Program ochrony środowiska przyjęty | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Program ochrony środowiska przyjęty

Eko, Miasto
Data publikacji: 10 września 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu konferencja prasowa z udziałem Pawła Gulewskiego, zastępcy prezydenta miasta Torunia oraz dr Haliny Pomianowskiej, p.o. dyrektora Wydziału środowiska i Zieleni

W trosce o nasze najbliższe otoczenie powstał Program ochrony środowiska miasta Torunia na lata 2021-2024 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2028. W dniu 9 września 2021 r. został on przyjęty przez Radę Miasta Torunia.

- Program ochrony środowiska miasta Torunia na lata 2021-2024 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2028 to swoista „zielona konstytucja Torunia”. Mówimy w nim, jak chronić środowisko i jego zasoby na terenie Gminy Miasta Toruń, a trzy bardzo ważne załączniki do tego programu sankcjonują nasze działania i je ukierunkowują, jak chronić zieleń miejską np. w trakcie inwestycjiwyjaśnił Paweł Gulewski, zastępca prezydenta miasta, podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się w dniu 10 września 2021 r.

Jak mówiła dr Halina Pomianowska, p.o. dyrektora Wydziału Środowiska i Ekologii, do tej pory co 4 lata był opracowywany Program ochrony środowiska. W przyjęty przez Radę Miasta Torunia Program  ochrony środowiska miasta Torunia na lata 2021-2024 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2028 został położony większy nacisk na zieleń już istniejącą. – Podkreślamy wagę tego, co już mamy w mieście, chcemy podnieść jakość tej zieleni i wykorzystać jej potencjał. To jest główny powód, dlaczego rozszerzaliśmy zakres Programu ochrony środowiska dla miasta Torunia o ten niezbędny elementdodała dr Halina Pomianowska.

Program ochrony środowiska miasta Torunia na lata 2021-2024… obejmuje 10 podstawowych obszarów interwencji:

  1. Ochrona klimatu i jakość powietrza
  2. Zagrożenie hałasem
  3. Pola elektromagnetyczne
  4. Gospodarowanie wodami
  5. Gospodarka wodno-ściekowa
  6. Gleba i zasoby geologiczne
  7. Gospodarka odpadami i zapobieganie ich powstawaniu
  8. Zasoby przyrodnicze
  9. Zagrożenie poważnymi awariami
  10. Edukacja ekologiczna

Nowością w programie są trzy załączniki, które ustanawiają pewien nowy standard w kwestii ochrony i rozwoju zieleni miejskiej.

W załączniku 1. - Ochrona drzew w procesie inwestycyjnym znalazły się dokładne wytyczne, jak chronić zieleń podczas prac prowadzonych w mieście. Dotyczą one nie tylko drzew, ale też trawników, łąk kwietnych, rabat kwiatowych itp. i sposobów ich zabezpieczenia. Jest tam ujęty także sposób współpracy między inwestorem, wykonawcą a Urzędem Miasta. - Dołączamy do nielicznej elity miast w Polsce, gdzie problem ochrony i zagospodarowania zieleni podczas inwestycji został kompleksowo opracowany – dodał Paweł Gulewski.

>>> przejdź do załącznika nr 1

Załącznik nr 2 - Kształtowanie i pielęgnacja terenów zieleni zawiera kompleksowo opracowane kierunki rozwoju zieleni w mieście. To cenny zbiór rad nie tylko dla inwestorów, ale także dla mieszkańców, jak dbać o najbliższe otoczenie i je zagospodarowywać.

>>> przejdź do załącznika nr 2

Z kolei załącznik nr 3 - Charakterystyka zieleni Torunia, to, jak określił Paweł Gulewski – fotografia chwili. – Wszyscy wiemy, że zieleń się zmienia w zasadzie z miesiąca na miesiąc, np. są drzewa usuwane ze względu na swój stan, ale prowadzone są też liczne nasadzenia. Ten załącznik pokazuje stan zieleni toruńskiej na drugą połowę 2021 r. – mówił zastępca prezydenta. W tej części dokumentu omówione są różnorodne formy zieleni, jak parki, skwery, rabaty czy zieleń cmentarna, ale także nowe formy, jak parki kieszonkowe, ogrody społeczne, ogrody deszczowe, zielone elewacje i dachy itp. Tam również omówione zostały działania w ramach zielonej starówki, czyli procesu zazieleniania zespołu staromiejskiego.

>>> przejdź do załącznika nr 3

- Będą to dokumenty żywe, które będziemy modyfikować w miarę rozwoju dostępnej wiedzy i naszych obserwacji. Przygotowujemy zarządzenie Prezydenta Miasta Torunia, które będzie wyznaczało ramy ochrony i kształtowania zieleni na terenie miasta Torunia oraz uwzględniające Adaptację do zmian klimatu – poinformowała dr Halina Pomianowska.
 
>>> pobierz prezentację nt. Programu ochrony środowiska miasta Torunia na lata 2021-2024 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2028

Fot. Magdalena Kujawa

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski siedzi przy stole, przed nim urządzenie do obsługi karty miejskiej
    Miasto, MZK
    Za kilka miesięcy torunianie będą mieli kartę miejską. 26 marca 2024 r. miasto podpisało umowę na wdrożenie systemu z firmą Mera Systemy sp. z o.o.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.