Socjologia w Młynie Wiedzy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Socjologia w Młynie Wiedzy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 lipca 2021
Autor: Magdalena Kujawa
baner Wtorków z socjologią

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Instytut Socjologii UMK nawiązały współpracę. Pierwsze efekty będzie można zobaczyć pod koniec września podczas Toruńskiej Nocy Naukowców. W październiku rozpoczną się wykłady w ramach „Wtorków z socjologią”.

Toruńskie centrum nauki rozwija współpracę z badaczami społecznymi. Do tej pory wspólnie z Instytutem Psychologii UMK realizowało Tydzień Mózgu oraz cykl wykładów popularnonaukowych „Wtorki z psychologią”. Do psychologów w nowym roku akademickim dołączą socjologowie.

- Rozwijamy ofertę naszego centrum nauki. A w związku z tym, że w 2019 roku udostępniliśmy wystawę o dojrzewaniu, współpraca z toruńskimi socjologami jest dla nas czymś naturalnym. Jestem przekonana, że nasze wspólne pomysły spotkają się z zainteresowaniem mieszkańców Torunia i regionu - wyjaśnia Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. - Zależy nam na możliwie najszerszym prezentowaniu naszym gościom efektów prac badawczych różnych dyscyplin nauki. Poprzez planowane wydarzenia chcemy pokazać, że dzięki socjologii możemy patrzeć na świat z wielu interesujących perspektyw.

Dla Instytutu Socjologii UMK współpraca oznacza również większe otwarcie się na odbiorców zainteresowanych tematami społecznymi oraz prezentację wyników badań.

- Nasi pracownicy prowadzą bardzo interesujące prace badawcze, często publikowane w czołowych czasopismach europejskich i światowych. Niemniej, w coraz większym stopniu jesteśmy nakierowani na dość specyficznych odbiorców: akademickich specjalistów bardzo wąsko zdefiniowanej dyscypliny czy wręcz subdyscypliny. Osoby nie będące akademikami, nawet zainteresowane daną tematyką, raczej nie przebiją się przez hermetyczny język takich publikacji – wskazuje dr hab. Krzysztof Pietrowicz, prof. UMK, dyrektor Instytutu Socjologii UMK. - Współpraca z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy ma na celu otwarcie się na wszystkich zainteresowanych tym, co dzieje się ze społeczeństwem w bardzo różnych wymiarach. Ważne również, że jest to miejsce, w którym spotykają się przedstawiciele różnych dziedzin wiedzy: przyrodniczych i humanistyczno-społecznych.

Podczas Toruńskiej Nocy Naukowców dr hab. Michał Wróblewski, prof. UMK zajmie się kontrowersjami wokół szczepionek i szczepień. Wydarzenie jest planowane 24 września br., a obecnie trwają prace nad programem.

- Już teraz wiemy, że zmieni się trochę forma Nocy Naukowców - mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. - Wspólnie z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika pracujemy nad wydarzeniami, które w tym roku ze strony uczelni przyjmą formę warsztatów.

Więcej informacji o Toruńskiej Nocy Naukowców można spodziewać się na początku września. W październiku rozpoczną się bezpłatne wykłady w ramach cyklu „Wtorki z socjologią”. Wśród tematów, które znalazły się planie wydarzenia będą te poświęcone społecznym kontekstom budowy elektrowni atomowej w Polsce, przemianom kibicowania okiem socjologa, sprawiedliwości w ujęciu nauk społecznych, sposobom pośredniego identyfikowania emocji w mediach oraz pamiętnikom pisanym w czasie pandemii COVID-19. Spotkania będą odbywały się o godz. 18:00 w siedzibie Centrum Innowacyjnej Edukacji. Planowane są również transmisje online wykładów.

- Chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców i prezentować wyniki badań naukowców - mówi Marcin Centkowski. - Doświadczenia z czasu epidemii pokazują, że nasze działania online spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Torunia, regionu, a także innych województw.

Relacje będą udostępniane na kanale You Tube Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - kliknij, aby przejść na kanał YT.

Oprócz socjologicznych wykładów, we wtorki nie zabraknie również spotkań z psychologami. Planowany jest również powrót wykładów cyklu "Medyczne Środy" w formie stacjonarnej.

Informacje o ofercie edukacyjno-kulturalnej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są dostępne na stronie internetowej centrum nauki – kliknij, aby przejść na stronę. Z działalnością naukową i dydaktyczną pracowników Instytutu Socjologii UMK można zapoznać się na stronie instytutu – kliknij, aby przejść na stronę.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: żółty tramwaj i biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Otwieramy lewoskręt na Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Na zdjęciu: ceglany budynek Urzędu Miasta Torunia, w tle błękitne niebo
    Miasto
    W okresie wokół Świąt Wielkanocnych następują zmiany w organizacji i czasie pracy w Urzędzie Miasta Torunia.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...