Rajdy rowerowe Flisackim Szlakiem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rajdy rowerowe Flisackim Szlakiem

Miasto, Sport
Data publikacji: 02 kwietnia 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Plakat informujący o rajdach rowerowych Flisackim Szlakiem

2024 w Toruniu to rok upamiętniający tradycje flisactwa w mieście. Stowarzyszenie GoSport zaprasza na dwa turystyczno-krajoznawcze rajdy rowerowe Flisackim Szlakiem. Organizatorzy zapraszają do udziału miłośników rekreacji, krajoznawstwa i historii regionu. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Flisacy na dobre wpisali się w dzieje miasta. Związki Torunia z Wisłą są nierozerwalne. Przez kilkaset lat w mieście działał port śródrzeczny, który był jednym z ważniejszych w Polsce. Według jednej z legend to Flisak uratował Toruń przed plagą żab.

Podczas rowerowych przejażdżek, komandor rajdów, wybitny toruński przewodnik Paweł Bukowski, zaprezentuje flisackie tradycje związane z Toruniem. Te - podobnie jak toruńska starówka – zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Odwiedzimy m.in. kaplicę szyperską (św. Barbary) w katedrze śś. Janów, pomnik flisaka na Rynku Staromiejskim, Muzeum Okręgowe, gdzie znajduje się Gruba Maryna - beczka mogąca pomieścić 1200 litrów wina, na której siedział Bachus. Opowiemy także o jednym z najważniejszych toruńskich zwyczajów flisackich tzw. frycowym. W nieistniejącej już Gospodzie pod Turkiem młodzi adepci flisactwa przechodzili chrzest. Odwiedzimy też południowo-zachodnie przedmieście nad Wisłą, zwane Rybakami, które było jednym z bardziej rozwiniętych i wyspecjalizowanych przedmieść toruńskich. Zwiedzimy także tratwy flisackie na ekspozycji w Parku Etnograficznym w Toruniu-Kaszczorku.

Czas trwania rajdów to około 2,5 godziny. Start o godz. 10:00. Trasy liczyć będą około 10 kilometrów. Finałem rajdów będzie krótki quiz historyczny z drobnymi nagrodami.

Wydarzenie, które organizuje Stowarzyszenie GoSport, jest dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń. Szczegóły w wydarzeniu na Facebooku

Planowa trasa rajdu rowerowego Flisackim Szlakiem 27.04.2024:

 1. Pomnik Flisaka – Rynek Staromiejski
 2. Bulwar Filadelfijski – punkt widokowy
 3. Punkt Widokowy przy moście gen. Elżbiety Zawackiej
 4. Ujście Drwęcy do Wisły w Kaszczorku

Planowa trasa rajdu rowerowego Flisackim Szlakiem 11.05.2024:

 1. Winnica, punkt widokowy
 2. Most im. gen. Elżbiety Zawackiej
 3. Punkt Widokowy - ul Majdany
 4. Most drogowy im. marszałka Józefa Piłsudskiego
 5. Rybaki, port Zimowy

Najczęściej czytane aktualności

 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto
  Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
 • Miasto, Sport
  W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
 • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.