Program opieki nad zwierzętami przyjęty | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Program opieki nad zwierzętami przyjęty

Eko, Miasto
Data publikacji: 12 maja 2022
Autor: Magdalena Winiarska

Pomarańczowe tło i napis budżet obywatelski mieszkańców Torunia 2023

Budżet obywatelski w Toruniu na 2023 r.

OKRES SKŁADANIA WNIOSKÓW

od 4 do 31 maja 2022

  

Na zdjęciu: dwa białe psy bawią się

Podczas 42. sesji radni przyjęli Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Toruniu na rok 2022.

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności, zgodnie z z art. 11 a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2020 r., poz. 638), jest corocznie uchwalany przez gminę. W 2022 roku na jego realizację jest przeznaczona w budżecie miasta kwota w wysokości 1 551 810 zł. To blisko pół miliona złotych więcej niż w roku 2021.

Wśród zadań wskazanych w programie do realizacji jest utrzymywanie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu przy ul. Przybyszewskiego 3, opieka nad wolno żyjącymi kotami we współpracy z organizacjami społecznymi, odławianie bezdomnych zwierząt na podstawie zgłaszanych interwencji i umieszczanie ich w schronisku lub we wskazanym gospodarstwie rolnym w Grabowcu oraz obligatoryjną sterylizację bądź kastrację zwierząt, a także zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. Są to działania prowadzone przez Gminę Miasta Toruń od wielu lat.

Dodatkowo, informacje dotyczące zwierząt znalezionych, których właściciel jest nieznany, będą zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Miasta Toruń.

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności w Toruniu dotyczy przede wszystkim psów i kotów. W roku 2021 przyjęto do toruńskiego schroniska 928 psów i 787 kotów (w 2020 r. 853 psów i 745 kotów). Wszystkie zwierzęta adoptowane ze schroniska są czipowane - w roku 2021 mikroczipem oznakowano 506 psów i 594 kotów (w 2020 r. 465 psy i 491 koty). Ważnym elementem programu jest poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt m.in. poprzez stronę internetową schroniska, portale z ogłoszeniami, media oraz współdziałanie z organizacjami społecznymi. W ten sposób w 2021 roku uzyskano wysoki procent adopcji, który wyniósł 92,94% dla psów i 76,46% dla kotów (w roku 2020 do adopcji oddano 95,83% dla psów i 87,81% kotów).

Fot. Pixabay

Najczęściej czytane aktualności

 • Pamiątkowe zdjęcie prezydenta i radnego z Tralalińskimi
  Miasto
  Urząd odwiedziły 25 maja 2022 r. dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5 przy ul. Dekerta w Toruniu.
 • Na zdjęciu mężczyzna ubrany niebieską kurtkę siedzi wewnątrz samochodu podczas jazdy
  Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na okres powyżej 1 miesiąca pozbawia go prawa do legalnego pobytu, a tym samym prawa do świadczeń - wynika z zapisów specustawy z dnia 12 marca 2022 r.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski i prezes toruńskiego oddziału WOPR Wojciech Lewko
  Miasto
  Prezydent Torunia odznaczony brązowym medalem Za zasługi dla WOPR. Odznaczenie otrzymał 24 maja 2022 r. z rąk prezesa toruńskiego oddziału WOPR.
 • Chłopiec na rowerze jedzie przez Park Miejski.
  Miasto, Sport
  Przez cały czerwiec trwać będzie rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2022. Oprócz Torunia bierze w niej udział ponad 50 miast.
 • Pomarańczowy plakat wyścigów rowerkowych 2022
  Sport
  Zakończył się nabór dzieci do udziału w sobotnich wyścigach rowerkowych na Motoarenie. We wszystkich grupach osiągnięto już limity uczestników. Zapraszamy 28 maja do kibicowania!
 • Na zdjęciu widok na las i przestrzeń zabudowaną z lotu ptaka
  Eko, Miasto
  W odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców Urząd Miasta Torunia proponuje kompromis i wpisuje w miejski plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego pomiędzy Szosą Chełmińską, ul. Storczykową i ul. Ugory pełną ochronę obszarów leśnych. Założenia planu przedstawiono podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Torunia Michała...
 • Na kilka dni przed przypadającym 27 maja Dniem Samorządu Terytorialnego 40 pracowników Urzędu Miasta Torunia odebrało z rąk prezydenta akty nadania awansu zawodowego.
 • W poniedziałek 30 maja 2022 r. w Toruniu odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. Kazimierza Bryndala i jego małżonki Eleonory Sobieckiej-Bryndal.
 • Toruń wymieniony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wśród polskich miast najbardziej zasłużonych dla pomocy obywatelom Ukrainy.
 • Budowa nowej linii tramwajowej wkracza na kolejny etap. Prace prowadzone są m.in. w samym centrum Torunia – na pl. NOT. Dzieje się także na pozostałych odcinkach.
 • Strefa Inwestycyjno-Logistyczna Toruń-Wschód prężnie się rozbudowuje. Powstają kolejne magazyny, powierzchnie dla logistyki, biurowce i siedziby firm. Na kilkudziesięciu hektarach inwestują światowi giganci, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa. Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje stan zaawansowania prac inwestorskich w sąsiedztwie węzła...
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapraszają na spotkanie autorskie poświęcone książce „Kosmos i życie". Wydarzenie zaplanowano 2 czerwca 2022 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji.
 • Młodzieżowy Dom Kultury i OPP Dom Harcerza rozpoczęły nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia w roku szkolnym 2022/2023.
 • O tym, że warto odwiedzić Toruń, można przeczytać w gazetach – w ostatnich miesiącach na łamach prasy pojawiły się artykuły zapraszające do naszego miasta.