Promesa na dotacje | www.torun.pl

Promesa na dotacje

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 19 listopada 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski odbiera symboliczny czek na dotację w ramach Polskiego Ładu z rąk wicewojewody Józefa Ramlaua

Symboliczne czeki wraz z promesami na dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład dwóch inwestycji, jakie zostaną zrealizowane w Toruniu, odebrał prezydent Michał Zaleski w dniu 19 listopada 2021 r.

Wręczenie promes miało miejsce w toruńskim oddziale Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki. Przedstawicielom miast, gmin i powiatów, które otrzymały dofinansowanie, symboliczne czeki wręczył wicewojewoda Józef Ramlau wraz z posłankami Joanną Borowiak i Anną Gembicką oraz posłem Janem Krzysztofem Ardanowskim.

- Dotacje otrzymane z Rządowego Funduszu Polski Ład pozwolą nam usprawnić procesy inwestycyjne. Takie przecież jest założenie tego programu – pomóc w inwestowaniu w tych środowiskach i miejscach, gdzie zrównoważony rozwój będzie miał największe znaczenie. Dlatego z radością patrzę na potencjał rozwojowy, jaki dzięki programowi zyskują gminy, które otaczają Toruń, i jaki zyskuje nasze miasto – mówił prezydent Michał Zaleski.

Przypomnijmy: do 15 sierpnia 2021 r. JST i ich związki mogły ubiegać się o dofinansowanie inwestycji, dla których na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie nie ogłoszono przetargów. Każda jednostka mogła zgłosić maksymalnie 3 wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden bez kwotowego ograniczania, jeden, którego wartość dofinansowania nie mogła przekroczyć 30 mln zł oraz jeden, którego wartość nie mogła przekroczyć 5 mln zł.

Gmina Miasta Toruń otrzymała dotacje dla dwóch inwestycji:
•    Przebudowa ulic i dróg rowerowych w celu zmniejszenia emisji spalin wokół Starówki ujętej na liście UNESCO - zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu - wartość całkowita 34 mln zł, dofinansowanie 30 mln zł (88%)
•    Poprawa efektywności energetycznej zabytkowych budynków oświatowych - termomodernizacja kompleksowa Internatu I i II przy Placu św. Katarzyny 9 w Toruniu - wartość całkowita 5,1 mln zł, dofinansowanie 4,6 mln zł (90%)

W ramach pierwszej inwestycji przebudowane zostanie ok. 1,5 km ulicy oraz zbudowane zostaną ścieżki rowerowe, ciągi pisze przy pasie drogowym i na terenie nadrzecznym. Poprawiona zostanie również infrastruktura wodno-kanalizacyjna oraz teletechniczna. Dzięki tym działaniom zmieni się organizacja ruchu drogowego, która wpłynie na poprawę jakości środowiska poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i hałasu. Segregacja ruchu (oddzielne chodniki i ścieżki rowerowe) zwiększy bezpieczeństwo osób w tym obszarze. Warto dodać, że zamontowane zostaną tam również lampy oraz kamery CCTV. Będzie też bardziej zielono, dzięki instalacji nawadniającej rośliny.

Druga inwestycja obejmuje kompleksową termomodernizację dwóch internatów X Liceum Ogólnokształcącego, czyli, m.in. wymianę instalacji centralnego ogrzewania, wykonanie termoizolacji, montaż instalacji fotowoltaicznej, modernizację oświetlenia, naprawę dachów i docieplenie stropów. Działania te poprawić mają komfort przebywania młodzieży w internatach (obecnie jest to ok. 140 osób) warunki ich nauki oraz pracy osób tam zatrudnionych. Realizacja projektu będzie stanowić jeden z końcowych etapów modernizacji, rewitalizacji oraz ochrony obiektów wraz z otoczeniem stanowiącym cały kompleks budynków oświatowych wykorzystywanych obecnie na potrzeby X Liceum Ogólnokształcącego. Łatwiejsze i tańsze stanie się także ogrzanie budynków, a efektywność energetyczna dla każdego budynku wyniesie minimum 37%.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie idący ulicą
  Miasto
  Poniżej publikujemy wyjaśnienie, jakie skierował do redaktora naczelnego „Nowości”, Marcina Habela, po publikacji dwóch artykułów na temat Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, dyrektor jednostki Rafał Walter.
 • Na zdjęciu: kobieta patrzy na zdjęcia na wystawie Sztuka Natury
  Eko, Miasto
  Ruszyła 14. edycja Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury" Toruń 2021.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski kontynuuje leczenie z powodu zachorowania na Covid-19. Jak poinformował w mediach społecznościowych, jego stan zdrowia z dnia na dzień się poprawia.
 • Kościoł pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.Fot. Sławomir Kowalski
  Drogi, Miasto
  W sobotę 4 grudnia w związku z obchodami święta Radia Maryja zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • Na zdjęciu od lewej: Łukasz Kaźmierczak, Adrian Drzycimski - Instytut Wspierania Nowych Technologii, Violetta Weroniecka - Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia, Łukasz Szarszewski – Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu w partnerstwie z liderem Powiatowym Urzędem Pracy dla Miasta Torunia oraz Instytutem Wspierania Nowych Technologii podpisało umowę o wartości docelowej dla mieszkańców ponad 2 mln zł na realizację pilotażowego programu badania rynku pracy. Projekt realizowany będzie ze środków Rezerw Funduszu Pracy Ministerstwa...
 • Plakat zachęcający do udziału w akcji sprawdź światła
  Miasto
  4 grudnia 2021 r. można bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł drogowych w wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów w Toruniu.
 • Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i Grupa Balzola zapraszają na przegląd filmów, opartych na prozie najpopularniejszego polskiego twórcy literatury science-fiction. Od 10 do 30 grudnia na dużym ekranie Kina Camerimage, znajdującego się w Budynku Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim 28,...
 • W najbliższą sobotę, 4 grudnia 2021 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów w Toruniu odbędzie się Turniej Mikołajkowy Hokeja Halowego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Urząd Miasta Torunia weryfikuje dokumentację dostarczoną przez torunian starających się o granty w ramach projektu "Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym".
 • Miasto Toruń nagrodzone przez Wspólnotę Polską "Za zasługi dla sportu polonijnego". Wyróżnienie odebrał 3 grudnia 2021 r. zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podczas uroczystości w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
 • Na jubileuszową, niezwykłą wystawę z okazji 130-lecia funkcjonowania komunikacji miejskiej w grodzie Kopernika zaprasza Miejski Zakład Komunikacji i Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • Drony – technologia przyszłości już nadleciała. Systemy bezzałogowych statków powietrznych niewątpliwie mają szansę stworzyć branżę konkurencyjną do przemysłu samochodowego i lotniczego. W kolejnym odcinku cyklu „Start Up Toruń” Błażej Kriks właściciel firmy KRX Flying oraz ośrodka szkolenia OperatorDronów.pl opowiada o przyszłości swojej branży i...
 • Portal torunposzkole.pl to pomoc dla toruńskich rodziców poszukujących wartościowych zajęć pozaszkolnych dla swoich dzieci.
 • Z powodu montażu naświetlaczy w sobotę 11 grudnia 2021 r. most Piłsudskiego będzie zamknięty dla aut w godzinach od 6.00 do 17.00.