Socjologia w Młynie Wiedzy | www.torun.pl

Socjologia w Młynie Wiedzy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 lipca 2021
Autor: Magdalena Kujawa
baner Wtorków z socjologią

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Instytut Socjologii UMK nawiązały współpracę. Pierwsze efekty będzie można zobaczyć pod koniec września podczas Toruńskiej Nocy Naukowców. W październiku rozpoczną się wykłady w ramach „Wtorków z socjologią”.

Toruńskie centrum nauki rozwija współpracę z badaczami społecznymi. Do tej pory wspólnie z Instytutem Psychologii UMK realizowało Tydzień Mózgu oraz cykl wykładów popularnonaukowych „Wtorki z psychologią”. Do psychologów w nowym roku akademickim dołączą socjologowie.

- Rozwijamy ofertę naszego centrum nauki. A w związku z tym, że w 2019 roku udostępniliśmy wystawę o dojrzewaniu, współpraca z toruńskimi socjologami jest dla nas czymś naturalnym. Jestem przekonana, że nasze wspólne pomysły spotkają się z zainteresowaniem mieszkańców Torunia i regionu - wyjaśnia Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. - Zależy nam na możliwie najszerszym prezentowaniu naszym gościom efektów prac badawczych różnych dyscyplin nauki. Poprzez planowane wydarzenia chcemy pokazać, że dzięki socjologii możemy patrzeć na świat z wielu interesujących perspektyw.

Dla Instytutu Socjologii UMK współpraca oznacza również większe otwarcie się na odbiorców zainteresowanych tematami społecznymi oraz prezentację wyników badań.

- Nasi pracownicy prowadzą bardzo interesujące prace badawcze, często publikowane w czołowych czasopismach europejskich i światowych. Niemniej, w coraz większym stopniu jesteśmy nakierowani na dość specyficznych odbiorców: akademickich specjalistów bardzo wąsko zdefiniowanej dyscypliny czy wręcz subdyscypliny. Osoby nie będące akademikami, nawet zainteresowane daną tematyką, raczej nie przebiją się przez hermetyczny język takich publikacji – wskazuje dr hab. Krzysztof Pietrowicz, prof. UMK, dyrektor Instytutu Socjologii UMK. - Współpraca z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy ma na celu otwarcie się na wszystkich zainteresowanych tym, co dzieje się ze społeczeństwem w bardzo różnych wymiarach. Ważne również, że jest to miejsce, w którym spotykają się przedstawiciele różnych dziedzin wiedzy: przyrodniczych i humanistyczno-społecznych.

Podczas Toruńskiej Nocy Naukowców dr hab. Michał Wróblewski, prof. UMK zajmie się kontrowersjami wokół szczepionek i szczepień. Wydarzenie jest planowane 24 września br., a obecnie trwają prace nad programem.

- Już teraz wiemy, że zmieni się trochę forma Nocy Naukowców - mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. - Wspólnie z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika pracujemy nad wydarzeniami, które w tym roku ze strony uczelni przyjmą formę warsztatów.

Więcej informacji o Toruńskiej Nocy Naukowców można spodziewać się na początku września. W październiku rozpoczną się bezpłatne wykłady w ramach cyklu „Wtorki z socjologią”. Wśród tematów, które znalazły się planie wydarzenia będą te poświęcone społecznym kontekstom budowy elektrowni atomowej w Polsce, przemianom kibicowania okiem socjologa, sprawiedliwości w ujęciu nauk społecznych, sposobom pośredniego identyfikowania emocji w mediach oraz pamiętnikom pisanym w czasie pandemii COVID-19. Spotkania będą odbywały się o godz. 18:00 w siedzibie Centrum Innowacyjnej Edukacji. Planowane są również transmisje online wykładów.

- Chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców i prezentować wyniki badań naukowców - mówi Marcin Centkowski. - Doświadczenia z czasu epidemii pokazują, że nasze działania online spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Torunia, regionu, a także innych województw.

Relacje będą udostępniane na kanale You Tube Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - kliknij, aby przejść na kanał YT.

Oprócz socjologicznych wykładów, we wtorki nie zabraknie również spotkań z psychologami. Planowany jest również powrót wykładów cyklu "Medyczne Środy" w formie stacjonarnej.

Informacje o ofercie edukacyjno-kulturalnej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są dostępne na stronie internetowej centrum nauki – kliknij, aby przejść na stronę. Z działalnością naukową i dydaktyczną pracowników Instytutu Socjologii UMK można zapoznać się na stronie instytutu – kliknij, aby przejść na stronę.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu budynek Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki z lotu ptaka podczas zachodu słońca
  Kultura, Miasto
  Kolejny sierpniowy weekend w Toruniu obfitować będzie w liczne atrakcje i wydarzenia kulturalne. Tym razem zarówno mieszkańcy jak i turyści mogą wziąć udział w licznych warsztatach organizowanych przy Szkole Leśnej na Barbarce, udać się na wernisaże do Galerii Sztuki Wozownia czy wysłuchać wyjątkowych utworów w ramach 25. Międzynarodowego...
 • Drogi, Inwestycje
  Uwaga, dziś 5 sierpnia od godz. 22.00 na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego zostanie wprowadzony ruch wahadłowy.
 • Na zdjęciu: przeprowadzane jest badanie wzroku starszego mężczyzny
  Miasto
  Badania profilaktyczne, edukacja, a także możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19 – to oferta dla torunian przygotowana w Miasteczku Zdrowia.
 • Grafika informująca o Konkurs #BeActive Awards 2021
  Miasto
  Przedszkole Miejskie nr 13 weźmie udział w konkursie głównym #BeActive Award 2021 organizowanym przez Komisję Europejską.
 • Grafika informująca o konkursie Turystyczne spacery po zdrowie
  Miasto
  Jak połączyć piękne z przyjemnym i pożytecznym? Weź udział w konkursie „Turystyczne spacery po zdrowie”, zrób zdjęcia i wygrywaj nagrody.
 • Na zdjęciu: konferencja prasowa z udziałem prezydenta Michała Zaleskiego
  Miasto
  Ruszył esemesowy system umawiania wizyt w Wydziale Obsługi Mieszkańców, dotyczących spraw związanych z rejestracją pojazdów. Nowy system ma usprawnić obsługę mieszkańców w tym zakresie.
 • Na 100 dni przed tegorocznym 29. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym EnergaCAMERIMAGE, który odbędzie się w Toruniu 13-20 listopada, organizatorzy zaprezentowali plakat wydarzenia.
 • To będzie nie lada gratka dla fanów motoryzacji – 4 września 2021 r. w toruńskim MotoParku w kilkunastu strefach wystawowych zaprezentują się wyjątkowe pojazdy, reprezentujące różne oblicza motoryzacji.
 • Mieszkańcy Torunia i turyści odwiedzający nasze miasto lubią korzystać z roweru miejskiego. Przez dwa lata jego funkcjonowania odnotowano ponad 400 tysięcy wypożyczeń!
 • W czwartek 5 sierpnia 2021 r. na placu przez Centrum Handlowym Kometa odbędzie się wydarzenie pn. „Miasteczko Zdrowia – Toruń 2021”.
 • Od jutra 5 sierpnia 2021 r. na ulice regionu wyrusza Szczepionkobus – specjalny autobus, w którym przyjąć można dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Pierwszym jego przystankiem będzie centrum handlowe Kometa w Toruniu.
 • Konferencja Firma Przyszłości po roku przerwy spowodowanej pandemicznymi ograniczeniami powraca w Toruniu już w październiku 2021 r.
 • Chcesz złożyć wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start”? Nie wiesz jak to zrobić? Przyjdź do ZUS-u i skorzystaj z pomocy ekspertów, którzy pomogą wypełnić wniosek online.
 • Na terenie Torunia trwa montaż tablic Systemu Informacji Pasażerskiej. W związku z robotami przyłączeniowymi w pobliżu niektórych przystanków planuje się krótkie wyłączenia sygnalizacji świetlnych.