Rusza Centrum Rozwoju i Terapii | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Rusza Centrum Rozwoju i Terapii

Miasto
Data publikacji: 20 listopada 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: uczestnicy otwarcia Centrum Rozwoju i Terapii

W zabytkowej kamienicy u zbiegu ulic Klonowica i Bydgoskiej powstało Centrum Rozwoju i Terapii, w którym będzie można skorzystać bezpłatnie z różnego typu spotkań, warsztatów, porad.

Centrum Rozwoju i Terapii powstało w ramach realizowanego przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych projektu pilotażowego pn. „Centrum Usług Społecznych w Gminie Miasta Toruń” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Łączna wartość projektu wynosi 2 801 806,00 zł.

- Na zakończenie obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka otwieramy miejsce ważne i potrzebne w naszym mieście – Centrum Rozwoju i Terapii. Dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej będzie ono świadczyć swoje usługi bezpłatnie przez najbliższych siedem lat zaznaczył prezydent Michał Zaleski podczas otwarcia placówki, które odbyło się 20 listopada 2023 r.

W wydarzeniu wziął udział Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka, który wraz z prezydentem Michałem Zaleskim odsłonił na budynku Centrum, tablicę upamiętniającą toruńskie obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. - Odsłonięcie tablicy stanowi przypieczętowanie ostatnich dni, kiedy Toruń był centrum Praw Dziecka w Polsce. Cieszę się, że mieliśmy okazję do spotkania w szkołach z tysiącami dzieci i młodzieży, z ich wychowawcami, nauczycielami i pedagogami, a także do bardzo ważnych rozmówmówił Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka. - Uśmiech to najważniejsze prawo dziecka – przypomniał Mikołaj Pawlak.

Siedziba Centrum Rozwoju i Terapii znajduje się w zabytkowej kamienicy u zbiegu ulic Klonowica 19 i Bydgoskiej 60. W ramach projektu przeznaczono ponad 200 tys. złotych na remont kamienicy i zakup wyposażenia do gabinetów i sal warsztatowych. W kamienicy wymieniono stolarkę drzwiową, podłogi, sanitariaty, odmalowano ściany, a także zakupiono biurka, stoły, fotele, krzesła i elementy dekoracyjne tworzące przyjazną przestrzeń. Wewnątrz zaprojektowano poczekalnię z ladą recepcyjną, pokoje do indywidualnej terapii oraz sale warsztatowe.

W Centrum swoje usługi świadczyć będą wysokiej klasy specjaliści, znani na toruńskim rynku. Oferta będzie kształtowana w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłaszane przez mieszkańców. Będzie można tam uzyskać wsparcie w postaci:

 • indywidualnych sesji psychologicznych,
 • indywidualnych sesji psychiatrycznych,
 • psychoterapii osób dorosłych (terapia indywidualna, terapia par, terapia rodzinna),
 • terapii dzieci i młodzieży,
 • mediacji rodzinnych,
 • coachingu rodzicielskiego,
 • warsztatów rozwojowych dla dzieci i dorosłych,
 • specjalistycznych szkoleń.

Centrum będzie współpracować z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, o czym opowiedziała prof. Marta Białecka. - Jestem przekonana, ze będzie to miejsce, w którym będziemy się mogli spotkać z dziećmi, młodzieżą, rodzinami, a także osobami starszymi, które potrzebują wsparcia – że będzie to miejsce, do którego każdy będzie mógł przyjść, otworzyć się i poszukać nadzieimówiła prof. Marta Białecka.

Centrum Rozwoju i Terapii będzie czynne zarówno w godzinach dopołudniowych, jak i popołudniowych. Warsztaty i zajęcia grupowe zaplanowano również w weekendy. Szczegółowy terminarz zostanie udostępniony na stronie www.tcus.torun.pl oraz na fb.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia
  Miasto, MZK
  W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Miasto
  15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
 • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i inne osoby w czapkach Mikołaja siedzą na scenie, przed nimi dzieci
  Miasto
  Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
 • Miasto
  Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu złóż online wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia o stanie cywilnym. W tej samej formie możesz wnieść na konto Urzędu Miasta Torunia opłatę skarbową za wydanie odpisu lub zaświadczenia.
 • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.
 • Międzyszkolny Klub Sportów Walki „Pomorzanin” Toruń zaprasza dzieci od 10. roku życia i młodzież na bezpłatne zajęcia sportowe.
 • Po raz siódmy w Zespole Szkół nr 19 zorganizowano Integracyjne Mikołajkowe Spotkanie dla dzieci z niepełnosprawnościami, uczęszczających do toruńskich szkół i przedszkoli.
 • Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
 • Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...