Przedszkole nr 6 obchodziło swoje urodziny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Przedszkole nr 6 obchodziło swoje urodziny

Miasto
Data publikacji: 30 listopada 2022
Autor: Marcin Pryka
Zastępca prezydenta Adrian Mól na ręce dyrektorki Przedszkola nr 6 Doroty Pesty wręczył prezent - komplet zabawek dla dzieci uczęszczających do placówki.

Placówka przy Szosie Chełmińskiej 130 w Toruniu świętowała 40. rocznicę istnienia. - Gratuluję tworzenia przyjaznego, bezpiecznego, przytulnego, ciekawego i estetycznego miejsca w rozwoju dzieci - napisał w liście do dyrektorki przedszkola prezydent Torunia Michał Zaleski.

List odczytał obecny na uroczystości zastępca prezydenta Torunia Adrian Mól. - Są w Toruniu miejsca, w których najmłodsi torunianie mogą zaspokajać wrodzoną ciekawość świata i nauczyć się dobrych obyczajów. Należy do nich z pewnością Przedszkole Miejskie nr 6, któremu patronuje sławna i lubiana przez dzieci polska pisarka Wanda Chotomska. Od 40 lat jest ono w Toruniu miejscem znanym i lubianym przez wiele toruńskich rodzin, a przez przedszkolaków, którzy mieli w nim okazję spędzić najlepsze chwile swojego dzieciństwa, kochanym i budzącym życzliwe odczucia. Całej wspólnocie przedszkolnej, pani dyrektor, dzieciom i rodzicom przekazuję podziękowania i życzenia z okazji 40. rocznicy działalności placówki. Na ręce pani dyrektor kieruję słowa szacunku wobec byłych oraz obecnych pracowników przedszkola. Dziękuję państwu za oddaną pracę, która okresla pomyślność młodego pokolenia i w ten sposób staje się wyrazem odpowiedzialnej troski o przyszłość toruńskich rodzin - podkreślił prezydent.

Zastępca prezydenta Adrian Mól na ręce dyrektorki Przedszkola Miejskiego nr 6 Doroty Pesty wręczył również prezent - komplet zabawek dla dzieci uczęszczających do placówki. Gratulacje oraz życzenia złożyli także pozostali przybyli na uroczystość goście: dyrektorka Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia Anna Łukaszewska, starsza wizytator Kuratorium Oświaty w Toruniu Jolanta Kowalewska oraz prezeska oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Toruniu Marta Humienna. Na jubileuszu obecny był także proboszcz parafii p.w. św. Józefa w Toruniu o. Wojciech Zagrodzki, dyrektorki pozostałych toruńskich przedszkoli, rodzice dzieci oraz emerytowani pracownicy "szóstki".

Po odśpiewaniu hymnu przedszkola głos zabrała dyrektorka placówki. Dorota Pesta podkreśliła, że jubileusz przedszkola jest okazją do wspomnień, które - choć minione - pozostają w pamięci. - Trudno być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część swojego życia. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, wytrwałości pracowników oraz pomocy rodziców, przedszkole wypracowało przez te 40 lat swój styl i charakter, stawiając na profesjonalizm i zaangażowanie. Wszyscy pracownicy przedszkola i rodzice dbają, żeby przedszkole miejskie nr 6 nie było jednym z wielu, ale własnym i niepowtarzalnym. Wychowankowie, których przez lata istnienia przewinęło się bardzo wiele, przyprowadzają tu już swoje własne dzieci. To nas bardzo cieszy, że obdarzają nas zaufaniem i chcą, aby w tym przedszkolu kształtowały osobowość i charakter ich dzieci. Codziennie dopisujemy nowe karty historii przedszkola. Naszą dumą są ludzie z nim związani, wspaniali nauczyciele i współpracownicy - zaznaczyła Dorota Pesta. Dodała też, że dewizą przedszkola jest motto zaczerpnięte z twórczości Wandy Chotomskiej: "Dajmy dzieciom słońce, dajmy dzieciom miłość, dajmy dzieciom radość, żeby łez nie było".

Uczestnicy uroczystości obejrzeli krótką prezentację, ukazującą historię i fakty z działalności przedszkola. Placówka powstała 8 listopada 1982 r. jako Państwowe Przyzakładowe Przedszkole Zakładu Przemysłu Odzieżowego "TORPO". Na przełomie lat 1995-2005, wraz z przedszkolem macierzystym funkcjonowały trzy filie, mieszczące się w różnych miejscach Torunia. Pierwszą dyrektorką w latach 1982 - 2003 była Barbara Gawarkiewicz. Dorota Pesta kierowanie placówką przejęła 1 września 2003 r. Od 2016 r. w budynku placówki dokonano wielu modernizacji, przebudowano plac zabaw, ogrodzenie, rewitalizację przeszły wszystkie sale zajęć i inne pomieszczenia. Od 2005 r. przedszkole posiada cztery oddziały całodzienne dla dzieci 3-6 letnich, które mają zapewnioną opiekę przez dziesięć i pół godziny dziennie. Dzieci korzystają z atrakcyjnie zlokalizowanego i zadrzewionego ogrodu przedszkolnego. Opiekę nad setką dzieci sprawuje 13 nauczycieli i 10 pracowników obsługi.

Od 17 listopada 2007 r. przedszkole nosi imię Wandy Chotomskiej. Placówka co roku organizuje międzyprzedszkolny przegląd w celu przybliżania postaci pisarki oraz rozbudzania zamiłowania do jej poezji. "Szóstka" przywiązuje dużą wagę do edukacji ekologicznej i promocji zdrowego stylu życia, m.in. organizuje międzyprzedszkolny przegląd piosenki ekologicznej dla dzieci 3-4 letnich, wycieczki do gospodarstw agroturystycznych, spotkania z osobami zajmującymi się ekologią, a także leśnikiem, biologiem i in., targi zdrowej żywności. Placówka współpracuje także z innymi instytucjami, przedszkolami i szkołami.

Najciekawszym punktem jubileuszu były występy artystyczne w wykonaniu dzieci.

Zdj. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika promująca wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Jeszcze tylko do 7 lutego 2023 roku młodzi torunianie mogą zgłaszać swoje kandydatury do Młodzieżowej Rady Miasta.
 • Nie bądź obojętny na innych
  Miasto
  Zwracajmy szczególną uwagę na osoby, które w okresie zimowym mogą potrzebować pomocy.
 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2023 r.
 • W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.