Przepisy o deratyzacji | www.torun.pl

Przepisy o deratyzacji

Miasto
Data publikacji: 07 maja 2021
Autor: Magdalena Kujawa

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


Toruń z lotu ptaka

Uchwalony przez Radę Miasta Torunia regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń rozstrzyga kwestie związane z cyklicznym przeprowadzaniem deratyzacji.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Rada Miasta Torunia, po zasięgnięciu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, uchwaliła regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń. Reguluje on m.in. kwestię detatyzacji. Zgodnie z ustawą regulamin może dotyczyć wyłącznie zasad wyznaczenia obszarów podlegających obowiązkowej deratyzacji i terminów jej przeprowadzenia.

W uchwale ustalono, że obowiązek przeprowadzania deratyzacji dotyczy zabudowanego obszaru Gminy Miasta Toruń, zaś czynności te mają być przeprowadzone w terminie od 1 do 30 kwietnia i od 1 do 31 października każdego roku. Regulamin stanowi ponadto, że obowiązek uznaje się za wykonany, jeżeli właściciel nieruchomości wyłoży trutkę przeciw gryzoniom w powyższych terminach. Deratyzacja przeprowadzana jest we wszystkich obiektach znajdujących się na terenie nieruchomości.

Wskazanie, jakie preparaty (trutki) powinny być używane przy deratyzacji oraz jaki powinien być sposób ich ekspozycji nie mieści się w zakresie upoważnienia określonego w ustawie, co powoduje, że takie zapisy nie mogą znaleźć się w tej uchwale. Regulamin utrzymania czystości i porządku nie może być traktowany jako informator o innych obowiązujących przepisach prawa, a umieszczenie w nim przepisów porządkowych, do określenia których nie jest upoważniona rada gminy, skutkuje uchyleniem uchwały przez organy nadzoru.

Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia przed kolejnym terminem przeprowadzania deratyzacji przekaże właścicielom nieruchomości oficjalne zalecenia co do właściwego sposobu wyłożenia trutki. Informacje zostaną umieszczone na stronie internetowej oraz zostaną przekazane do zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w Toruniu.

Właściciele nieruchomości proszeni są o stosowanie się do wytycznych zawartych na etykietach środków deratyzacyjnych, tak aby:

 • umieścić trutkę w karmnikach deratyzacyjnych,
 • zastosować odpowiednie oznaczenie urządzeń deratyzacyjnych "uwaga trutka na gryzonie”.

Najczęściej czytane aktualności

 • Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki - widok z drona na budynek i teren zieleni wokół
  Kultura, Miasto
  Już w najbliższy czwartek 24 czerwca na scenie plenerowej CKK Jordanki rusza Kino Letnie ECF Camerimage! A w nim - najciekawsze filmowe dokonania ostatnich lat.
 • Regaty na Wisle, zachmurzone niebo, most i widok na Hotel Bulwar
  Miasto, Sport
  Drużyny Torunia i Bydgoszczy będą się ścigać 26 czerwca 2021 r. na Wiśle podczas regat ósemek wioślarskich ze sternikiem z okazji Dni Torunia. Rywalizacja "O Puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbędzie się już po raz osiemnasty.
 • Na zdjęciu kran ogrodowy
  Eko, Miasto
  Utrzymujące się w ciągu ostatnich dni upały przyczyniają się do zwiększonego poboru wody w naszym mieście. Apelujemy do mieszkańców Torunia o korzystanie z wody z rozsądkiem.
 • Na zdjęciu osoby idą obok stojącego autobusu
  Miasto, MZK
  W związku z zakończeniem roku szkolnego, od 28 czerwca 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. w dni robocze komunikacja miejska funkcjonować będzie wg "feryjnych" rozkładów jazdy.
 • Grafika Nowe statystyki zachorowań
  Koronawirus, Miasto
  1 osoba z pozytywnym wynikiem testu, brak ofiar śmiertelnych – to statystyka epidemiczna dla Torunia na dzień 23 czerwca 2021 r. Zaszczepiło się kolejnych 2006 torunian.
 • Plakat informujący o X kolejce PGE Ekstraligi
  Miasto, Sport
  Przed nami X kolejka PGE Ekstraligi, w której toruńskie "Anioły" podejmą na własnym torze zawodników leszczyńskiej Unii.
 • Dobra wiadomość dla pasażerów! Od 1 lipca 2021 roku w środkach komunikacji miejskiej wyposażonych w automaty biletowe, w których można dokonywać płatności kartą, będzie można płacić za bilet BLIKIEM.
 • 26-27 czerwca pod Krzywą Wieżą Drużyna Wojów Słowiańskich "Dąb Pomorza" wystąpi w rekonstrukcji historycznej pt. "Jak to w Polsce za Piastów bywało".
 • W związku z przebudową peronu od soboty 26 czerwca 2021 r. od godz. 7:00 zawieszony zostanie przystanek tramwajowy „Jamontta” w kierunku pętli Olimpijska.
 • Poznaliśmy zwycięzców konkursu makulaturowego 2021 – zwycięskie szkoły i przedszkola odebrały nagrody na scenie na Rynku Staromiejskim.
 • 26 czerwca 2021 r. zapraszamy na Jarmark Św. Franciszka "Wszystko dla Psa i Kota" na targowisku przy Szosie Chełmińskiej.
 • Zuzanna Błażejewska, zawodniczka Klubu Sportowego Centuria, została wicemistrzynią Polski w taekwondo olimpijskim.
 • Ze złotymi medalami Mistrzostw Polski Juniorek w Boksie wróciły zawodniczki MKSW Pomorzanin.
 • Od 1 lipca 2021 r. procedurą dotyczącą świadczenia "Dobry start" dla uczniów zajmować się będzie ZUS, a nie jak do tej pory – Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie.