Seniorzy spotkali się na forum w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Seniorzy spotkali się na forum w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 15 marca 2023
Autor: Marcin Pryka

- Chcemy, żeby to co w Toruniu jest dla seniorek i seniorów było jak najlepiej dla nich przygotowane i przystosowane - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski na VI edycji Forum Seniora, które odbyło się 15 marca 2023 r. w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Miasto Toruń jako Partner VI Forum Seniora partycypowało finansowo w organizacji Forum w kwocie 36 900 zł. Forum poświęcone jest szeroko rozumianej problematyce senioralnej z naciskiem na aktywizację i integrację środowiska seniorów. Wydarzenie dotyczy tematów związanych z dbaniem o siebie, o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, o swoje bezpieczeństwo, także to w sieci, oraz o swoje prawa.

Toruń jest miastem, które kocha swoich seniorów, a nasi seniorzy kochają swój Toruń. Samorząd miejski Torunia dostrzega potrzeby swoich najstarszych mieszkańców. - Doświadczenie życiowe przynosi taki moment, w którym trzeba powiedzieć, że wszystko co jest dzisiaj, jest piękne i wspaniałe. Robimy wiele działań, zakresy tych spraw są bardzo różnorodne. Kochamy seniorów i chcemy dla nich w mieście pracować. O inicjatywach, jakie są w Toruniu dowiecie się Państwo zarówno ze stoiska Toruńskiego Centrum Usług Społecznych, jak i z rozmów z tymi, którzy reprezentują Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta, którzy będą z państwem na dzisiejszym forum. Życzę, aby to forum było nie tylko miejscem spotkania, miłych rozmów, wysłuchania ciekawych prelekcji, odbycia ciekawych spotkań, ale aby to forum było także przyczynkiem do potwierdzenia iż wiek senioralny to wiek tak samo piękny i radosny jak każdy inny w życiu człowieka. Niech tak jest i tak pozostanie. Wszystkiego dobrego! - powiedział prezydent Michał Zaleski.

Toruńska oferta senioralna jest niezwykle bogata. Szczegółowo o działaniach miasta na rzecz seniorów: https://www.torun.pl/pl/torun-miastem-przyjaznym-dla-seniorow

Podczas spotkania zastępca dyrektora ds. lecznictwa Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu dr Sergiusz Sowiński powiedział o rozwoju działalności placówki. Gościem specjalnym forum był aktor Jerzy Zelnik, znany m.in. z filmu Faraon Jerzego Kawalerowicza. Aktor w swoim wystąpieniu opowiedział o życiu i karierze od roli Ramzesa do roli dziadka.

VI Forum podzielone było tematycznie na cztery panele. W trakcie panelu poświęconego stylowi życia, wykład o sztuce, człowieku i pasji wygłosił profesor Jerzy Stępak. Tematykę inteligentnych mieszkań przeznaczonych dla seniorów przybliżył Piotr Kicior z firmy Apartas Care. Podczas panelu dotyczącego bezpieczeństwa Katarzyna Gańko z Zespołu Programów Edukacyjno-Informacyjnych NASK opowiedziała o cyberbezpieczeństwie. Dobre rady dla seniorów przekazali bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska z Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu i mł. kpt. Łukasz Mądrzejewski z Komendy Miejskiej PSP w Toruniu.

Panel zdrowia obejmował m.in. wykład o cukrzycy dr nauk med. Sławomira Badurka - kierownika oddziału klinicznego nefrologii, diabetologii i chorób wewnętrznych Collegium Medicum UMK, mieszczącego się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Na temat wsparcia dla kobiet borykających się z nietrzymaniem moczu mówiła Katarzyna Sobków-Skrzyniarz z firmy Seni. Z kolei o tym jak dbać o wzrok opowiedziały Joanna Pawłowska i Joanna Fojgt ze Sfery Studio Optyki. W trakcie panelu dotyczącego aktywności prezentację "Zielono mi, czyli o kwiatach w domu" przedstawiła Izabela Śnioch z Green Bottles. Wykład pt. "Aktywność, sprawność, zdrowie. Gdzie, jak i co bezpiecznie ćwiczyć?" zaprezentował Ryszard Kowalski - prezes Toruńskiego Związku Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. Natomiast o tym jak izolacja podczas covid-19 wpłynęła na psychikę i kontakt z otoczeniem opisała Dagmara Miałkowska ze Stowarzyszenia Gildia Superbohaterów.

