Rusza nabór do szkół ponadpodstawowych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rusza nabór do szkół ponadpodstawowych

Miasto
Data publikacji: 12 maja 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu puste ławki i krzesła szkolne w klasie

Rekrutacja do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych dla młodzieży prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń na rok szkolny 2021/2022 realizowana będzie z wykorzystaniem systemu informatycznego.

System elektronicznej rekrutacji do czteroletnich liceów ogólnokształcących, pięcioletnich techników i trzyletnich branżowych szkół I stopnia odbywa się za pośrednictwem strony: https://torun.edu.com.pl/kandydat

Na stronie elektronicznego naboru podana jest oferta rekrutacyjna poszczególnych szkół oraz szczegółowe zasady naboru – przeglądać je można już od 12 maja 2021 r.


Terminy składania wniosków:

1) Od 17 maja  2021 r. do 21 czerwca 2021 r. do godz. 15:00 – prowadzony będzie nabór wniosków do:

  • oddziałów ogólnodostępnych w liceach, technikach i branżowych szkołach I stopnia,
  • oddziału integracyjnego w VII Liceum Ogólnokształcącym.

2) Od 17 maja  2021 r. do 31 maja 2021 r. do godz. 15:00 - prowadzony będzie nabór wniosków do oddziałów:

  • sportowych, mistrzostwa sportowego,
  • przygotowania wojskowego,
  • dwujęzycznych
  • wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji.

W przypadku, gdy kandydat na liście preferencji wybierze - oprócz oddziału sportowego, mistrzostwa sportowego, dwujęzycznego, przygotowania wojskowego lub wymagającego od kandydata szczególnych indywidualnych predyspozycji - również oddział ogólnodostępny, składa wniosek w terminie od 17 maja  2021 r. do 31 maja 2021 r. do godz. 15:00.


Wykaz oddziałów sportowych, mistrzostwa sportowego, dwujęzycznych, przygotowania wojskowego oraz wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji, do których prowadzone będą postępowania rekrutacyjne na rok szkolny 2021/2022:

  • 2 oddziały mistrzostwa sportowego (kolarstwo, wioślarstwo, hokej na lodzie, piłka nożna) w XIII Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych Nr 13 w Toruniu, przy ul. Targowej 36/38,
  • 1 oddział sportowy (piłka koszykowa, piłka nożna) w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącym, przy ul. Grunwaldzkiej 33/35,
  • 1 oddział przygotowania wojskowego w Technikum Nr 4 w Zespole Szkół Technicznych, przy ul. Legionów 19/25,
  • 3 oddziały dwujęzyczne (język angielski) w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu, przy Placu św. Katarzyny 9,
  • 1 odział wymagający od kandydata szczególnych indywidualnych predyspozycji, tj. oddział matematyczno-fizyczno-informatyczny „uniwersytecki”, w IV Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu, przy ul. Warszawskiej 1/5.

Próby sprawności fizycznej do oddziałów mistrzostwa sportowego, oddziału sportowego i oddziału przygotowania wojskowego, sprawdzian kompetencji językowych do oddziałów dwujęzycznych oraz sprawdzian uzdolnień kierunkowych do oddziału „uniwersyteckiego” zostaną przeprowadzone w terminie od 1 czerwca 2021 r. do 14 czerwca 2021 r.

Szczegółowy harmonogram i miejsce przeprowadzenia prób i sprawdzianów znajduje się na stronie elektronicznego naboru w ofercie dotyczącej danego oddziału oraz w plikach do pobrania, a także na stronach internetowych szkół przeprowadzających próby i sprawdziany.


Sposób wypełnienia wniosku i miejsce jego złożenia

  1. Kandydaci korzystając z dowolnego komputera z dostępem do Internetu, zapoznają się z ofertą edukacyjną szkół na stronie https://torun.edu.com.pl/kandydat, dokonują wyboru poszczególnych oddziałów w nie więcej niż trzech szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń (ustalają listę preferencji).

  2. Po wypełnieniu wniosek należy wydrukować i własnoręcznie podpisać. Na wniosku wymagany jest podpis co najmniej jednego rodzica/prawnego opiekuna kandydata . System naboru elektronicznego umożliwia również podpisanie wniosku za pomocą profilu zaufanego. Wniosku podpisanego w taki sposób, nie trzeba drukować.

    *Istnieje możliwość wypełnienia wniosku odręcznie. Druk wniosku można pobrać z systemu lub uzyskać go w szkole, o przyjęcie do której kandydat się ubiega.

Dopuszczalne formy składania wniosku:

  1. Dostarczenie do szkoły własnoręcznie podpisanego wniosku wraz z dokumentami w zamkniętej kopercie z dopiskiem: „Wniosek o przyjęcie kandydata do klasy I na rok szkolny 2021/2022”. Potwierdzenie złożenia dokumentów rodzice otrzymają na adres e-mail wpisany we wniosku.

