Mapa akustyczna miasta | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Środowisko

Mapa akustyczna miasta

Mapa akustyczna została stworzona w celu oceny klimatu akustycznego Torunia. Nie jest to pojedyncza mapa lecz zbiór informacji opisowych i graficznych dotyczących przestrzeni miejskiej. Składa się na nie zestaw map obrazujących długookresowe średnie poziomy dźwięku "A" dla pory dzienno-wieczorowo-nocnej (LDWN) oraz nocnej (LN). Poziomy dźwięku zostały obliczone dla czterech rodzajów źródeł hałasu: drogowego, kolejowego, tramwajowego i przemysłowego.

Na potrzeby mapy akustycznej powstała także mapa wrażliwości hałasowej obszarów miejskich. Celem tej mapy jest wskazanie określonych wartości dopuszczalnych poziomów hałasu dla określonych obszarów na terenie Torunia.

Mapa akustyczna Torunia jest wstępem do opracowania programu ochrony przed hałasem, którego celem jest dostosowanie poziomu hałasu do wymaganych standardów jakości środowiska.

Co wynika z mapy akustycznej Torunia?
Ze sporządzonej mapy wynika, że torunianie nie są narażeni na dokuczliwy hałas. Najbardziej odczuwalny jest w naszym mieście hałas drogowy, zaś kolejowy, tramwajowy czy przemysłowy to zjawiska marginalne.

Tereny zagrożone hałasem drogowym to przede wszystkim obszary położone w sąsiedztwie głównych ciągów komunikacyjnych:

  • droga krajowa 91 - ulice: Grudziądzka, Przy Kaszowniku, Odrodzenia, Czerwona Droga, Jana Pawła II, Łódzka
  • droga krajowa 15 - ulice: Gniewkowska, Poznańska, al. Jana Pawła II, Czerwona Droga, Odrodzenia, Przy Kaszowniku, Traugutta, Lubicka, Sz.Lubicka, Olsztyńska
  • droga krajowa 80 - ulice: Sz.Bydgoska, Broniewskiego, Plac Hoffmana, Kraszewskiego, Czerwona Droga, Przy Kaszowniku, Traugutta, Lubicka, Sz.Lubicka
  • droga wojewódzka 553 - Szosa Chełmińska
  • tereny, na których nieznacznie odczuwalny jest hałas kolejowy to głównie obszary przyległe do linii kolejowej nr 18 (Kutno-Piła) oraz linii kolejowej nr 27 (Lipno-Toruń Wschodni), w obrębie Czerniewic, Rudaka, Podgórza, Grębocina nad Strugą i Bielaw.

Na hałas tramwajowy narażone są przede wszystkim tereny położone wzdłuż torowisk w obrębie osiedla Bydgoskie Przedmieście. Należy zauważyć, że przekroczenia występują tylko w porze nocnej, głównie w rejonie zajezdni tramwajowej, ze względu na wyjazdy i powroty kursowe.

Hałas przemysłowy jest nieznacznie odczuwalny głównie na terenach położonych w sąsiedztwie największych zakładów przemysłowych, szczególnie w rejonie kompleksu przemysłowego w północno-wschodniej części miasta, wzdłuż ulicy M. Skłodowskiej-Curie, w obrębie osiedli Rubinkowo i Grębocin nad Strugą.

Z analiz statystycznych wynika, że ok. 14% mieszkańców Torunia narażonych jest na hałas drogowy przekraczający ustalone wartości dopuszczalne poziomu hałasu w środowisku - uśrednione dla pory całodobowej, ale tylko niespełna 0,5% mieszkańców - na przekroczenia większe niż 10 dB. To bardzo mało. Podobna tendencja utrzymuje się w odniesieniu do pory nocnej. Hałasem kolejowym i tramwajowym jest zagrożonych poniżej 1% mieszkańców miasta, a hałasem przemysłowym ok. 0,7% mieszkańców Torunia.

  • Hałas drogowy - na przekroczenie norm narażonych jest (ogólnie) 28,1 tys. mieszkańców (14,1%), nocą 23,6 mieszkańców (11,8%) 
  • Hałas kolejowy - na przekroczenie norm narażonych jest (ogólnie) 350 mieszkańców (0,18%), nocą 400 mieszkańców (0,2%)
  • Hałas tramwajowy - wskaźnik długookresowy, uwzględniający wszystkie pory dnia, wieczoru i nocy nie jest przekroczony, nocą na przekroczenie norm narażonych jest 110 mieszkańców (0,06%)
  • Hałas przemysłowy - na przekroczenie norm narażonych jest (ogólnie) 890 mieszkańców (0,4%), nocą 1,3 tys. mieszkańców (0,7%)