Oprócz prelekcji, warsztatów i pogadanek zebrani mieli okazję odwiedzić stoiska partnerów wydarzenia, by pozyskać informacje na temat różnych zajęć, usług czy produktów. Swoje stoiska wystawiły m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia, Polregio, Grupa Luxmed, Toruńskie Centrum Usług Społecznych, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzedu Wojewódzkiego, Urząd Marszałkowski, Komenda Wojewódzka PSP w Toruniu, BNP Paribas, Apartas Care, Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami, Grydsen Lab, Geotermia Grudziądz, Sanatorium Uzdrowiskowe Modrzew Inowrocław, Sidly, Seni Lady Pants, Leśny Dom Seniora, Teatr Muzyczny. Można było skorzystać także z darmowego badania wzroku, ćwiczeń symulacyjnych z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości wspomagających pamięć, koncentrację i sprawność motoryczną oraz porad związanych z nietrzymaniem moczu.

Był to również czas na spotkanie w gronie równolatków i serdeczne rozmowy. Na zakończenie forum odbył się występ wokalny Andrzeja Kubackiego - uczestnika The Voice Senior.

Zdj. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  CUK Anioły Toruń pokonując Trefl Gdańsk II 3:0 w setach: 25:17, 25:23, 25:15 odniosły siedemnaste zwycięstwo w tym sezonie. Zdj. Sławomir Kowalski
 • Na zdjęciu: żółte kwiaty żonkile, w tle Ratusz Staromiejski
  Miasto
  Przyszła wiosna - pora na rowery! Już w ten weekend startuje pierwsza w 2023 roku Rowerowa Masa Krytyczna. Na Zamku Krzyżackim zaś odbędą się również wiosenne warsztaty robienia świeczek i kosmetyków - będzie można się poczuć jak średniowieczni alchemicy. A do tego, jak co roku wiosną, rozpoczynają się Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA. A o...
 • Nagrody wręczył laureatom Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.
  Miasto
  Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu był „Toruń w okresie dwudziestolecia międzywojennego”. - Toruń w tamtych latach pełnił rolę stolicy województwa pomorskiego, wówczas jednego z większych województw Rzeczypospolitej i był bardzo dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem miejskim. Warto pamiętać o takich fragmentach życia XX-lecia...
 • Na zdjęciu: prezydent Michał zAleski, Margit Jungmann, Wacław i Sławomir Krankowscy trzymają tabliczkę z napisem 9. Halowe Mistrzostwa Świata w lekkiej Atletyce Masters
  Miasto, Sport
  25 marca 2023 r. rozpoczynają się 9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters. Po raz kolejny gospodarzem wydarzenia tej rangi jest Toruń i hala widowiskowo-sportowa Arena.
 • Zdjęcie przedstawia Wydział Spraw Administracyjnych UMT, który mieści się przy ul. Batorego 38/40
  Miasto
  Ważna informacja dla osób, które z końcem marca chcą złożyć wniosek o dowód osobisty lub są obywatelami Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL. 31 marca 2023 roku nastąpi przerwa w obsłudze, która jest spowodowana zmianą oprogramowania.
 • SP nr 23 świętowała swoje 60-lecie
  Miasto
  Były występy artystyczne, wspomnienia, podziękowania i życzenia. 24 marca 2023 roku w Centrum Kultury Dwór Artusa odbyła się gala z okazji 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Toruniu. W uroczystości wziął udział prezydent Michał Zaleski, jego zastępca Adrian Mól, Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu...
 • Działkowcy, wędkarze i ekolodzy zachęcają do włączenia się w akcję sprzątania brzegu Wisły – w sobotę 25 marca 2023 r.
 • Przy ul. Kociewskiej ze względów bezpieczeństwa usunięto osiem drzew gatunku topola mieszaniec gatunków nierodzimych.
 • 25 marca 2023 r. rozpoczynają się 9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters. Po raz kolejny gospodarzem wydarzenia tej rangi jest Toruń i hala widowiskowo-sportowa Arena.
 • Rozliczając podatek dochodowy za 2022 r. pamiętajmy o przekazaniu 1,5% dla jednej z toruńskich organizacji pozarządowych!
 • W nocy z 25 na 26 marca 2023 roku zmieniamy czas. Przestawienie zegarów z czasu zimowego na letni spowoduje tymczasowe utrudnienia w korzystaniu z komunikacji miejskiej w Toruniu.
 • W przyszłym tygodniu ruszy wypłata dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Pierwsze trzynastki otrzymają osoby, których wypłata świadczenia podstawowego wypada na 1 kwietnia. - Seniorzy, których termin płatności emerytury czy renty przypada na sobotę, 1 kwietnia, otrzymają trzynastą emeryturę wcześniej. Świadczenia...
 • W tym celu radni przyjęli coroczny Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Toruniu na rok 2023.
 • Z roku na rok miasto otrzymuje coraz większe środki z myślą o osobach niepełnosprawnych.