Poznaliśmy Gwiazdy Grodu Kopernika | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Poznaliśmy Gwiazdy Grodu Kopernika

Kultura, Miasto
Data publikacji: 20 listopada 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na djęciu: laureaci konkursu Gwiazdy Grodu Kopernika

Realizują swoje pasje, są utalentowani i kreatywni – 20 listopada 2023 r. poznaliśmy młodych torunian, którzy zostali wyróżnieni w konkursie „Gwiazdy Grodu Kopernika”. Konkurs został wpisany w obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Konwencja o Prawach Dziecka została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. W rocznicę tego wydarzenia w Toruniu po raz pierwszy wręczono uzdolnionym uczniom nagrody pn. „Gwiazdy Grodu Kopernika”. Gala finałowa konkursu odbyła się w Teatrze Baj Pomorski z udziałem Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka,  wicekuratorki oświaty Marii Mazurkiewicz oraz prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i przedstawicieli samorządu. Gościem specjalnym uroczystości był Krystian Pesta, znany aktor filmowy i teatralny, który urodził się w Toruniu i tu właśnie w Młodzieżowym Domu Kultury, w Studio P, rozwijał swoją aktorską pasję.

- Dziś honorujemy pierwsze laureatki i pierwszych laureatów naszej toruńskiej nagrody – prawdziwe Gwiazdy Grodu Kopernika. Bohaterkom i bohaterom naszej gali gratuluję zatem zauważonego i ciekawego stylu życia. Dziś pokazujecie całemu Toruniowi o znaczeniu waszego prawa do decydowania o inspirującym spędzaniu wolnego czasu oraz rozwijania swoich zainteresowań. Uśmiechnięty, dziecięcy i kopernikański Toruń bardzo tego wzoru potrzebujemówił prezydent Michał Zaleski, dziękując jednocześnie rodzicom, opiekunom i nauczycielom laureatów za wspieranie ich marzeń i talentów.

Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszych osobowości wśród młodych osób posiadających talenty i umiejętności oraz promowanie tych talentów wśród mieszkańców miasta Torunia, jak również upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka. Konkurs promuje rozwijanie zainteresowań, zdolności, pasji i kreatywności oraz efektywne spędzanie wolnego czasu.

Jedenastoosobowa Kapituła Miejskiego Konkursu pn. „Gwiazdy Grodu Kopernika” spośród nadesłanych 56 filmów, po przeprowadzeniu głosowania internetowego, do finałowych przesłuchań wytypowało 20 osób w czterech kategoriach – w każdej przyznano jedną nagrodę i jedno wyróżnienie:

Kat. kl. I-III szkół podstawowych:
    1. Daniel Majewski, SP nr 35 – nagroda
    2. Szymon Piskorski, SP nr 23 – wyróżnienie
    3. Maja Szewczyk, SP nr 24 – finalistka
    4. Julia Kwiatkowska, SP nr 32 – finalistka
    5. Pola Szpakowska, SP nr 23 – finalistka

Kat. kl. IV-VI szkół podstawowych
    1. Zofia Czapnik, SP nr 23 – nagroda
    2. Lena Mrówczyńska, SP nr 18 – wyróżnienie
    3. Anna Babanska, SP nr 1 – finalistka
    4. Karol Wojda, SP nr 23 – finalista
    5. Maksymilian Borysiuk, SP nr 23 – finalista

Kat. ll. VII-VIII szkół podstawowych
    1. Nicole Azimova, SP nr 1 – nagroda
    2. Maria Zaremba, SP nr 2 – wyróżnienie
    3. Wojciech Streich, SP nr 23 – finalista
    4. Aleksander Kilasiński, SP nr 34 – finalista
    5. Barbara Drąg, SP nr 1 – finalistka

Kat. szkół ponadpodstawowych
    1. Iwan Żylicz, VIII LO – nagroda
    2. Julia Moch, I LO – wyróżnienie
    3. Lena Brzezińska, I LO – finalistka
    4. Stanisław Beyger, ZST – finalista
    5. Agata Wierzbowska, ZST – finalistka

Kapituła także przyznała nagrodę Filipowi Poumianowi z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 13 za projekt logo konkursu.

Fot. Agnieszka Bielecka
Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Herb Miasta Torunia
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjeciu: pusta sala lekcyjna, widać ławki i krzesła, w tle zielona tablica
  Miasto
  Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Wyścig kolarski Śladami Anny Wazówny - plakat
  Miasto, Sport
  25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.