Próba wtargnięcia do urzędu | www.torun.pl

Próba wtargnięcia do urzędu

Miasto
Data publikacji: 01 kwietnia 2021
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: budynek Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8

1 kwietnia 2021 roku samozwańczy aktywista i twórca grupy negującej obostrzenia sanitarne i metody walki z pandemią COVID-19 w mediach społecznościowych próbował wtargnąć do budynku głównego Urzędu Miasta Torunia. Jego zachowanie spotkało się ze stanowczą krytyką prezydenta Michała Zaleskiego.

Lider grupy potępiającej m.in. nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych i inne zasady rygory sanitarnego wprowadzone aby skuteczniej walczyć z pandemią COVID-19 1 kwietnia próbował wtargnąć do budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 domagając się rozmowy z prezydentem. Kiedy nie został wpuszczony na teren budynku (bo nie był umówiony na spotkanie i nie miał na sobie maseczki ochronnej) zaczął grozić pracownikowi ochrony m.in. spaleniem budynku. Mężczyzna transmitował całe wydarzenie na żywo poprzez swój fanpage na Facebooku.

Zachowanie mężczyzny spotkało się z natychmiastową reakcją gospodarza miasta.

- Niezwłocznie podjąłem decyzję o zwiększeniu ochrony we wszystkich budynkach Urzędu Miasta Torunia. Pracuje w nich ponad 400 osób, musimy dbać o ich bezpieczeństwowyjaśnia prezydent Torunia Michał Zaleski.O zaistniałej sytuacji powiadomiono organy ścigania. Domagam się ich niezwłocznej interwencji w celu ujęcia osoby, która wygłasza groźby karalne i nie dopuszczenia, aby zostały one spełnione.

O samozwańczym aktywiście zrobiło się głośno, kiedy w miniony weekend, wraz z trójką innych osób wtargnął na teren Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu. Uczestnicy tego zdarzenia, aby wejść na teren placówki naruszyły nietykalność cielesną portiera, a następnie bez masek weszły na dwa oddziały SSM – wbrew informacjom, jakie przekazywali w mediach społecznościowych, nie udało im się wejść na tzw. oddział covidowy. Również ta sytuacja spotkała się ze zdecydowanych sprzeciwem ze strony władz Torunia.

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 81 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 3 osoby zmarły przez COVID-19.
 • Wylewanie asfaltu na moście Piłsudskiego
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Przed nami betonowanie i asfaltowanie na moście. Prace rozpoczną się nocą 9 kwietnia 2020 r. Na moście będzie obowiązywał ruch wahadłowy.
 • Na zdjęciu PIUM w centrum handlowym
  Miasto
  Mimo zamknięcia galerii handlowych, mieszkańcy Torunia mogą załatwić sprawy w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta w centrach Plaza i Copernicus. Na wizytę trzeba się jednak umówić.
 • Na zdjęciu budynek Urzędu Miasta Torunia oraz znak Śródmiejskiej Strefy Parkowania
  Drogi, Miasto
  Obowiązek wpisania numeru rejestracyjnego, zwolnienia z opłat w dni wolne od pracy, reklamacje wezwań do zapłaty - 15 kwietnia 2021 r. Rada Miasta Torunia zagłosuje nad zmianami w uchwale dot. stref płatnego parkowania.
 • Na zdjęciu: jeden z parkletów na starówce
  Eko, Miasto
  Na torunian spacerujących po ulicach starówki czeka dziewięć parkletów w ośmiu lokalizacjach. To idealne miejsce do wypoczynku w otoczeniu kwitnącej na wiosnę zieleni.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 124 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV2. W naszym mieście przebadano 542 osoby. 3 mieszkańców miasta zmarło przez choroby współistniejące z zakażeniem.
 • 31 dotacji na łączną kwotę 940 tys. zł przewidzianych jest w projekcie uchwały o dotacjach konserwatorskich, którą rozpatrzy na najbliższej sesji Rada Miasta Torunia.
 • Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Torunia radni zagłosują nad uchwałą, która wprowadzi zmiany w budżecie obywatelskim.
 • Największy polski serwis zajmujący się komercyjnymi nieruchomościami opisuje potencjał inwestycyjny Torunia. Dziennikarze portalu Propertynews.pl prezentują ofertę terenów inwestycyjnych miasta i wskazują świetnie zlokalizowane działki pod produkcję czy centra logistyczne. W rozmowie z dziennikarzami Propertynews.pl Łukasz Szarszewski, dyrektor...
 • Do 30 kwietnia 2021 r. można nadsyłać oferty w II turze konkursu na wykonanie zadań miasta w zakresie wspierania rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywania tradycji narodowej w 2021 r.
 • 28 projektów z zakresu kultury i ochrony dóbr narodowych uzyskało wsparcie miasta w I turze otwartego konkursu ofert w 2021 r. Wyniki zostały ogłoszone 8 kwietnia 2021 r.
 • Miasto intensywnie przygotowuje się do zwiększenia potencjału szczepień powszechnych. Znane są już miejsca Punktów Szczepień Masowych w Toruniu.
 • W sobotę 10 kwietnia na Barbarce można będzie dostać sadzonki drzew w ramach akcji "Posadź drzewo dla przyszłych pokoleń 2021".
 • 15 kwietnia 2021 roku podczas sesji Rady Miasta radni zagłosują nad uchwałą w sprawie szczególnych warunkach udzielania świadczeń pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym uczniom z toruńskich szkół. Uchwała określa także formy i zakres tych świadczeń oraz trybu postępowania w tych sprawach.