Ruszy budowa parkingów typu Park and Ride | www.torun.pl

Ruszy budowa parkingów typu Park and Ride

Drogi, Miasto
Data publikacji: 22 listopada 2021
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko
Na zdjęciu prezydent mIchał Zaleski podczas podpisania umowy na budowę parkingów Park and Ride

W dniu 22 listopada 2021 r. podpisana została umowa pomiędzy STRABAG i Miejskim Zarządem Dróg, na realizację dwóch parkingów typu „Park and Ride”.

- Parkingi typu Park and Ride stanowią rozwiązanie dobrze znane w innych miastach Polski, a za 16 miesięcy zaczną funkcjonować także w Toruniu. Obiekty te mają służyć skomunikowaniu sąsiednich miejscowości i osób regularnie z nich dojeżdżających do Torunia -wystarczy zaparkować samochód w takim miejscu i potem przesiąść się do komunikacji miejskiej na specjalnie przyjętych dla tego rozwiązania zasadach – informuje prezydent Michał Zaleski.

Wartość obu inwestycji to blisko 31 mln zł. Łącznie przy ul. Dziewulskiego i ul. Olimpijskiej powstanie 439 nowych miejsc do parkowania. Lokalizacje dobrane zostały tak, by zapewnić kierowcom wygodne korzystanie z komunikacji miejskiej. - Jest to już jeden z ostatnich etapów Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, jakie realizujemy od 8 lat wspólnie jako dwa miasta stołeczne dla województwa kujawsko-pomorskiego – Bydgoszcz i Toruń - oraz otaczające je miejscowości – wyjaśnia prezydent Michał Zaleski.

- W Toruniu jesteśmy obecni od wielu lat, a naszą najbardziej rozpoznawalną budowlą jest zrealizowany w 2013 r. most przez Wisłę. Aktualnie zbliżamy się do ukończenia budowy Centrum Medycyny Weterynaryjnej UM Kopernika i cieszymy się, że przed STRABAG kolejne zadanie, które będziemy realizować na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg - mówi Izabela Wiśniewska, Dyrektor Techniczny Dyrekcji Budownictwa Ogólnego  STRABAG.
 
Parking przy ul. Dziewulskiego o kubaturze blisko 36 tys. m3 będzie posiadał 2 poziomy, a na poziomie 0 przewidziano zadaszoną pętlę dla autobusów miejskich. W sumie na parkingu będą mogły parkować 222 pojazdy, w tym pojazdy elektryczne dla  których dostępne będą miejsca z ładowarkami. Parking przy ul. Olimpijskiej o kubaturze 16 tys. m3 będzie oferował 217 miejsc parkingowych.
 
Do budowy obu obiektów wykorzystane zostanie ok. 4,3 tys. m3 betonu i 300 ton stali. Z zewnątrz konstrukcja pokryta zostanie panelami stalowymi w kolorach pomarańczowym i szarym, a na jednej ze ścian parkingu przy ul. Dziewulskiego powstanie zielona ściana o powierzchni ok. 450 m2.

Obiekty będą wyposażone w nowoczesne systemy ułatwiające kierowcom parkowanie:

 • informacji pasażerskiej, kompatybilny z istniejącym systemem SIP Urzędu Miasta Toruń,
 • parkowania i opłat, dzięki któremu możliwe będzie dokonywanie „płatności” korzystając z biletów komunikacji miejskiej,
 • informacji wizualnej, który będzie wspomagał kierowcę w sprawnym znalezieniu wolnego miejsca.

 
Warto wiedzieć:

 • 31 mln PLN brutto - łączna wartość umów
 • 439 nowych miejsc parkingowych w Toruniu, z czego 419 w obiektach Park and Ride.
 • Termin realizacji – 11.2021-03.2023 r.

 Autorem wizualizacji jest Ford Polska.

Fot. Lech KamińskiDo pobrania:

>>> Prezentacja dotycząca parkingów Park and Ride

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie idący ulicą
  Miasto
  Poniżej publikujemy wyjaśnienie, jakie skierował do redaktora naczelnego „Nowości”, Marcina Habela, po publikacji dwóch artykułów na temat Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, dyrektor jednostki Rafał Walter.
 • Na zdjęciu: kobieta patrzy na zdjęcia na wystawie Sztuka Natury
  Eko, Miasto
  Ruszyła 14. edycja Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury" Toruń 2021.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski kontynuuje leczenie z powodu zachorowania na Covid-19. Jak poinformował w mediach społecznościowych, jego stan zdrowia z dnia na dzień się poprawia.
 • Kościoł pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.Fot. Sławomir Kowalski
  Drogi, Miasto
  W sobotę 4 grudnia w związku z obchodami święta Radia Maryja zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • Na zdjęciu od lewej: Łukasz Kaźmierczak, Adrian Drzycimski - Instytut Wspierania Nowych Technologii, Violetta Weroniecka - Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia, Łukasz Szarszewski – Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu w partnerstwie z liderem Powiatowym Urzędem Pracy dla Miasta Torunia oraz Instytutem Wspierania Nowych Technologii podpisało umowę o wartości docelowej dla mieszkańców ponad 2 mln zł na realizację pilotażowego programu badania rynku pracy. Projekt realizowany będzie ze środków Rezerw Funduszu Pracy Ministerstwa...
 • Plakat zachęcający do udziału w akcji sprawdź światła
  Miasto
  4 grudnia 2021 r. można bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł drogowych w wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów w Toruniu.
 • Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i Grupa Balzola zapraszają na przegląd filmów, opartych na prozie najpopularniejszego polskiego twórcy literatury science-fiction. Od 10 do 30 grudnia na dużym ekranie Kina Camerimage, znajdującego się w Budynku Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim 28,...
 • W najbliższą sobotę, 4 grudnia 2021 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów w Toruniu odbędzie się Turniej Mikołajkowy Hokeja Halowego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Urząd Miasta Torunia weryfikuje dokumentację dostarczoną przez torunian starających się o granty w ramach projektu "Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym".
 • Miasto Toruń nagrodzone przez Wspólnotę Polską "Za zasługi dla sportu polonijnego". Wyróżnienie odebrał 3 grudnia 2021 r. zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podczas uroczystości w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
 • Na jubileuszową, niezwykłą wystawę z okazji 130-lecia funkcjonowania komunikacji miejskiej w grodzie Kopernika zaprasza Miejski Zakład Komunikacji i Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • Drony – technologia przyszłości już nadleciała. Systemy bezzałogowych statków powietrznych niewątpliwie mają szansę stworzyć branżę konkurencyjną do przemysłu samochodowego i lotniczego. W kolejnym odcinku cyklu „Start Up Toruń” Błażej Kriks właściciel firmy KRX Flying oraz ośrodka szkolenia OperatorDronów.pl opowiada o przyszłości swojej branży i...
 • Portal torunposzkole.pl to pomoc dla toruńskich rodziców poszukujących wartościowych zajęć pozaszkolnych dla swoich dzieci.
 • Z powodu montażu naświetlaczy w sobotę 11 grudnia 2021 r. most Piłsudskiego będzie zamknięty dla aut w godzinach od 6.00 do 17.00.