Przystanek: Finlandia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przystanek: Finlandia

Eko, Miasto
Data publikacji: 10 grudnia 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Wizualizacja - park kieszonkowy przy ul. Strzałowej i Artyleryjskiej

Hortensje i konwalie, altana pokryta pnączem, stoły szachowe, biblioteczka z czytelnią - tak będzie wyglądał park kieszonkowy Przystanek: Finlandia, który powstanie w rejonie ulic Strzałowej i Artyleryjskiej.

Wydział Środowiska i Ekologii pracuje nad szóstą już dokumentacją projektową dla parków kieszonkowych w Toruniu. Tym razem, proponowana koncepcja na utworzenie Przystanku: Finlandia dotyczy niezagospodarowanego do tej pory terenu zieleni przy ul. Strzałowej i Artyleryjskiej. Podczas konsultacji społecznych pn. „Sadzimy parki kieszonkowe”, przeprowadzonych w okresie od 10.2020 r. do 02.2021 r., lokalizacja ta uplasowała się na 2. miejscu w rankingu mieszkańców naszego miasta, wśród preferowanych lokalizacji na parki kieszonkowe.

>>> przejdź do informacji o konsultacjach społecznych

Park kieszonkowy na wzór fiński ma zachować bardzo naturalny charakter, z funkcją wypoczynkowo-rekreacyjną, z uwzględnieniem nowo zrealizowanego terenu zieleni po przeciwległej stronie ul. Artyleryjskiej. Relaksowi mają sprzyjać m.in. czytelnia z biblioteczką „Dolina Muminków", naturalne elementy małej architektury m.in. z drewna impregnowanego, tj. altany pokryte pnączem czy stoły szachowe, gra podwórkowa dla dzieci oraz ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi, zawierającymi ciekawostki na temat Finlandii. Dla najmłodszych, w otoczeniu drzew, zaprojektowano naturalistyczny miniplac zabaw z wykorzystaniem drewna w naturalnym kolorze.

Ponadto w strefie wypoczynku w otoczeniu rabat znajdą się ławki i huśtawki, duża altanę z częściowym zadaszeniem i zestawem piknikowym oraz infrastruktura towarzysząca. Będzie także miejsce do rozłożenia koca na murawie.

W centralnej części parku będzie miejsce integracyjne ze stolikami edukacyjnymi czy grą posadzkową z masy termoplastycznej.

Na plac oraz do poszczególnych elementów wyposażenia prowadzić będzie chodnik z przepuszczalnej dla wody mieszanki mineralnej, gliny, żwiru i piasku oraz ścieżki z plastrów drewna. Główne alejki projektuje się tak, aby były dostępne i przystosowane dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.

Flaga Finlandii jest biało-niebieska, zatem nasadzenia na tym terenie będą utrzymane w tych barwach. Projektowane rośliny to przede wszystkim krzewy ozdobne kwitnące oraz byliny, np. hortensja, konwalia majowa czy barwinek. Dobrano gatunki dobrze znoszące stanowiska cieniste, niewymagające skomplikowanej pielęgnacji, odporne na niekorzystne warunki środowiska oraz wpisujące się w lokalny krajobraz.

>>> przejdź do wizualizacji parku kieszonkowego przy ul. Strzałowiej i Artyleryjskiej

Ewentualne uwagi i dodatkowe propozycje do koncepcji zagospodarowania, Wydział Środowiska i Ekologii przyjmuje do poniedziałku 20 grudnia 2021 r. pod adresem: wsie@um.torun.pl.



Park kieszonkowy to park o niewielkiej powierzchni od 300 do 5000 m kw., zyskujący coraz większe uznanie społeczne na całym świecie jako sposób na tworzenie nowej jakości niewielkich terenów zieleni w przestrzeni miejskiej.

Parki kieszonkowe w Toruniu, w dalszej perspektywie, mają stworzyć nietuzinkowy szlak tematyczny, nawiązujący do tematyki krajoznawczej, pozwalając odbyć w naszym mieście podróż dookoła świata, odkrywając charakterystyczne ciekawostki z różnych stron naszego globu. Do przygotowywanych obecnie w WŚiE dokumentacji dla „Szwajcarskiego Zakątka” ( przy ul. Narcyzowej i Zagonowej), „Greckich Klimatów” (przy ul. Rydygiera 4-6-8), „Zacisza Holandii” (ul. Szuwarów/Tataraków), "Litewskiej Ojczyzny" (ul. Matejki/Słowackiego) i "Francuskich Inspiracji" (ul. Polna/Strehla/Fieldorfa Nila) - dołącza propozycja na park kieszonkowy pod proponowaną nazwą „Fiński relaks".

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
    Eko, Miasto
    Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.