Rozświetlą Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Rozświetlą Toruń

Kultura, Miasto
Data publikacji: 01 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i Katarzyna Czachowska z TZMO podczas konferfencji prasowej przed budynkiem Collegium Maximum

Czternasta edycja  Bella Skyway Festival zagości w Toruniu 15-19 sierpnia 2023 r. Po raz drugi swoją instalację zaprezentuje Disney.

- Wracamy do wcześniejszej formuły festiwalu – całość będzie się odbywać w przestrzeniach otwartych, ogólnodostępnych Zespołu Staromiejskiego. Około 20 instalacji przez pięć dni festiwalowych będzie dostępnych dla wszystkich, którzy będą chcieli uczestniczyć w prezentacji piękna światła i muzyki i przede wszystkim – piękna Zespołu Staromiejskiego Toruniamówił prezydent Michał Zaleski 1 czerwca 2023 r. podczas konferencji prasowej poświęconej 14. Edycji Bella Skyway Festival. Toruń. Kujawsko-Pomorskie.

Instalacje pojawią się m.in. na Collegium Maximum na Placu Rapackiego, na Rynku Staromiejskim, w Ruinach Podominikańskich, na ul. Chełmińskiej i Urzędzie Marszałkowskim. Oglądać je będzie można przez pięć dni festiwalowych, od 15 do 19 sierpnia 2023 r. codziennie od godz. 20:30 do północy.

Tegoroczny motyw festiwalu to „Marzyciele z zielonej planety”, który nawiązuje nie tylko do postaci słynnego astronoma, ale również tematu ekologii i dbania o naszą planetę. Nowoczesne rozwiązania i technologie, tworzone przez prawdziwych wizjonerów, takich jak Mikołaj Kopernik, sprawiają, że nasza planeta staje się wyjątkowym miejscem, pełnym zieleni, w którym technika i natura współistnieją w harmonii. W tym roku organizatorzy Bella Skyway Festival chcą pokazać, że festiwale światła mogą promować odnawialne źródła energii oraz technologie, dzięki którym ludzie mogą żyć w zgodzie z naturą. Jak zaznaczył Krystian Kubjaczyk z Toruńskiej Agendy Kulturalnej, część instalacji będzie zasilanych energią słoneczną, będzie także sprawdzany ślad węglowy, by po festiwalu zbilansować go nasadzeniami.

- Kluczem do sukcesu festiwalu jest jak zawsze różnorodność. Będą bardzo różne formy twórcze, w tym formy wykorzystywania światła – naturalnego jako ogień i projekcji na budynkach oraz instalacji i artystycznych rzeźb. Będzie około 4 mappingów, pozostałe instalacje będą miały inny charakter, także poprzez umieszczenie w zaułkach Zespołu Staromiejskiego, co pozwoli i torunianom, i turystom, odkrywać nowe oblicze miasta opowiadał Krystian Kubjaczyk z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Po raz drugi w historii toruńskiego festiwalu światła partnerem wydarzenia będzie najbardziej rozpoznawalny twórca filmów animowanych na świecie – Disney. Główną atrakcją tegorocznego Bella SkywayFestival będzie niezwykły mapping, stworzony z okazji stulecia istnienia tej wytwórni filmów. Jego twórcą jest grupa Ocubo przez portugalskich artystów z grupy Ocubo – jednych z najlepszych na świecie specjalistów od projekcji 3D.

- Mamy wielką przyjemność ponownie brać udział w Bella Skyway Festival. Poprzedni projekt stworzony z Disneyem prezentowaliśmy tu dwa lata temu. Współpraca z Disneyem jest wymagająca, ale też ekscytująca. Tym razem zgłębiamy najważniejsze filmy-ikony Disneya pod kątem motywu przewodniego festiwalu, czyli marzeń - mówił goszczący w Toruniu Ivo Leite, Creative Art Director z grupy Ocubo. Mapping z okazji 100-lecia Disneya zaprezentowany zostanie na Collegium Maximum. Po raz pierwszy w historii festiwalu zagospodarowana zostanie również tylnia ściana budynku, na której widzowie będą mogli obejrzeć drugi mapping, pokazujący jak na przestrzeni lat zmieniał się proces tworzenia animacji w studiu Disneya.

Instalacja Disneya jest jedyną podczas tegorocznej edycji festiwalu, na którą trzeba mieć bilety – są one już dostępne za pośrednictwem strony www.kupbilecik.pl – do 14 sierpnia bilety kosztują 10 zł każdy, po tym terminie – 15 zł.

Nowością podczas 14. Edycji Bella Skyway Festival jest konkurs „Bella Young Graphic Design Award”, który da twórcom z kręgu designu, rysunku i projektowania graficznego szansę zaprezentowania swoich umiejętności. - Prosimy nie kierować się słowem „young”. Ono oznacza to, że konkurs nie jest skierowany do profesjonalistów, ale do tych, którzy próbują, zaczynają i jest im blisko do artystycznej scenywyjaśniała Katarzyna Czachowska, przedstawicielka TZMO SA, sponsora tytularnego Bella Skyway Festival. – Zachęcamy zatem wszystkich, którym w duszy gra grafika, projekt graficzny, design, by otworzyli swoje głowy, serca i wzięli udział w konkursie. Jego temat jest taki sam, jak motyw przewodni festiwalu, czyli „Marzyciele z zielonej planety”.

Konkurs jest otwarty dla wszystkich osób pełnoletnich, które zawodowo lub hobbystycznie zajmują się projektowaniem lub grafiką komputerową. Aby wziąć nim udział, należy wykonać projekt w formie statycznej grafiki lub animacji, zgodny z wytycznymi zawartymi w regulaminie konkursu, a następnie wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.bellaskyway.pl. Wszystkie zgłoszone projekty wezmą udział w weryfikacji, a następnie spośród nich zostanie wybranych 10 prac i pokazanych na fasadzie budynku toruńskiego. Wówczas też będzie odbywać się głosowanie, w wyniku którego trzy najlepsze zdaniem widzów projekty otrzymają nagrody finansowe, których łączna pula wynosi 50 tys. zł.

Przypomnijmy, że Grupa TZMO i marka Bella jako partner tytularny festiwalu od 10 lat pomagają go rozwijać. Dzięki ich wsparciu co roku w Toruniu mogą pojawiać się artyści o światowej renomie, którzy odwiedzają największe festiwale światła na świecie - m.in. francuska grupa Carabosse, Anooki czy portugalska grupa Ocubo, które przygotowywały widowiskowe mappingi.

Fot. Wojtek Szabelski

 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Bulwar po kontroli NIK-u
  Miasto
  Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę inwestycji dotyczącej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Pozytywnie oceniono przeprojektowanie pawilonów, przeprowadzenie postępowania konsultacyjnego oraz wydanie wymaganych decyzji i postanowień. Izba wskazała także obszary wymagające poprawy. Wśród nich konieczność powstania...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...