Startują zapisy na Triadę Kopernikańską | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Startują zapisy na Triadę Kopernikańską

Miasto, Sport
Data publikacji: 20 stycznia 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: biegacze na mecie

20 stycznia 2023 r. o godz. 18:00 ruszają zapisy na Toruńską Triadę Kopernikańską 2023, czyli cykl trzech imprez biegowych organizowanych przez Stowarzyszenie „Run To Run” w Toruniu, upamiętniający 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

Toruńska Triada Kopernikańska 2023 składa się z następujących imprez biegowych:

 • I edycja TTK 2023: Piątka z Kopernikiem (19.02.2023 r., dystans 5 km oraz bieg dla dzieci)
 • II edycja TTK 2023: 12. edycji RUN TORUŃ - Zwiedzaj ze Zdrowiem! (14.05.2023 r., dystanse 5 i 10 km oraz biegi dla dzieci)
 • III edycja TTK 2023: 40. edycja Toruń Maraton (22.10.2023 r., dystanse 5 km, półmaraton, maraton oraz biegi dla dzieci).

Klasyfikacja łączna z wszystkich edycji cyklu TTK 2023 obejmuje dystans 5 km.

Poszczególne medale wszystkich edycji TTK2023 składają się w jedną całość i prezentująXVIII-wieczne astrolabium perskie wykorzystywane przez Mikołaja Kopernika. Wspólna jest także wizualizacja strojów startowych marki AdRunaLine poszczególnych biegów.Piątka z Kopernikiem - 19 lutego 2023 r.
Pierwsza impreza początkująca cykl TRIADY KOPERNIKAŃSKIEJ odbędzie się dokładnie w dniu, kiedy 550 lat temu urodził się Mikołaj Kopernik, czyli 19 lutego 2023 r. i będzie nazwana Piątką z Kopernikiem. Bieg ten odbędzie się na dystansie 5 km możliwym do pokonania przez wszystkich biegaczy - nawet dla tych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem. Zaplanowany jest bardzo długi limit czasowy, umożliwiający pokonanie dystansu nawet poprzez marszobieg. Zaproponowana przez organizatorów trasa jest bardzo szybka (2 pętle po 2,5 km). Udział w Piątce Kopernika może stanowić doskonały sprawdzian formy przed docelowymi startami wiosennymi.  

Biuro zawodów, start i meta będą zlokalizowane na obszarze Przystani Sportów Wodnych AZS w Toruniu. Do rywalizacji zapraszamy także najmłodszych. W ramach imprezy odbędzie się także bieg dla dzieci (zapisy w dniu imprezy w biurze zawodów). Medal pierwszej edycji Toruńskiej Triady Kopernikańskiej 2023 będzie stanowił pierwszą część łącznego medalu prezentującego XVIII-wieczne perskie astrolabium wykorzystywane przez Mikołaja Kopernika.

Do pobrania:12. RUN TORUŃ – Zwiedzaj ze Zdrowiem! – 14 maja 2023 r.

Największą imprezą Toruńskiej Triady Kopernikańskiej będzie 12. edycja „RUN TORUŃ – Zwiedzaj ze Zdrowiem! 2023. Dzień wcześniejzaplanowana jest również rywalizacja dla dzieci i młodzieży.

Ze względów na remonty dróg na obszarze miasta Torunia trasy biegów będą nieco się różnić od tych z edycji z 2021 i 2022 r. Start i biuro zawodów będą zlokalizowane w zasięgu Centrum Handlowo-Rozrywkowego Toruń PLAZA, a miasteczko biegowe będzie znajdować się w obszarze LABA Przystani Towarzyskiej.   

Na początku marca uruchomione zostaną zapisy do biegów dla dzieci i młodzieży. Rywalizacja dla najmłodszych entuzjastów aktywności fizycznej odbędą się dzień przed biegami głównymi. Zaplanowano kategorie wiekowe od 2 do 15 lat oraz liczne atrakcje dla dzieci po biegach. Młodzi zawodnicy będą mieć do pokonania od 100 do 1000 m w zależności od swojego wieku.

