Skwer przy ul. Podgórnej ma nazwę | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Skwer przy ul. Podgórnej ma nazwę

Miasto
Data publikacji: 13 maja 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: sskwer przy ul. Podgórnej i Staszica

Solidarność Rolników Indywidualnych jest patronem skweru u zbiegu ulic Podgórnej i Staszica – taką uchwałę przyjęli toruńscy radni podczas 42. sesji Rady Miasta, która odbyła się w dniu 12 maja 2022 r.

Uchwała w sprawie nadania nazwy temu skwerowi podjęta została w dniu obchodów 41. rocznicy rejestracji organizacji pod nazwą Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność".

Inicjatorem tej formy upamiętnienia rejestracji związku jest Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki. Jak wskazał, „skwer położony przy ul. Staszica i ul. Podgórnej, nieopodal parafii pw. Matki Boskiej Zwycięskiej i św. Jerzego doskonale wpisuje się w ideę, która mu przyświecała. Parafia była w latach osiemdziesiątych podporą wszelkich działań podziemnych i niezależnych w Toruniu. Szczególnie ważne były msze Św. za Ojczyznę, które poza wymiarem religijnym miały ogromne znaczenie w integrowaniu zwolenników „Solidarności" i podtrzymywaniu ich w walce o wolność i niepodległość". Z kolei Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski w opinii do propozycji zwrócił uwagę, że proponowana nazwa dobrze wpisuje się w kontekst reformatorskich działań Stanisława Staszica na rzecz poprawy losu polskich chłopów.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Instytucje toruńskie przygotowały dla najmłodszych mieszkańców szereg atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Publikujemy listę wybranych wydarzeń. Sprawdź jak ciekawie w Toruniu spędzić czas wraz ze swoimi pociechami.
 • Budżet obywatelski mieszkańcow Torunia.
  Miasto
  Opublikowana została lista wniosków z propozycjami do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2024. Jest na niej 158 projektów.
 • Inwestycje, Miasto
  Z uwagi na sygnały mieszkańców od jutra, tj. 1 czerwca 2023 r. wykonawca udostępni zejście od Bramy Klasztornej do Wisły, co skróci dojście do rzeki i statku turystycznego.
 • Toruńska delegacja z nagrodą na konferencji udarowej
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu został uhonorowany w Monachium przez Europejską Organizację Udarową (ESO).
 • Miasto
  Uroczysta zbiórka z przekazaniem nagród awansów i wyróżnień oraz prezentów od samorządu – tak 31 maja 2023 r. strażacy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej uczcili branżowe święto.
 • Widok na oświetloną popołudniowę starówkę z lotu ptaka, fot. Daniel Pach
  Kultura, Miasto
  Toruń jedynką wśród 10 najciekawszych atrakcji turystycznych Polski według brytyjskiego "The Guardian"!
 • Ruszyły zapisy do udziału w bezpłatnym projekcie pn. „Zawodowy krok do przodu”, który skierowany jest do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.
 • Delegacja Torunia odwiedziła Kowno, gdzie z okazji Dni Miasta spotkali się przedstawiciele miast partnerskich i współpracujących.
 • Instytucje toruńskie przygotowały dla najmłodszych mieszkańców szereg atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Publikujemy listę wybranych wydarzeń. Sprawdź jak ciekawie w Toruniu spędzić czas wraz ze swoimi pociechami.
 • Gotowe jest już torowisko i sieć trakcyjna na znacznej części nowej linii tramwajowej od przejazdu kolejowo-tramwajowego, wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego do ronda Strobanda. Na pozostałych odcinkach prace jeszcze trwają, ale zbliżają się do ostatniej prostej.
 • 3 125 000 złotych wpłynie do miejskiej kasy ze sprzedaży dwóch działek inwestycyjnych w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami. Nabywców znalazły tereny przy ul. Pera Jonssona i Rolniczej.
 • KS Pomorzanin Toruń zwyciężył w Eurohockey Club Challenge I. W turnieju w chorwackiej Zelinie „Pomorek” wygrał wszystkie cztery spotkania i w wielkim stylu uzyskał awans do wyższej dywizji.
 • Toruń jedynką wśród 10 najciekawszych atrakcji turystycznych Polski według brytyjskiego "The Guardian"!
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył medal 30 maja 2023 r. w Dworze Artusa podczas sesji naukowej z okazji 60. urodzin prof. Wojciecha Polaka. - Jestem zaszczycony, iż kopernikański Toruń może cieszyć się z tego, że ten okrągły jubileusz zechciał Pan Profesor spędzić w naszym mieście - zaznaczył prezydent Michał Zaleski.