Poznaliśmy Gwiazdy Grodu Kopernika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Poznaliśmy Gwiazdy Grodu Kopernika

Kultura, Miasto
Data publikacji: 20 listopada 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na djęciu: laureaci konkursu Gwiazdy Grodu Kopernika

Realizują swoje pasje, są utalentowani i kreatywni – 20 listopada 2023 r. poznaliśmy młodych torunian, którzy zostali wyróżnieni w konkursie „Gwiazdy Grodu Kopernika”. Konkurs został wpisany w obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Konwencja o Prawach Dziecka została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. W rocznicę tego wydarzenia w Toruniu po raz pierwszy wręczono uzdolnionym uczniom nagrody pn. „Gwiazdy Grodu Kopernika”. Gala finałowa konkursu odbyła się w Teatrze Baj Pomorski z udziałem Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka,  wicekuratorki oświaty Marii Mazurkiewicz oraz prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i przedstawicieli samorządu. Gościem specjalnym uroczystości był Krystian Pesta, znany aktor filmowy i teatralny, który urodził się w Toruniu i tu właśnie w Młodzieżowym Domu Kultury, w Studio P, rozwijał swoją aktorską pasję.

- Dziś honorujemy pierwsze laureatki i pierwszych laureatów naszej toruńskiej nagrody – prawdziwe Gwiazdy Grodu Kopernika. Bohaterkom i bohaterom naszej gali gratuluję zatem zauważonego i ciekawego stylu życia. Dziś pokazujecie całemu Toruniowi o znaczeniu waszego prawa do decydowania o inspirującym spędzaniu wolnego czasu oraz rozwijania swoich zainteresowań. Uśmiechnięty, dziecięcy i kopernikański Toruń bardzo tego wzoru potrzebujemówił prezydent Michał Zaleski, dziękując jednocześnie rodzicom, opiekunom i nauczycielom laureatów za wspieranie ich marzeń i talentów.

Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszych osobowości wśród młodych osób posiadających talenty i umiejętności oraz promowanie tych talentów wśród mieszkańców miasta Torunia, jak również upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka. Konkurs promuje rozwijanie zainteresowań, zdolności, pasji i kreatywności oraz efektywne spędzanie wolnego czasu.

Jedenastoosobowa Kapituła Miejskiego Konkursu pn. „Gwiazdy Grodu Kopernika” spośród nadesłanych 56 filmów, po przeprowadzeniu głosowania internetowego, do finałowych przesłuchań wytypowało 20 osób w czterech kategoriach – w każdej przyznano jedną nagrodę i jedno wyróżnienie:

Kat. kl. I-III szkół podstawowych:
    1. Daniel Majewski, SP nr 35 – nagroda
    2. Szymon Piskorski, SP nr 23 – wyróżnienie
    3. Maja Szewczyk, SP nr 24 – finalistka
    4. Julia Kwiatkowska, SP nr 32 – finalistka
    5. Pola Szpakowska, SP nr 23 – finalistka

Kat. kl. IV-VI szkół podstawowych
    1. Zofia Czapnik, SP nr 23 – nagroda
    2. Lena Mrówczyńska, SP nr 18 – wyróżnienie
    3. Anna Babanska, SP nr 1 – finalistka
    4. Karol Wojda, SP nr 23 – finalista
    5. Maksymilian Borysiuk, SP nr 23 – finalista

Kat. ll. VII-VIII szkół podstawowych
    1. Nicole Azimova, SP nr 1 – nagroda
    2. Maria Zaremba, SP nr 2 – wyróżnienie
    3. Wojciech Streich, SP nr 23 – finalista
    4. Aleksander Kilasiński, SP nr 34 – finalista
    5. Barbara Drąg, SP nr 1 – finalistka

Kat. szkół ponadpodstawowych
    1. Iwan Żylicz, VIII LO – nagroda
    2. Julia Moch, I LO – wyróżnienie
    3. Lena Brzezińska, I LO – finalistka
    4. Stanisław Beyger, ZST – finalista
    5. Agata Wierzbowska, ZST – finalistka

Kapituła także przyznała nagrodę Filipowi Poumianowi z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 13 za projekt logo konkursu.

Fot. Agnieszka Bielecka
Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia
  Miasto, MZK
  W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Miasto
  15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
 • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i inne osoby w czapkach Mikołaja siedzą na scenie, przed nimi dzieci
  Miasto
  Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
 • Miasto
  Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu złóż online wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia o stanie cywilnym. W tej samej formie możesz wnieść na konto Urzędu Miasta Torunia opłatę skarbową za wydanie odpisu lub zaświadczenia.
 • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.
 • Międzyszkolny Klub Sportów Walki „Pomorzanin” Toruń zaprasza dzieci od 10. roku życia i młodzież na bezpłatne zajęcia sportowe.
 • Po raz siódmy w Zespole Szkół nr 19 zorganizowano Integracyjne Mikołajkowe Spotkanie dla dzieci z niepełnosprawnościami, uczęszczających do toruńskich szkół i przedszkoli.
 • Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
 • Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...