Sprawdzimy prace na nadbrzeżu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Sprawdzimy prace na nadbrzeżu

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 30 czerwca 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: widok na prace na bulwarze filadelfijskim z drona

Minister Jarosław Sellin zobowiązał Prezydenta Miasta Torunia do dokładnej analizy procesu budowlanego prowadzonego na nadbrzeżu rzeki Wisły.

Po serii doniesień medialnych oraz po wizycie ministra Jarosława Sellina w Toruniu do Urzędu Miasta w dniu 27 czerwca 2022 r. wpłynęło pismo z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 23 czerwca 2022 r. dotyczące budowy pawilonów na nadbrzeżu Bulwaru Filadelfijskiego, czyli na umocnieniu przeciwpowodziowym rzeki Wisły.

- Pan minister obliguje mnie w tym piśmie do ponownej dokładnej analizy procesu budowlanego prowadzonego w tym miejscu, sprawdzenia wszystkich dokumentów, które dały podstawę do rozpoczęcia tej budowy, i ustalenia, czy inwestycja na nadbrzeżu może być tą, która zostanie uznana za zagrożenie dla integralności i autentyzmu miejsca światowego dziedzictwa w Toruniumówił prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się w dniu 30 czerwca 2022 r. Minister w tym piśmie zwraca uwagę, że nie są to decyzje, ale sugestie, i obliguje prezydenta, aby w tej sprawie również przedstawić informacje i wyjaśnienia, w jakich posiadaniu jest Urząd Miasta od samego początku procesu inwestycyjnego.

Jak poinformował prezydent Michał Zaleski, inwestycja polegająca na budowie dwóch pawilonów i w czterech miejscach schodów zejściowych prowadzona jest zgodnie z prawomocnym pozwoleniem na budowę, opatrzonym wszelkimi niezbędnymi wynikającymi z prawa budowlanego uzgodnieniami i opiniami. Jest ona realizowana przy udziale środków Unii Europejskiej w ramach jednego z projektów poprawy ruchu turystycznego w Toruniu, czemu służyć mają pawilony. Prezydent podkreślił, że jakiekolwiek zmiany w prawomocnej decyzji pozwoleniowej wymagają określonych procesów, a także zmiany ewentualnych ustaleń dotyczących konsekwencji, zarówno rzeczowych, jak i finansowych, i później ustalenia źródeł ewentualnego sfinansowania takich decyzji.

- Z dotychczasowego rozeznania dokumentów wynika, że decyzje pozwoleniowe były podjęte zgodnie z prawem, a inwestycja jest prowadzona w taki sposób, jaki wynika właśnie z tych decyzji – podkreślił prezydent.

W najbliższych dniach roboty w samych obiektach nie będą prowadzone, rozpocznie się za to szczegółowa inwentaryzacja wykonanych już prac i zaangażowania materiałowego. Z kolei prace na schodach będą mogły toczyć się w normalnym rytmie.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu trzy tradycyjne łodzie z flagami Festiwalu Wisły
  Kultura, Miasto, Sport
  Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją potrwa do 15 sierpnia 2022 r.
 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.