A jak sytuacja wygląda w innych miastach?
Zarówno w mniejszym Koszalinie i większej Bydgoszczy jest głośniej niż w Toruniu. Z analiz wynika, że w liczącym 108 tys. mieszkańców Koszalinie ok. 19,7% mieszkańców narażonych jest na hałas przekraczający ustalone wartości dopuszczalne określone wskaźnikiem LDWN, a około 1,3% na przekroczenia większe niż 10 dB. Podobna tendencja utrzymuje się w odniesieniu do pory nocnej. Hałasem kolejowym jest zagrożonych poniżej 1% mieszkańców miasta. Natomiast hałasem przemysłowym jest narażonych w okresie nocnym 0,1% mieszkańców, w dzień 0%.

W liczącej 384 tys. mieszkańców Bydgoszczy 46% mieszkańców narażonych jest na hałas przekraczający ustalone wartości dopuszczalne określone wskaźnikiem LDWN, a około 2,8% na przekroczenia większe niż 10 dB. Podobna tendencja utrzymuje się w odniesieniu do pory nocnej. Hałasem kolejowym jest zagrożonych ok. 2% mieszkańców miasta. Natomiast na hałas przemysłowy jest narażonych nocą 0,0% mieszkańców, w dzień 0,3%.

Co dalej?
Kolejnym krokiem w tych działaniach było opracowanie Programu ochrony środowiska przed hałasem dla miasta Torunia. Podstawą opracowania dokumentu była właśnie mapa akustyczna. Prace nad opracowaniem programu zakończyły się w kwietniu 2013 r. Program określa katalog działań, jakie należy podejmować w celu przywrócenia odpowiedniego standardu akustycznego na terenach zagrożonych nadmiernym hałasem. Wskazuje kierunki działań i okresla ogólne zasady, jakimi należy się kierować w bieżącej pracy, w tym przy podejmowaniu decyzji i przyjmowaniu lokalnych rozwiązań prawnych wpływających na poziom hałasu w przestrzeni miasta.

>>> TUTAJ do pobrania dokument: "Programu ochrony środowiska przed hałasem dla miasta Torunia". 


>>> Przejdź do mapy akustycznej Torunia: mapa akustyczna.um.torun.pl

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Instytucje toruńskie przygotowały dla najmłodszych mieszkańców szereg atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Publikujemy listę wybranych wydarzeń. Sprawdź jak ciekawie w Toruniu spędzić czas wraz ze swoimi pociechami.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i Katarzyna Czachowska z TZMO podczas konferfencji prasowej przed budynkiem Collegium Maximum
    Kultura, Miasto
    Czternasta edycja Bella Skyway Festival zagości w Toruniu 15-19 sierpnia 2023 r. Po raz drugi swoją instalację zaprezentuje Disney.
  • Miasto, Sport
    Do sportowej rywalizacji przystąpi 66 miast na prawach powiatu, a Toruń jest jednym z nich. Oficjalny start wyzwania już 1 czerwca!
  • Na zdjęciu: trzy dziewczęta idą z plecakami
    Miasto
    Ruszyły zapisy do powszechnego programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.
  • Budżet obywatelski mieszkańcow Torunia.
    Miasto
    Opublikowana została lista wniosków z propozycjami do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2024. Jest na niej 158 projektów.
  • Inwestycje, Miasto
    Z uwagi na sygnały mieszkańców od jutra, tj. 1 czerwca 2023 r. wykonawca udostępni zejście od Bramy Klasztornej do Wisły, co skróci dojście do rzeki i statku turystycznego.
  • Poznaliśmy stypendystów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na II półrocze 2023 r. Głównym kryterium oceny było to, czy ze względu na obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika projekt twórczy jest inspirowany Jego postacią i dokonaniami oraz promuje Toruń jako Miasto Kopernikańskie.
  • W sobotę-niedzielę 3-4 czerwca 2023 r. w godz. 12:00-18:00 Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" organizuje z okazji Dnia Dziecka ciekawe wydarzenie - grę miejską, odkrywającą tajemnice Torunia w czasach Mikołaja Kopernika.
  • Obywatele Ukrainy przebywający na terenie Torunia mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
  • Do sportowej rywalizacji przystąpi 66 miast na prawach powiatu, a Toruń jest jednym z nich. Oficjalny start wyzwania już 1 czerwca!
  • Ruszyły zapisy do powszechnego programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.
  • 31 maja 2023 roku rozpoczął się 27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt. Potrwa do 7 czerwca 2023 r.
  • Opublikowana została lista wniosków z propozycjami do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2024. Jest na niej 158 projektów.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu został uhonorowany w Monachium przez Europejską Organizację Udarową (ESO).