Profilaktyka 40 PLUS - inauguracja | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Profilaktyka 40 PLUS - inauguracja

Miasto
Data publikacji: 02 lipca 2021
Autor: Magdalena Kujawa
plakat programu Profilaktyka 40 plus

Dwa kolejne elementy Programu odbudowy zdrowia Polaków ruszyły 1 lipca: program badań profilaktycznych Profilaktyka 40 PLUS oraz zniesienie limitów do specjalistów. W ramach inauguracji programu 3 lipca 2021 r. w godz. 11.00-17.00 na Placu Muzeum Etnograficznego przy ul. Wały gen. Sikorskiego 19 będzie można skorzystać z badań i konsultacji lekarskich.

W ramach wojewódzkiej inauguracji programu osoby 40+ będą mogły w sobotę skorzystać z następujących badań profilaktycznych i konsultacjach:

  • badanie ciśnienia,
  • badanie poziomu cukru,
  • badanie mammograficzne w mammobusie – dla pań w wieku 50-69 lat, które w ostatnich 24 miesiącach nie wykonywały profilaktycznej mammografii,
  • obliczanie wskaźnika BMI i konsultacje dietetyka klinicznego, promocję diet NFZ,
  • konsultacje lekarza POZ,
  • konsultacje lekarza kardiologa (od godziny 15.00)

Ponadto przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Marszałkowskim przy Placu Teatralnym 2 w godzinach 11.00-15.00. będzie można oddać krew w mobilnym punkcie pobierania krwi.

Działać będzie również stoisko kujawsko-pomorskiego NFZ, w ramach którego:

  • wydawane będą karty EKUZ,
  • będzie można potwierdzić profil zaufany,
  • będzie można uzyskać pomoc w zalogowaniu do Internetowego Konta Pacjenta,
  • będzie można uzyskać pomoc w wypełnianiu Ankiety 40 PLUS.

Wydarzenie organizowane jest przez NFZ we współpracy z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim.

O programie

Głównym celem programu „Profilaktyka 40 PLUS” jest ocena organizacji i efektywności objęcia pacjentów od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych. Trzeba zauważyć, że w związku z pandemią koronawirusa profilaktyka chorób znacznie spadła z powodu m.in. obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy. Profilaktyka jest także przygotowaniem do walki z pandemią.

Kliknij w obrazek, aby powiększyć

Kto może skorzystać z programu?

Z programu mogą skorzystać osoby od 40 roku życia. Liczy się rok urodzenia, a nie dzień urodzin. W tym roku do programu mogą zgłaszać się pacjenci urodzeni w 1981 roku i starsi.

Do programu pilotażowego kwalifikują się osoby, które odpowiedzą na pytania ankietowe programu pilotażowego za pośrednictwem infolinii 22 735 39 53 lub Internetowego Konta Pacjenta.

Na podstawie ankiety zostaną ocenione czynniki ryzyka. Świadczenia opieki zdrowotnej będą udzielane na podstawie skierowania w postaci elektronicznej wystawionego przez system.

Każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który będzie realizował program „Profilaktyka 40 PLUS”. Wystarczy, że zgłosi się do placówki z dowodem osobistym. Jednocześnie uprawnieni będą mieli prawo wyboru świadczeniodawcy spośród podmiotów, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację programu.

Z jakich badań można skorzystać?

Profilaktyka 40 PLUS zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego. Wykaz badań znajduje się na stronie, do której link powyżej Państwu przekazałam,

Do swoich wyników pacjenci będą mieli dostęp:

  • na Internetowym Koncie Pacjenta
  • bezpośrednio w placówce
  • u swojego lekarza POZ

Jeżeli wyniki nas zaniepokoją, to powinniśmy zgłosić się do swojego lekarza POZ celem ustalenia dalszej ścieżki diagnostycznej i leczniczej.

W razie pytań dotyczących zasad programu Profilaktyka 40 PLUS można skontaktować się z pracownikami K-P OW NFZ pod numerem 56 658 26 08 od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00.

Zniesienie limitów u lekarzy specjalistów

W celu zwiększenia dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej od 1 lipca zostają zniesione limity na leczenie przez lekarzy specjalistów. Obecnie będzie to standard, który wdrożony zostanie, aby pomóc Polakom w odbudowie zdrowia po pandemii koronawirusa. Środki na ten cel są zabezpieczone w K-P OW NFZ.

Kliknij i dowiedz się więcej o programie Profilaktyka 40 PLUS

 

 

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Program unieszkodliwiania azbestu - plakat
    Eko, Miasto
    Do 13 maja 2024 r. można składać wnioski o dofinansowanie na demontaż i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest z nieruchomości zlokalizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.