  2. Złożenie w systemie elektronicznego naboru wniosku podpisanego profilem zaufanym wraz z dokumentami. W przypadku niedołączenia wszystkich dokumentów, brakujące załączniki należy dostarczyć w terminie wynikającym z harmonogramu rekrutacji do szkoły pierwszego wyboru (dostępne formy: dostarczenie dokumentów w postaci scanów lub zdjęć na adres e-mail szkoły pierwszego wyboru lub dostarczenie dokumentów w wersji papierowej w zamkniętej kopercie z dopiskiem „Uzupełnienie wniosku o przyjęcie kandydata do klasy I na rok szkolny 2021/2022, nr wniosku ……………”). Adresy mailowe i numery telefonów szkół podane są na stronie https://torun.edu.com.pl/kandydat.

Wypełnienie wniosku w formie elektronicznej umożliwi rodzicom/kandydatom śledzenie na bieżąco kolejnych etapów procesu rekrutacji  oraz niezwłoczne uzyskanie informacji o jej wynikach.

Wypełniony wniosek wraz z wymaganymi dokumentami należy dostarczyć do szkoły umieszczonej na pierwszym miejscu listy preferencji.


Dodatkowe dokumenty

Kandydat do oddziału sportowego i oddziału mistrzostwa sportowego do wniosku dołącza orzeczenie lekarskie wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o posiadaniu stanu zdrowia umożliwiającego podjęcie nauki w tym oddziale oraz pisemną zgodę rodziców na uczęszczanie do tego oddziału. Wzór pisemnej zgody rodziców w plikach do pobrania w systemie elektronicznego naboru.

Kandydat do oddziału przygotowania wojskowego do wniosku dołącza orzeczenie lekarskie wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o posiadaniu bardzo dobrego stanu zdrowia umożliwiającego podjęcie nauki w tym oddziale oraz pisemną zgodę rodziców na uczęszczanie do tego oddziału. Wzór pisemnej zgody rodziców w plikach do pobrania w systemie elektronicznego naboru.

Kandydat, który zaznaczy we wniosku, że spełnia dodatkowe kryterium brane pod uwagę w procesie rekrutacji, dołącza do wniosku odpowiedni dokument potwierdzający jego spełnianie.

Załączniki do wniosku potwierdzające spełnienie kryterium, o którym mowa we wniosku:

  • Kandydat z problemami zdrowotnymi, ograniczającymi możliwości wyboru kierunku kształcenia ze względu na  stan zdrowia - wymagana opinia publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, w sprawie pierwszeństwa w przyjęciu ucznia z problemami zdrowotnymi do szkoły ponadpodstawowej.

  • Wielodzietność rodziny kandydata - wymagane oświadczenie o wielodzietności kandydata. Wzór oświadczenia do pobrania ze strony elektronicznego naboru.

  • Niepełnosprawność kandydata - wymagane orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność kandydata, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności kandydata lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

  • Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata - wymagane orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności rodzica kandydata lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

  • Niepełnosprawność obojga rodziców kandydata - wymagane orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności rodziców kandydata lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

  • Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata - wymagane orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności rodzeństwa kandydata lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

  • Samotne wychowywanie kandydata w rodzinie - wymagany prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem. Wzór oświadczenia do pobrania ze strony elektronicznego naboru.

  • Objęcie kandydata pieczą zastępczą - wymagany dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Laureat lub finalista ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej, laureat konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim lub laureat konkursu dla uczniów szkół i placówek artystycznych, dających uprawnienie do przyjęcia do szkoły ponadpodstawowej w pierwszej kolejności, do wniosku o przyjęcie do szkoły dołącza zaświadczenie o uzyskaniu tego tytułu.


Warto wiedzieć

  • Od 25 czerwca 2021 r. do 14 lipca 2021 r. do godz. 15:00 kandydaci składają do szkoły pierwszego wyboru świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

  • Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty mogą być składane przez kandydata w oryginale, notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego zgodnie z art. 76a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego odpisu lub wyciągu z dokumentu, albo w postaci kopii poświadczonej przez dyrektora szkoły, którą ukończył kandydat.

  • Kandydat kwalifikowany jest do oddziału znajdującego się na najwyższej pozycji na jego liście preferencji, do którego liczba punktów przy uwzględnieniu dodatkowych kryteriów jest wystarczająca do przyjęcia.

  • Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia do liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości dnia 22 lipca 2021 r.

  • Rodzice kandydata zakwalifikowanego do danej szkoły są zobowiązani do potwierdzenia woli przyjęcia do szkoły w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem w terminie od 23 lipca 2021 r. do 30 lipca 2021 r. do godz. 15:00. W przypadku braku możliwości przedłożenia odpowiednio zaświadczenia lekarskiego, orzeczenia lekarskiego lub orzeczenia psychologicznego, rodzic kandydata informuje o tym dyrektora szkoły, wskazując na przyczynę niedotrzymania terminu. Informację składa się w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie do dnia 30 lipca 2021 r. do godz. 15:00. Zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do dnia 24 września 2021 r.

  • Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do danej publicznej szkoły dnia 2 sierpnia 2021 r. do godz. 14:00.

  • Wyniki postępowania rekrutacyjnego w formie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych oraz przyjętych i nieprzyjętych będą podane do publicznej wiadomości poprzez ich umieszczenie w widocznym miejscu w siedzibie szkoły, a także na stronie internetowej szkoły.

  • W terminie 3 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do szkoły.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.