Średniowieczny korowód na Ciasnej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Średniowieczny korowód na Ciasnej

Kultura
Data publikacji: 22 września 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Andrzej Poprostu podczas pracy nad muralem, fot. Adam Zakrzewski

Na ścianie zabytkowej kamienicy przy ulicy Ciasnej w Toruniu powstaje artystyczny mural. Nawiązuje on do popularnego w późnym średniowieczu motywu alegorycznego tańca śmierci, w obliczu której wszyscy, bez względu na swój status, jesteśmy równi.

Mural jest efektem współpracy miasta z właścicielką kamienicy, która postanowiła zmierzyć się z problemem dewastacji ścian budynku. W przedsięwzięcie zaangażował się Urząd Miasta Torunia, który wsparł mieszkankę starówki w procesie powstawania i realizacji projektu. Wykonanie dzieła powierzono uznanemu toruńskiemu artyście Andrzejowi Poprostu, twórcy kilkudziesięciu malowideł ściennych w przestrzeni miasta.  

Zgodnie z zamysłem właścicieli kamienicy projekt nawiązuje do średniowiecznej scenerii starówki i jest artystycznym wyobrażeniem charakterystycznego dla sztuki tej epoki motywu danse macabre – tańca śmieci, czyli korowodu ludzi wszystkich stanów prowadzonych przez kościotrupa. To alegoryczne przypomnienie faktu, iż wobec śmierci wszyscy jesteśmy równi.

- Artysta skupił się na groteskowym pokazaniu pewnych archetypów, bowiem prześmiewanie wad i grzechów było w średniowieczu niezwykle modnemówi Katarzyna Darul, córka właścicielki kamienicy z muralem. - Czym jest człowiek i jego działanie w obliczu śmierci i co mu pozostaje: życie w zgodzie z naturą, nauka płynąca z błędów historii oraz umiejętność śmiania się z siebie. Dzięki temu świat ma szanse stać się lepszy.

Na muralu widzimy, jak w szaleńczym, tanecznym pochodzie z ruin Zamku Krzyżackiego do miasta wkracza szereg postaci na czele z flisakiem – przywódcą. Nadaje on rytm wszystkim drwinom i całemu pośmiewisku. Dźwięki z jego fletu przeobrażają się w ornament ze szczurów i żab. To plaga trawiąca ziemię i niosąca zmianę, tak aktualny temat w czasach pandemii. Za śmiercią kroczy szeptucha, kobieta o niezwykłej, tajemnej wiedzy oraz ponadprzeciętnej intuicji, dalej rybak z głową w kształcie ryby, mnich, którego wyobrażenie nawiązuje do grzechów tego stanu, a za nim błazen żonglujący czaszkami, przemieniającymi się w gwiazdy. Można się z nich śmiać, ale i tak każdy stanie się tym, czym był u zarania – pyłem, okruchem kosmosu. Przekonał się już o tym rycerz krzyżacki w pełnym rynsztunku, przebity mieczem upiór. Nawiązaniem do historycznej funkcji targowej Torunia jest mieszczka, a zarazem gęsiarka. W korowodzie średniowiecznych postaci nie mogło też zabraknąć Mikołaja Kopernika, który dzierży magiczną laskę zwieńczoną Słońcem, Księżycem i Ziemią, jeszcze płaską, dźwiganą przez cztery słonie, bowiem świadomość i nauka dopiero przed nami. Tuż za nim, na świni jedzie król i jest nagi – ślepy na oczywistość, pełen pychy, tuczony i kierowany przypadkiem zamyka pochód. Nikt nie ucieknie Śmierci.

Prace przy muralu zakończą się jeszcze we wrześniu, finansuje je właścicielka kamienicy przy wsparciu miasta.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.