Stan drzew w Parku Miejskim | www.torun.pl

Stan drzew w Parku Miejskim

Eko, Miasto
Data publikacji: 16 lipca 2021
Autor: Magdalena Kujawa
drzewa w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu

Biuro Ogrodnika Miejskiego zleci usunięcie 142 obumarłych drzew w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu. Przyczyna obumierania na razie nie jest znana i ma ją wyjaśnić ekspertyza zlecona przez miasto.

Biuro Ogrodnika Miejskiego z ogromnym zaniepokojeniem obserwuje stan drzew w Parku Miejskim, które z niewiadomych przyczyn się wydzielają. Zlecona inwentaryzacja wykazała, że w parku są 142 drzewa obumarłe lub nierokujące szansy na przeżycie. Zagrażają one bezpieczeństwu ludzi i mienia, a także mają wpływ na obniżenie estetyki parku. Najwięcej drzew do usunięcia stanowią sosny (93 szt.) i klony (18 szt.) oraz mniejsza liczba innych gatunków takich jak: robinie akacjowe (8 szt.), wiązy (6 szt.), brzozy (6 szt.), dęby (4 szt.), żywotniki (2 szt.), daglezje (2 szt.) a także pojedyncze – świerk, jesion i modrzew.

W związku z tym, że park wpisany jest na listę obiektów zabytkowych, na wycięcie drzew i przeprowadzenie prac konserwatorskich w drzewostanie miasto uzyskało zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Obecnie ogłoszone zostało zapytanie ofertowe na przeprowadzenie prac. Wycinka planowana jest na IV kwartał tego roku. Działania mają być prowadzone w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu naruszyć ekosystem. W uzgodnieniu z zamawiającym drzewa martwe, stabilne mają zostać skrócone do bezpiecznej wysokości, nawiercone i przekształcone w domy dla owadów. Drzewa dziuplaste, wskazujące na obecność owadów, ptaków lub zwierząt zostaną pozbawione gałęzi i skrócone do bezpiecznej wysokości. W przypadku stwierdzenia obecności gatunków chronionych wykonawca robót jest zobowiązany do poinformowania o tym Biura Ogrodnika Miejskiego.

Jednocześnie Biuro Ogrodnika Miejskiego zleci ekspertyzę, która wyjaśni przyczyny obumierania drzew i wskaże kierunki działania w celu uchronienia pozostałych drzew i odbudowy drzewostanu. Po otrzymaniu ekspertyzy zaplanowane zostanie spotkanie z mieszkańcami oraz Radą Okręgu Bydgoskie Przedmieście, na którym przedstawione zostaną informacje dotyczące wyników badania oraz planów dalszych działań.

Kliknij, aby przejść do zapytania ofertowego w Biuletynie Informacji Publicznej.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu budynek Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki z lotu ptaka podczas zachodu słońca
  Kultura, Miasto
  Kolejny sierpniowy weekend w Toruniu obfitować będzie w liczne atrakcje i wydarzenia kulturalne. Tym razem zarówno mieszkańcy jak i turyści mogą wziąć udział w licznych warsztatach organizowanych przy Szkole Leśnej na Barbarce, udać się na wernisaże do Galerii Sztuki Wozownia czy wysłuchać wyjątkowych utworów w ramach 25. Międzynarodowego...
 • Drogi, Inwestycje
  Uwaga, dziś 5 sierpnia od godz. 22.00 na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego zostanie wprowadzony ruch wahadłowy.
 • Na zdjęciu: przeprowadzane jest badanie wzroku starszego mężczyzny
  Miasto
  Badania profilaktyczne, edukacja, a także możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19 – to oferta dla torunian przygotowana w Miasteczku Zdrowia.
 • Grafika informująca o Konkurs #BeActive Awards 2021
  Miasto
  Przedszkole Miejskie nr 13 weźmie udział w konkursie głównym #BeActive Award 2021 organizowanym przez Komisję Europejską.
 • Grafika informująca o konkursie Turystyczne spacery po zdrowie
  Miasto
  Jak połączyć piękne z przyjemnym i pożytecznym? Weź udział w konkursie „Turystyczne spacery po zdrowie”, zrób zdjęcia i wygrywaj nagrody.
 • Na zdjęciu: konferencja prasowa z udziałem prezydenta Michała Zaleskiego
  Miasto
  Ruszył esemesowy system umawiania wizyt w Wydziale Obsługi Mieszkańców, dotyczących spraw związanych z rejestracją pojazdów. Nowy system ma usprawnić obsługę mieszkańców w tym zakresie.
 • Na 100 dni przed tegorocznym 29. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym EnergaCAMERIMAGE, który odbędzie się w Toruniu 13-20 listopada, organizatorzy zaprezentowali plakat wydarzenia.
 • To będzie nie lada gratka dla fanów motoryzacji – 4 września 2021 r. w toruńskim MotoParku w kilkunastu strefach wystawowych zaprezentują się wyjątkowe pojazdy, reprezentujące różne oblicza motoryzacji.
 • Mieszkańcy Torunia i turyści odwiedzający nasze miasto lubią korzystać z roweru miejskiego. Przez dwa lata jego funkcjonowania odnotowano ponad 400 tysięcy wypożyczeń!
 • W czwartek 5 sierpnia 2021 r. na placu przez Centrum Handlowym Kometa odbędzie się wydarzenie pn. „Miasteczko Zdrowia – Toruń 2021”.
 • Od jutra 5 sierpnia 2021 r. na ulice regionu wyrusza Szczepionkobus – specjalny autobus, w którym przyjąć można dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Pierwszym jego przystankiem będzie centrum handlowe Kometa w Toruniu.
 • Konferencja Firma Przyszłości po roku przerwy spowodowanej pandemicznymi ograniczeniami powraca w Toruniu już w październiku 2021 r.
 • Chcesz złożyć wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start”? Nie wiesz jak to zrobić? Przyjdź do ZUS-u i skorzystaj z pomocy ekspertów, którzy pomogą wypełnić wniosek online.
 • Na terenie Torunia trwa montaż tablic Systemu Informacji Pasażerskiej. W związku z robotami przyłączeniowymi w pobliżu niektórych przystanków planuje się krótkie wyłączenia sygnalizacji świetlnych.