Program badania rynku pracy | www.torun.pl

Program badania rynku pracy

Biznes, Miasto
Data publikacji: 03 grudnia 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu od lewej: Łukasz Kaźmierczak, Adrian Drzycimski - Instytut Wspierania Nowych Technologii, Violetta Weroniecka - Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia, Łukasz Szarszewski – Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu

Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu w partnerstwie z liderem Powiatowym Urzędem Pracy dla Miasta Torunia oraz Instytutem Wspierania Nowych Technologii podpisało umowę o wartości docelowej dla mieszkańców ponad 2 mln zł na realizację pilotażowego programu badania rynku pracy. Projekt realizowany będzie ze środków Rezerw Funduszu Pracy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Program ma stanowić fundamentalną pomoc dla bezrobotnych poszukujących pracy oraz pracodawców poszukujących pracowników. Projekty wybrane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii  będą realizowane przez powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy w całej Polsce. Wśród wybranych projektów znalazły się 3 z województwa kujawsko-pomorskiego, w tym 2 z Torunia. Projekty PUP dla Miasta Torunia zostały bardzo wysoko ocenione i znalazły się na 3. i 4. miejscu na liście rankingowej. Projekt pt. „Elastyczność i dopasowanie – klucz do poszukiwania zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu" będzie realizowany przez PUP dla Miasta Torunia w partnerstwie z Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu oraz Instytutem Wspierania Nowych Technologii. Zostanie sfinansowany ze środków rezerwy Funduszu Pracy w łącznej wysokości ponad 2 mln zł (dokładnie 2.085.289,68 zł). Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu będzie wspierać realizację ww. projektu do końca 2022 roku.

Zmiany zachodzące w obszarze rynku pracy są z roku na rok coraz szybsze. Dodatkowe perturbacje pojawiające się na skutek wystąpienia m.in. pandemii, zmian w obszarze poszczególnych sektorów gospodarki (np. turystyka, gastronomia i kultura) sprawiają, że pilną potrzebą staje się wypracowanie nowych rozwiązań w zakresie innowacyjnego podejścia do osób bezrobotnych. Konieczne jest podjęcie wcześniej nie stosowanych rozwiązań, dużo bardziej elastyczne podejście, w którym proces szkoleniowy i wyznaczanie ścieżki zawodowej przebiegać będzie w maksymalnym dopasowaniu do rzeczywistych potrzeb polskiego rynku pracy.

Głównym celem projektu jest stworzenie rozwiązania systemowego, pozwalającego zindywidualizować procedurę wyprowadzania osoby ze stanu bezrobocia i zaadaptowanie jej do aktualnych wymogów rynku pracy zgodnie z jej możliwościami, aspiracjami i motywacjami. Rozwiązanie to ma opierać się na dostosowywaniu osób z każdej grupy wiekowej do samodzielnego poszukiwania pracy i uczestniczenia w procesach rekrutacyjnych opartych na nowych narzędziach cyfrowych oraz formach komunikacji. Dodatkowo proponowane rozwiązania mają również pomóc personelowi urzędów pracy w animowaniu i koordynowaniu w poszerzony i zmodyfikowany do dotychczas stosowanych sposobów (m.in. przez zastosowanie nowego narzędzia, jakim będzie planowana w projekcie aplikacja internetowa) komunikacji na linii bezrobotny - urząd pracy - pracodawca oraz w ewaluowaniu procesu wychodzenia z bezrobocia z uwzględnieniem dynamiki rynku pracy.

Na zdjęciu od lewej: Łukasz Kaźmierczak, Adrian Drzycimski - Instytut Wspierania Nowych Technologii, Violetta Weroniecka - Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia, Łukasz Szarszewski – Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  24 mieszkania TTBS zostały oddane do użytku w nowym bloku przy ul. Hubego 19a na Osiedlu Mieszkaniowym Jar.
 • Przed białym autobusem elektrycznym stoi uśmiechnięty kierowca
  Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu chce kupić kolejne cztery autobusy elektryczne oraz infrastrukturę do ich ładowania. Właśnie ogłoszono na nie przetarg.
 • Miasto, MZK
  Dziesięć zielonych przystanków powstanie wzdłuż nowo budowanej linii tramwajowej do tzw. osiedla Jar.
 • Sport
  30 stycznia 2022 r. sportowcy z toruńskich klubów zagrają razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Można będzie poćwiczyć z nimi w CH Toruń Plaza.
 • Na zdjęciu widać niezagospodarowaną działkę,teren wokół jest zalesiony, w tle widać budynki
  Biznes, Miasto
  Nieruchomość przy ul. Jasia i Małgosi 21 w Toruniu została wystawiona do sprzedaży w przetargu zaplanowanym w dn. 29 marca 2022 r. Teren jest przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną i opcjonalnie usługi z wyłączeniem tych kolidujących z funkcją mieszkaniową.
 • Plakat promujący wydarzenie
  Miasto
  Trwa rejestracja uczestników 10. edycji ogólnopolskich warsztatów programowania "Koduj z Gigantami – Szyfry i Zagadki" 5-27 lutego 2022 r.
 • Nastąpiła zmiana terminów składania ofert na wyposażenie dla pracowni zawodowych w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu. W związku z pytaniami, jakie wpłynęły do postępowania nr 1/2022 (szczegóły do pobrania tutaj) Dyrektor Toruńskiego Centrum Usług Wspólnych informuje o wydłużeniu terminu składania ofert w postępowaniu na dostawę...
 • Trwają kolejne prace związane z trzecim etapem rewitalizacji Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu. Na nową odsłonę Parku Miejskiego musimy jeszcze trochę poczekać, ponieważ koniec prac przewidziany jest na koniec lipca br.
 • Od czwartku 27 stycznia do 27 lutego 2022 r. uczniowie klas 5-8 szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych przechodzą na naukę zdalną. Przedszkolaki i klasy 1-4 pozostają w trybie stacjonarnym.
 • Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki znalazło się w gronie dziesięciu najlepszych sal koncertowych w Polsce.
 • W związku z nasileniem pandemii koronawirusa na terenie kraju, w Urzędzie Miasta Torunia obowiązują zaostrzone zasady rygoru sanitarnego.
 • Coraz większy udział wariantu omikron w Polsce jest także zauważalny w naszym mieście. Porównując dane z ostatnich dwóch tygodni, na COVID-19 w Toruniu choruje dwa razy więcej osób. Sytuację epidemiczną w mieście w tym czasie przedstawił prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Po ponad 37 latach pracy z Zespołem Szkół Samochodowych w Toruniu żegna się jego dyrektor Marzanna Podpora.
 • W siedzibie Urzędu Miasta Torunia przy ul. Fałata 39 doszło do awarii systemów teleinformatycznych. Kontakt z Wydziałami Edukacji, Sportu i Rekreacji oraz Zdrowia i Polityki Społecznej może być utrudniony.