Podczas edycji w 2023 r. ponownie prowadzona będzie klasyfikacja drużynowa tzw. Gwiazdozbiorów na obu dystansach – 5 i 10 km. Zapisy drużyn będą przyjmowane na początku maja. W klasyfikacji Gwiazdozbiorów mogą wziąć udział drużyny reprezentujące kluby sportowe, firmy, instytucje, inne zbiorowości, a także grupy zawodników startujące pod wspólnym szyldem. Drużyna składa się z 4-6 osób, w tym co najmniej jednej przedstawicielki planety WENUS. Zawodników będących członkami poszczególnych Gwiazdozbiorów obowiązują regulaminy głównych biegów. Najlepsze gwiazdozbiory otrzymają puchar i tytuł Biegowego Układu Słonecznego. W tym roku ponownie studenci i pracownicy UMK będą mogli powalczyć o puchary w dedykowanej klasyfikacji zarówno na dystansie 5, jak i 10 km.

Dodatkowo do pakietu będzie można skompletować pamiątkową koszulkę lub top sportowy, a także czapeczkę z daszkiem oraz koszulkę bawełnianą z brandingiem biegu. Wszystkie elementy odzieży będą znanej marki sportowej AdRunaLine.

Do pobrania:


 

40. Toruń Maraton – 22 października 2023 r.

Ostatnia impreza w ramach Toruńskiej Triady Kopernikańskiej odbędzie się 22 października 2023 r. Wtedy to już po raz 40. po ulicach Torunia zostanie przeprowadzona rywalizacja na dystansie maratonu. Imprezie będzie towarzyszyć także półmaraton oraz nowość - bieg na dystansie 5 km oraz biegi dla dzieci i młodzieży. Poprzednie edycje Toruń Maraton zakończyły się dużym sukcesem. Mnóstwo osób zapowiedziało, że ponownie wybierze się do grodu Kopernika na kolejną odsłonę toruńskiego maratonu.Jubileuszowa edycja maratonu będzie promować zbliżające się 100-lecie pierwszego, historycznego maratonu toruńskiego z 1924 r

Biuro zawodów, strefa EXPO, depozyt, prysznice i szatnie będą zlokalizowane w budynku Motoareny. Niebawem organizatorzy uruchomią nabór chętnych biegaczy do pełnienia funkcji pacemakera tj. osoby pomagającej swoim kolegom z trasy pokonanie dystansu maratońskiego w założonym tempie. Poszukiwane będą osoby, które będą wstanie poprowadzić grupy na czasy końcowe od 4h 30min do 3h 15min. Trasa biegów będzie inna niż w dwóch poprzednich edycjach i zostanie niebawem zaprezentowana.

Do każdego pakietu startowegomożna skompletować elementy odzieży startowej brandowanej marką imprezy renomowanej firmy AdRunaLine. Do wyboru są koszulka z krótkim i długim rękawem, bluza sportowa oraz czapka zimowa.

Dzień przed biegami głównymi organizatorzy zapraszają wszystkich biegaczy i ich rodziny na wspólne zwiedzanie miasta Torunia z przewodnikiem turystycznym, na pasta party oraz do strefy EXPO. W ramach rozruchu przed maratonem, czy w celu umilenia oczekiwania na stresujący start, organizatorzy zdecydowanie polecają skorzystanie ze wspólnego zwiedzania toruńskiej Starówki.  

Do pobrania:Zapraszamy do śledzenia bieżących informacji o evencie ukazujących się:

 

Kliknij, aby powiększyć

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika promująca wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Jeszcze tylko do 7 lutego 2023 roku młodzi torunianie mogą zgłaszać swoje kandydatury do Młodzieżowej Rady Miasta.
 • Nie bądź obojętny na innych
  Miasto
  Zwracajmy szczególną uwagę na osoby, które w okresie zimowym mogą potrzebować pomocy.
 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2023 r.
 • W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.