Przybywa zielonych torowisk | www.torun.pl

Przybywa zielonych torowisk

Eko, Miasto, MZK
Data publikacji: 17 listopada 2021
Autor: Sylwia Derengowska
Na zdjęciu zielone torowisko przy ul. Gagarina

Po wybudowaniu nowej linii tramwajowej do tzw. osiedla Jar w Toruniu przybędzie ponad 3,6 tysiąca metrów toru pojedynczego zielonych torowisk. Będą one przebiegały w kilku lokalizacjach.

Zielone torowisko to kolejny element przestrzeni miejskiej, który poprawia stan środowiska naturalnego. Dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji i nawierzchni roślinnej, zielone torowisko ogranicza drgania i hałas oraz absorbuje pyły z ulicznego powietrza. Zatrzymuje też wilgoć, dzięki czemu minimalizowany jest efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła. Zielonych torowisk w Toruniu przybywa z każdą inwestycją realizowaną przez Gminę Miasta Toruń za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji. Tak będzie także w przypadku największego zadania na przestrzeni kilku ostatnich lat – budowy nowej linii tramwajowej do tzw. osiedla Jar.

Zielone torowiska w ramach tej inwestycji będą tworzone w kilku punktach nowej linii: głównie w ciągu ul. Szosy Chełmińskiej oraz Watzenrodego. Łącznie długość zielonych odcinków wyniesie ponad 1,8 km. Z powodów technicznych nie będzie ich na rozjazdach, przejazdach drogowo-torowych oraz w miejscach przystanków.

Jak powstaje zielone torowisko? W skrócie: pod warstwą zieloną, którą stanowi trawa na warstwie humusu, znajdować się będzie podbudowa torowiska, czyli płyta betonowa, mata wibroizolacyjna oraz warstwa filtracyjna (mieszanka kruszywa naturalnego). Dodatkowo w przypadku torowiska trawiastego niezbędna będzie instalacja systemu nawadniania.

Obecnie w Toruniu jest prawie 3,5 tys. metrów toru pojedynczego zielonych torowisk: w ciągu ul. Gagarina (ok. 2,3 tys. mtp), na pl. Niepodległości i w ciągu ul. Kraszewskiego (ok. 985mtp), w ciągu ul. Chopina (ok. 188 mtp).

Kolejne powstają nie tylko przy okazji budowy nowej linii tramwajowej do osiedla Jar, ale także prowadzonych obecnie modernizacji torowisk. Wspomniane zielone torowisko na ul. Kraszewskiego cieszy oczy już od kilku miesięcy. Zielono będzie także wzdłuż torów w ciągu ul. Bydgoskiej (od ul. Reja do Chopina). Tam, podobnie jak od pl. Niepodległości do pl. Hoffmanna, zwykłe torowisko będzie tylko w miejscach przystanków i przejazdów drogowo-torowych. Łącznie zielone torowisko na Bydgoskiej będzie miało ponad 1,3 tys. mtp. Zazieleni się także na modernizowanym odcinku Szosy Lubickiej (2,6 tys. mtp).

Jeszcze jeden fragment zielonego torowiska (ponad 735 mtp.) powstanie przy okazji modernizacji torowiska od pl. Chrapka do ul. Podgórnej. Na to zadanie właśnie został ogłoszony przetarg.

Łącznie w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” powstanie łącznie ponad 9,1 tys. mtp zielonych torowisk (już zrealizowanych i w trakcie realizacji).

Mapa zielonych torowisk w Toruniu

Kliknij na mapę, aby powiększyć.

Fot. Natalia Przytarska

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie idący ulicą
  Miasto
  Poniżej publikujemy wyjaśnienie, jakie skierował do redaktora naczelnego „Nowości”, Marcina Habela, po publikacji dwóch artykułów na temat Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, dyrektor jednostki Rafał Walter.
 • Na zdjęciu: kobieta patrzy na zdjęcia na wystawie Sztuka Natury
  Eko, Miasto
  Ruszyła 14. edycja Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury" Toruń 2021.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski kontynuuje leczenie z powodu zachorowania na Covid-19. Jak poinformował w mediach społecznościowych, jego stan zdrowia z dnia na dzień się poprawia.
 • Kościoł pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.Fot. Sławomir Kowalski
  Drogi, Miasto
  W sobotę 4 grudnia w związku z obchodami święta Radia Maryja zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • Na zdjęciu od lewej: Łukasz Kaźmierczak, Adrian Drzycimski - Instytut Wspierania Nowych Technologii, Violetta Weroniecka - Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia, Łukasz Szarszewski – Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu w partnerstwie z liderem Powiatowym Urzędem Pracy dla Miasta Torunia oraz Instytutem Wspierania Nowych Technologii podpisało umowę o wartości docelowej dla mieszkańców ponad 2 mln zł na realizację pilotażowego programu badania rynku pracy. Projekt realizowany będzie ze środków Rezerw Funduszu Pracy Ministerstwa...
 • Plakat zachęcający do udziału w akcji sprawdź światła
  Miasto
  4 grudnia 2021 r. można bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł drogowych w wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów w Toruniu.
 • Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i Grupa Balzola zapraszają na przegląd filmów, opartych na prozie najpopularniejszego polskiego twórcy literatury science-fiction. Od 10 do 30 grudnia na dużym ekranie Kina Camerimage, znajdującego się w Budynku Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim 28,...
 • W najbliższą sobotę, 4 grudnia 2021 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów w Toruniu odbędzie się Turniej Mikołajkowy Hokeja Halowego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Urząd Miasta Torunia weryfikuje dokumentację dostarczoną przez torunian starających się o granty w ramach projektu "Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym".
 • Miasto Toruń nagrodzone przez Wspólnotę Polską "Za zasługi dla sportu polonijnego". Wyróżnienie odebrał 3 grudnia 2021 r. zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podczas uroczystości w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
 • Na jubileuszową, niezwykłą wystawę z okazji 130-lecia funkcjonowania komunikacji miejskiej w grodzie Kopernika zaprasza Miejski Zakład Komunikacji i Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • Drony – technologia przyszłości już nadleciała. Systemy bezzałogowych statków powietrznych niewątpliwie mają szansę stworzyć branżę konkurencyjną do przemysłu samochodowego i lotniczego. W kolejnym odcinku cyklu „Start Up Toruń” Błażej Kriks właściciel firmy KRX Flying oraz ośrodka szkolenia OperatorDronów.pl opowiada o przyszłości swojej branży i...
 • Portal torunposzkole.pl to pomoc dla toruńskich rodziców poszukujących wartościowych zajęć pozaszkolnych dla swoich dzieci.
 • Z powodu montażu naświetlaczy w sobotę 11 grudnia 2021 r. most Piłsudskiego będzie zamknięty dla aut w godzinach od 6.00 do 17.00.