Przed nami 10. Festiwal Sztuki Faktu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Przed nami 10. Festiwal Sztuki Faktu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 listopada 2022
Autor: Paula Gałązka
Archiwalne zdjęcie przedstawia ulotki jednej z poprzednich edycji Festiwalu Sztuki Faktu

„W sieci” – tak brzmi tegoroczne motto 10. edycji Festiwalu Sztuki Faktu, który odbędzie się 24-25 listopada 2022 roku. W tym roku festiwal przyjmie formę edukacyjno-warsztatową, a odbiorcami zostaną przede wszystkim toruńscy licealiści.

W XXI wieku coraz więcej informacji publikowanych jest na portalach społecznościowych, takich jak Instagram, Facebook, YouTube czy Twitter. Nowe media przejęły role tradycyjnych środków przekazu. 10. edycja Festiwalu Sztuki Faktu ma na celu między innymi ukazanie, jaki wpływ mają media społecznościowe na przekaz informacji, jak współcześni twórcy cyfrowi wykorzystują i pozyskują informacje do stworzenia wartościowych treści dokumentalnych oraz jak wygląda praca reportera działającego w Internecie.

Na festiwal zostały zaproszone osoby, które od dłuższego czasu swoje informacje publikują na kanałach społecznościowych, dzieląc się codziennie wartościowymi treściami ze sporym gronem odbiorców cyfrowych. Przez dwa dni zaproszeni goście wprowadzają młodzież w tajniki swojej pracy, opowiedzą jak ich praca łączy się z przestrzenia internetową oraz jak szukać inspiracji w otaczającym, cyfrowym świecie.

24 listopada 2022 r. warsztaty odbędą się w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i zostaną podzielone na cztery osobne bloki. Jako pierwsza zajęcia przeprowadzi Paulina Rubczak, dziennikarka Telewizji Polskiej, autorka wielu dokumentów i cykli programów kulturalnych oraz youtuberka. W trakcie spotkania Paulina opowie skąd czerpie informacje, jak przygotowuje się do realizacji materiałów przed kamerą i jakie są trudne momenty w pracy reportera. Młodzież dowie się również, jak przyciągnąć uwagę odbiorcy w mediach społecznościowych oraz jak wykorzystać Youtuba, by stać się rozpoznawalnym.  Na spotkaniu zostaną zaprezentowane fragmenty reportażu dziennikarki, na temat których będzie można z nią podyskutować. Tego dnia odbędą się również warsztaty z fotografii instagramowej, podczas których zostanie zwrócona uwaga licealistów na wizualne przygotowywanie treści do mediów społecznościowych. Młodzież będzie miała okazję wykonać przykładowe zdjęcia, na podstawie których przekonają się jakich błędów unikać w fotografii oraz jak przykuć uwagę odbiorców. Trzecie spotkanie odbędzie się z Robertem Góreckim, toruńskim fotoreporterem i dokumentalistą. Podczas zajęć uczniowie przyjrzą się pracy fotografa i dowiedzą się, jak uchwycić ważne momenty podczas wydarzeń. Robert podpowie również, jak przekuć obrazy w realną opowieść prezentowaną w przestrzeni internetowej. Dzień zakończą zajęcia z Sarą Watrak, dziennikarką Nowości, reporterką i absolwentką psychologii. Podczas spotkania licealiści będą mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda codzienność toruńskiego reportera – Sara Watrak interesuje się przede wszystkim sprawami miasta i codziennymi problemami mieszkańców. Dziennikarka opowie również, jak zdobyć sympatie ludzi i jak z nimi rozmawiać.

W piątek, 25 listopada 2022 roku, spotkania odbędą się w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Toruniu. Dzień rozpocznie spotkanie z Michałem Kaproniem, byłym redaktorem ds. informacji oraz obecnym reporterem w Radio SuperNova oraz Radio ESKA Toruń News. Podczas zajęć uczniowie poznają techniki przygotowywania wywiadów i reportaży w radiu. Dowiedzą się również, jak wygląda ich samodzielny montaż oraz na czym polega praca reportera radiowego. Tego dnia licealiści będą mieli również okazję przekonać się z jakimi wyzwaniami na co dzień mierzy się dziennikarz. Mariusz Kluszczyński, dziennikarz, wydawca i prezenter TVP Bydgoszcz opowie o tajnikach pracy w telewizji i sposobach radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Podpowie młodzieży, jak zdobyte informację przekuć w ciekawy temat i zaprezentować go odbiorcom. Ostatnie zajęcia poprowadzi Krystian Mekka – związany z Toruniem bloger i komentator sportowych wydarzeń działający na Twitterze, Facebooku i Instagramie. Spotkanie dotyczyć będzie wyzwań, jakie czekają na komentatora podczas wydarzeń sportowych. Krystian podpowie, jak reagować w trudnych sytuacjach oraz przytoczy najbardziej znane wpadki podczas relacjonowania meczów.

fot. Paula Gałązka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy już działa. Na inaugurację ulicami starówki przeszła świąteczna parada, a na Rynku Staromiejskim pojawił się sam św. Mikołaj.
 • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
  Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
 • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
  Miasto, Sport
  Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Drogi, Miasto
  Konferencja poświęcona mostowi Generał Elżbiety Zawackiej, pamiątkowe zdjęcie po 10 latach, rzeźbienie mostu w lodzie - to niektóre wydarzenia, które będą towarzyszyły obchodom 10. rocznicy powstania mostu drogowego Generał Elżbiety Zawackiej. Te zaplanowano na 8 i 9 grudnia 2023 r.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę 9 grudnia 2023 r. zapraszamy do Centrum Innowacyjnej Edukacji na bezpłatne “Profilaktyczne Mikołajki”.
 • Na zdjęciu: iluminacja świąteczna zawieszona nad ulicą Szeroką
  Miasto
  W zespole staromiejskim pojawiły się już pierwsze elementy iluminacji świątecznej. 29 listopada 2023 r. montowane będą ozdoby na kolejnych obiektach i ulicach.
 • Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Przy ul. Dziewulskiego 41c w Toruniu trwa budowa basenu rehabilitacyjnego dla Zespołu Szkół nr 19, w którym uczą się dzieci z niepełnosprawnościami.
 • 2 grudnia 2023 r. Oddział Miejski PTTK w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".
 • Chcesz wiedzieć, czy Twoje dane osobowe nie zostały gdzieś ujawnione? Możesz to sprawdzić w specjalnej wyszukiwarce.
 • Na Rudaku w Toruniu powstanie 6 nowych domów. W przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami UMT sprzedano 6 parceli pod budownictwo jednorodzinne. Nowi właściciele zapłacą miastu za kupione działki łącznie 1 992 750 zł.
 • Dzięki funduszom unijnym cztery toruńskie szkoły ponadpodstawowe wzbogaciły się o nowoczesne pracownie do innowacyjnego kształcenia zawodowego.
 • W sobotę 9 grudnia 2023 r. zapraszamy do Centrum Innowacyjnej Edukacji na bezpłatne “Profilaktyczne Mikołajki”.
 • W rocznice śmierci śp. Wandy Szuman i śp. o. Władysława Wołoszyna ich groby na cmentarzu św. Jerzego odwiedził zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.