miasta i województwa złożyli kwiaty pod jego toruńskim pomnikiem przy alei św. Jana Pawła II
 • Na zdjęciu: odznaczenia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”
  Miasto
  Osoby związane z ochroną zdrowia w województwie kujawsko-pomorskim odebrały odznaki honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, przyznawane przez ministra zdrowia.
 • Na zdjęciu - pokaz zdjęć z miejsc uczestniczących w projekcie partnerstwo kulturowe
  Miasto
  Miasto Toruń wraz z dziewięcioma podmiotami europejskimi uczestniczyło w projekcie pn. „Partnerstwo kulturowe: promowanie dziedzictwa kulturowego poprzez wymianę turystyczną miast”.
 • 14 firm odebrało w dniu 18 października 2021 r. certyfikaty znaku jakości Made in Toruń. Wśród wyróżnionych przedsiębiorstw są m.in. start-upy zajmujące się technologiami nanowęglowymi, firmy z branż paliwowej, medycznej czy programistycznej. Na liście są też szkoła językowa, centrum nurkowe, pralnia chemiczna czy firma consultingowa
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (11-17 października 2021 r.) potwierdzono 119 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jedna osoba zmarła w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.
 • Posiedzenie dotyczące kolejnych zjazdów hanzeatyckich odbyło się w Neuss w Niemczech. W 2023 roku przedstawiciele miast hanzeatyckich spotkają się Toruniu.
 • Schyłek sezonu turystycznego okazał się jednocześnie początkiem festiwalu nagród, które otrzymało Muzeum Okręgowe w Toruniu. W III kwartale tego roku toruńskiej instytucji przyznano szereg wyróżnień zarówno za działalność wydawniczą jak i muzealną.
 • Aż 8 złotych medali, 1 srebrny i 3 brązowe przywiozła Centuria Toruń z Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Taekwondo Olimpijskim rozgrywanych w Olecku.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji 30 października 2021 r. opanują tajemnicze moce, które sprawią, że budynki centrum nauki zamienią się w labirynty pełne niespodzianek i zaskakujących zdarzeń.
 • Prawie 40 osób oddało krew w ramach zorganizowanej przez Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu akcji „W tym morzu liczy się każda kropla”. Krwiobus czekał na chętnych 17 października 2021 r. w zajezdni autobusowej przy ul. Legionów 220.
 • 15 października 2021 r. w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Podczas wydarzenia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek nadał uczelni status akademii.