Rusza przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rusza przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego

Drogi, Inwestycje
Data publikacji: 24 czerwca 2022
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko
Bulwar Filadelfijski z lotu ptaka w czerwcu 2022 r.

W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu!

Rusza przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Zadanie obejmuje 2-kilometrowy pas nabrzeża Wisły pomiędzy mostem kolejowym a granicami przystani AZS, ograniczony z jednej strony korytem Wisły, z drugiej linią murów obronnych Zespołu Staromiejskiego i murami wewnętrznego pierścienia XIX-wiecznej Twierdzy Toruń.

Firma ONDE SA zajmie się drogową częścią przebudowy bulwaru. - To dla nas bardzo ważny i prestiżowy projekt, ponieważ będziemy mogli przysłużyć się miastu, z którego pochodzimy i w którym sami mieszkamy, a także współtworzyć nową wizytówkę Torunia. Dzięki ograniczeniu emisji skorzystają również zabytkowe budynki i przyroda. Dbałość o środowisko to jedna z kluczowych kwestii, jakie przyświecają nam w prowadzeniu biznesupodkreśla Marcin Szerszeń, wiceprezes ONDE.Chcemy, aby przebudowa była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców Torunia, dlatego wypracowaliśmy takie rozwiązania w organizacji ruchu i logistyce, które ograniczą niedogodności – dodaje Szerszeń.

Do końca września planuje się, że Bulwar Filadelfijski będzie otwarty dla ruchu. Na odcinku od ulicy Ślimak Getyński w kierunku ulicy Popiełuszki ulica będzie otwarta w dwóch kierunkach, natomiast od ulicy Ślimak Getyński do ul. Warszawskiej, ruch będzie odbywał się tylko w  kierunku ul. Warszawskiej. -  Ciągi piesze wzdłuż nabrzeża Wisły,  jak i dojścia do ul. Wola Zamkowa oraz bram (Klasztornej, Mostowej) będą dostępne dla pieszych. Po tym okresie obszar Bulwaru Filadelfijskiego zostanie wyłączony całkowicie z ruchu - mówi Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia.

Celem przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego jest ograniczenie ruchu samochodowego, a tym samym zminimalizowania negatywnego wpływu emisji spalin na obszar nabrzeża i zabytkowej starówki.

- W ramach zadania wykonane zostaną ścieżki rowerowe, jezdnia, chodniki i ciągi piesze oraz promenada wzdłuż brzegu Wisły. Inwestycja przewiduje przebudowę sieci gazowej oraz wykonanie instalacji elektrycznej i teletechnicznej - wylicza Sławomir Wiśniewski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów. Kontrakt obejmuje budowę sieci: wodociągowej wraz z komorami wodociągowymi, kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej. W ramach zadania powstaną schody terenowe i zejścia do Wisły, a także mała architektura. Na terenie inwestycji zamontowane będą 4 kamery monitoringu miejskiego oraz 2 punkty WI-FI na wysokości ul. Żeglarskiej i Łaziennej.

Zadanie dotyczące przebudowy drogowej cześci bulwaru obejmuje także urządzenie fragmentu zieleni z nawodnieniem na wysokości ul. Św. Ducha. Całe zagospodarowanie zieleni na tym terenie objęte zostanie innym zadaniem.

- Wykonawca prac - toruńska firma ONDE - otrzyma za ich wykonanie ok. 46 726 957,93 zł.  Podkreślić należy, że jest  to zadanie współfinansowane ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 30 mln zł - mówi Ireneusz Makowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.