Przed nami 10. Festiwal Sztuki Faktu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Przed nami 10. Festiwal Sztuki Faktu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 listopada 2022
Autor: Paula Gałązka
Archiwalne zdjęcie przedstawia ulotki jednej z poprzednich edycji Festiwalu Sztuki Faktu

„W sieci” – tak brzmi tegoroczne motto 10. edycji Festiwalu Sztuki Faktu, który odbędzie się 24-25 listopada 2022 roku. W tym roku festiwal przyjmie formę edukacyjno-warsztatową, a odbiorcami zostaną przede wszystkim toruńscy licealiści.

W XXI wieku coraz więcej informacji publikowanych jest na portalach społecznościowych, takich jak Instagram, Facebook, YouTube czy Twitter. Nowe media przejęły role tradycyjnych środków przekazu. 10. edycja Festiwalu Sztuki Faktu ma na celu między innymi ukazanie, jaki wpływ mają media społecznościowe na przekaz informacji, jak współcześni twórcy cyfrowi wykorzystują i pozyskują informacje do stworzenia wartościowych treści dokumentalnych oraz jak wygląda praca reportera działającego w Internecie.

Na festiwal zostały zaproszone osoby, które od dłuższego czasu swoje informacje publikują na kanałach społecznościowych, dzieląc się codziennie wartościowymi treściami ze sporym gronem odbiorców cyfrowych. Przez dwa dni zaproszeni goście wprowadzają młodzież w tajniki swojej pracy, opowiedzą jak ich praca łączy się z przestrzenia internetową oraz jak szukać inspiracji w otaczającym, cyfrowym świecie.

24 listopada 2022 r. warsztaty odbędą się w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i zostaną podzielone na cztery osobne bloki. Jako pierwsza zajęcia przeprowadzi Paulina Rubczak, dziennikarka Telewizji Polskiej, autorka wielu dokumentów i cykli programów kulturalnych oraz youtuberka. W trakcie spotkania Paulina opowie skąd czerpie informacje, jak przygotowuje się do realizacji materiałów przed kamerą i jakie są trudne momenty w pracy reportera. Młodzież dowie się również, jak przyciągnąć uwagę odbiorcy w mediach społecznościowych oraz jak wykorzystać Youtuba, by stać się rozpoznawalnym.  Na spotkaniu zostaną zaprezentowane fragmenty reportażu dziennikarki, na temat których będzie można z nią podyskutować. Tego dnia odbędą się również warsztaty z fotografii instagramowej, podczas których zostanie zwrócona uwaga licealistów na wizualne przygotowywanie treści do mediów społecznościowych. Młodzież będzie miała okazję wykonać przykładowe zdjęcia, na podstawie których przekonają się jakich błędów unikać w fotografii oraz jak przykuć uwagę odbiorców. Trzecie spotkanie odbędzie się z Robertem Góreckim, toruńskim fotoreporterem i dokumentalistą. Podczas zajęć uczniowie przyjrzą się pracy fotografa i dowiedzą się, jak uchwycić ważne momenty podczas wydarzeń. Robert podpowie również, jak przekuć obrazy w realną opowieść prezentowaną w przestrzeni internetowej. Dzień zakończą zajęcia z Sarą Watrak, dziennikarką Nowości, reporterką i absolwentką psychologii. Podczas spotkania licealiści będą mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda codzienność toruńskiego reportera – Sara Watrak interesuje się przede wszystkim sprawami miasta i codziennymi problemami mieszkańców. Dziennikarka opowie również, jak zdobyć sympatie ludzi i jak z nimi rozmawiać.

W piątek, 25 listopada 2022 roku, spotkania odbędą się w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Toruniu. Dzień rozpocznie spotkanie z Michałem Kaproniem, byłym redaktorem ds. informacji oraz obecnym reporterem w Radio SuperNova oraz Radio ESKA Toruń News. Podczas zajęć uczniowie poznają techniki przygotowywania wywiadów i reportaży w radiu. Dowiedzą się również, jak wygląda ich samodzielny montaż oraz na czym polega praca reportera radiowego. Tego dnia licealiści będą mieli również okazję przekonać się z jakimi wyzwaniami na co dzień mierzy się dziennikarz. Mariusz Kluszczyński, dziennikarz, wydawca i prezenter TVP Bydgoszcz opowie o tajnikach pracy w telewizji i sposobach radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Podpowie młodzieży, jak zdobyte informację przekuć w ciekawy temat i zaprezentować go odbiorcom. Ostatnie zajęcia poprowadzi Krystian Mekka – związany z Toruniem bloger i komentator sportowych wydarzeń działający na Twitterze, Facebooku i Instagramie. Spotkanie dotyczyć będzie wyzwań, jakie czekają na komentatora podczas wydarzeń sportowych. Krystian podpowie, jak reagować w trudnych sytuacjach oraz przytoczy najbardziej znane wpadki podczas relacjonowania meczów.

fot. Paula Gałązka

Najczęściej czytane aktualności

 • Premiera filmu "Barbarka 1939"
  Kultura, Miasto
  Zainteresowanie było tak duże, że zorganizowano aż trzy pokazy. 27 listopada 2022 roku w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" odbyła się premiera filmu "Barbarka 1939".
 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...