Samochód skontroluje opłaty | www.torun.pl

Samochód skontroluje opłaty

Drogi, Miasto
Data publikacji: 07 maja 2021
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


Na zdjęciu samochód z urządzeniem rejestrującym na dachu

Od najbliższego poniedziałku (10 maja) w toruńskiej Strefie Płatnego Parkowania pojawi się samochód, który skontroluje, czy zapłaciliśmy za parkowanie w strefie. E-kontrola ma charakter pilotażowy i potrwa do 14 maja.

„City Scanner” - tak nazywa się pojazd, który od najbliższego poniedziałku (10 maja) wspomoże prace kontrolerów Strefy Płatnego Parkowania. Będzie to możliwe dzięki specjalnemu urządzeniu, w które wyposażone jest auto. Pozwala ono na automatyczne odczytanie numerów tablic rejestracyjnych zaparkowanych pojazdów w SPP.

- Urządzenie jest bardzo precyzyjne. Skanuje tylko tablicę rejestracyjną kontrolowanego pojazdu wymazując automatycznie wszystkie obrazy i wizerunki osób, które pojawiają się podczas robienia zdjęć - mówi Robert Jursza dyrektor ds. Sprzedaży i Rozwoju Biznesu MCX Pro.

Aby wyeliminować pomyłki, np. wystawienie mandatu kierowcy, który dopiero idzie do parkomatu, kontrola jest wykonywana dwukrotnie w krótkim kilkuminutowym odstępie czasu.

- Numery umieszczone na sfotografowanych tablicach są automatycznie porównywane z bazą zawierającą wniesione opłaty za parkowanie. Numery samochodów, których kierowcy zapłacili za postój, mieli abonament lub zapłacili poprzez aplikację mobilną, są od razu kasowane. System przekazuje jedynie te, których kierowcy nie uiścili opłaty w SPP - mówi Katarzyna Rybus Katarzyna Rybus, wiceprezes DCX Innovations, twórcy tego rozwiązania.

Warto zaznaczyć, że na samochodzie umieszczone są sensory, dzięki którym można określić dokładną lokalizację kontrolowanych pojazdów. W sprawach spornych rozwieje to wątpliwości, czy nasz pojazd był zaparkowany w konkretnym czasie i miejscu bez opłaty parkingowej.

- Samochody „City Scanner”, określane jako pojazdy do e-kontroli, wspomagają prace kontrolerów SPP. Celem ich wprowadzenia jest zniechęcenie kierowców do parkowania bez zapłaty poprzez zwiększenie częstotliwości kontroli - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

„City Scaneer” kontroluje już warszawską SPP. Jak się sprawdzi w Toruniu, o tym przekonamy się w najbliższych dniach.

Najczęściej czytane aktualności

 • Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki - widok z drona na budynek i teren zieleni wokół
  Kultura, Miasto
  Już w najbliższy czwartek 24 czerwca na scenie plenerowej CKK Jordanki rusza Kino Letnie ECF Camerimage! A w nim - najciekawsze filmowe dokonania ostatnich lat.
 • Regaty na Wisle, zachmurzone niebo, most i widok na Hotel Bulwar
  Miasto, Sport
  Drużyny Torunia i Bydgoszczy będą się ścigać 26 czerwca 2021 r. na Wiśle podczas regat ósemek wioślarskich ze sternikiem z okazji Dni Torunia. Rywalizacja "O Puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbędzie się już po raz osiemnasty.
 • Na zdjęciu kran ogrodowy
  Eko, Miasto
  Utrzymujące się w ciągu ostatnich dni upały przyczyniają się do zwiększonego poboru wody w naszym mieście. Apelujemy do mieszkańców Torunia o korzystanie z wody z rozsądkiem.
 • Na zdjęciu osoby idą obok stojącego autobusu
  Miasto, MZK
  W związku z zakończeniem roku szkolnego, od 28 czerwca 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. w dni robocze komunikacja miejska funkcjonować będzie wg "feryjnych" rozkładów jazdy.
 • Grafika Nowe statystyki zachorowań
  Koronawirus, Miasto
  1 osoba z pozytywnym wynikiem testu, brak ofiar śmiertelnych – to statystyka epidemiczna dla Torunia na dzień 23 czerwca 2021 r. Zaszczepiło się kolejnych 2006 torunian.
 • Plakat informujący o X kolejce PGE Ekstraligi
  Miasto, Sport
  Przed nami X kolejka PGE Ekstraligi, w której toruńskie "Anioły" podejmą na własnym torze zawodników leszczyńskiej Unii.
 • Dobra wiadomość dla pasażerów! Od 1 lipca 2021 roku w środkach komunikacji miejskiej wyposażonych w automaty biletowe, w których można dokonywać płatności kartą, będzie można płacić za bilet BLIKIEM.
 • 26-27 czerwca pod Krzywą Wieżą Drużyna Wojów Słowiańskich "Dąb Pomorza" wystąpi w rekonstrukcji historycznej pt. "Jak to w Polsce za Piastów bywało".
 • W związku z przebudową peronu od soboty 26 czerwca 2021 r. od godz. 7:00 zawieszony zostanie przystanek tramwajowy „Jamontta” w kierunku pętli Olimpijska.
 • Poznaliśmy zwycięzców konkursu makulaturowego 2021 – zwycięskie szkoły i przedszkola odebrały nagrody na scenie na Rynku Staromiejskim.
 • 26 czerwca 2021 r. zapraszamy na Jarmark Św. Franciszka "Wszystko dla Psa i Kota" na targowisku przy Szosie Chełmińskiej.
 • Zuzanna Błażejewska, zawodniczka Klubu Sportowego Centuria, została wicemistrzynią Polski w taekwondo olimpijskim.
 • Ze złotymi medalami Mistrzostw Polski Juniorek w Boksie wróciły zawodniczki MKSW Pomorzanin.
 • Od 1 lipca 2021 r. procedurą dotyczącą świadczenia "Dobry start" dla uczniów zajmować się będzie ZUS, a nie jak do tej pory – Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie.