Pożegnanie Zbigniewa Przybysza | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pożegnanie Zbigniewa Przybysza

Kultura, Miasto
Data publikacji: 27 września 2023
Autor: Paula Gałązka
Pożegnanie Zbigniewa Przybysza

Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem.

Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań:

- Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę z toruńskimi instytucjami, a także za zaangażowanie oraz przekazywanie umiejętności i talentu młodemu pokoleniu - mówił Prezydent Torunia. Włodarz wręczył Zbigniewowi Przybyszowi pamiątkowego szklanego anioła, list gratulacyjny oraz książkę.

- Jestem zaskoczony, bardzo dziękuję za pamięć i to spotkanie - mówił Zbigniew Przybysz.

W spotkaniu wzięły też udział: Dorota Płoska-Grzybowska - zarządca Centrum Kultury Dwór Artusa oraz Małgorzata Przybyszewska z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia.


Zbigniew Przybysz (1958) – toruński animator kultury, plastyk i artysta fotograf, od ponad 30 lat związany z toruńskimi placówkami kultury. W latach 1982-1985 jako plastyk pracował  w toruńskim Baju Pomorskim w pracowniach konstruktorskiej i plastycznej. W latach 1986 – 1996 był plastykiem w Miejskim Domu Kultury Centrum w Toruniu przy ul. Kopernika 20. Opracował tam pierwsze logo i scenografię do studia TV Toruń. W Domu Kultury przy ul. Poznańskiej 52 reaktywował pracownię fotograficzną prowadząc warsztaty fotograficzne dla młodzieży (zajęcia w plenerze oraz ciemni fotograficznej). Pracownia fotograficzna działała w latach 1990-1996 roku.

Pod koniec lat 90, w wyniku reorganizacji został plastykiem w Miejskiej  Instytucji Kultury Dom Muz w Toruniu przy ul. Podmurnej 1. W latach 2001 - 2020 prowadził galerię fotograficzną „Fotogaleria”, w której był kuratorem do 2020 roku. Swoje prace wystawiali tu znani fotografowie z kraju i zza granicy. Ta galeria była również galerią debiutów. To stąd wyszli znani nie tylko w środowisku toruńskim fotografowie, fotoreporterzy m.in. wernisaże i debiuty mieli również obecni członkowie ZPAF-u Okręgu Kujawsko-Pomorskiego: Jacek Chmielewski, Adam Fisz, Dariusz Grożyński, Stanisław Jasiński, Zbigniew Filipak, Michał Kastner, Marek Noniewicz, Maciej Pasieka, Justyna Rojek, Jacek Szczurek i wielu  innych.

W tym samym miejscu przy ul. Podmurnej w Toruniu  w latach 2007 – 2020 Zbigniew Przybysz był opiekunem i kuratorem znanej w toruńskim środowisku artystycznym Galerii Artystycznej. Galeria nawiązała współpracę z innymi galeriami w kraju oraz z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK To tu przyszli artyści realizowali swoje dyplomy. Przez ten czas przewinęło się również wielu artystów z kraju i zza granicy, którzy wystawiali malarstwo, rzeźbę i grafikę.

Działalność zawodowa Zbigniewa Przybysza to również od trzydziestu lat praca edukacyjna z dziećmi. Przez ten czas, w pracowniach plastycznych przez niego stworzonych na toruńskim lewobrzeżu przy ul. Poznańskiej 52 (1996) i Okólnej 169 (1999), wychowało się wiele pokoleń młodych artystów, zdobywając nagrody na licznych konkursach lokalnych i ogólnopolskich. Pracownie Plastyczne Pana Zbyszka (taką markę wylansowali uczestnicy zajęć) do dziś cieszą się wśród dzieci ogromnym powodzeniem.

Po reorganizacji Domu Muz od 2020 roku Zbigniew Przybysz pracuje w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu jako specjalista działu edukacji kulturalnej.

Artystyczne zainteresowania Zbigniewa Przybysza obejmują między innymi martwą naturę, pejzaż, portret i grafikę komputerową. Brał udział w siedmiu edycjach Ogólnopolskich Plenerowych Spotkań Fotografików: w Toruniu, Górznie i Zakopanem. Ma na swoim koncie udział w kilkunastu zbiorowych i czterech indywidualnych wystawach fotograficznych m.in. „Oko na Maroko”,” „Tatry”, ”Shanghaj nocą”. Wystawa 50 portretów znanych osobistości ze świata kultury środowiska toruńskiego i nie tylko „Formaty wielkoportretowe”. Ten projekt trwa cały czas i powiększa się jego galeria.

Oprócz licznych nagród i wyróżnień w 2008 za dotychczasową pracę został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego medalem ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ. Od 2010 r. jest członkiem rzeczywistym stowarzyszenia twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.

fot. Paula Gałązka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia
  Miasto, MZK
  W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Miasto
  15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
 • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i inne osoby w czapkach Mikołaja siedzą na scenie, przed nimi dzieci
  Miasto
  Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
 • Miasto
  Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu złóż online wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia o stanie cywilnym. W tej samej formie możesz wnieść na konto Urzędu Miasta Torunia opłatę skarbową za wydanie odpisu lub zaświadczenia.
 • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.
 • Międzyszkolny Klub Sportów Walki „Pomorzanin” Toruń zaprasza dzieci od 10. roku życia i młodzież na bezpłatne zajęcia sportowe.
 • Po raz siódmy w Zespole Szkół nr 19 zorganizowano Integracyjne Mikołajkowe Spotkanie dla dzieci z niepełnosprawnościami, uczęszczających do toruńskich szkół i przedszkoli.
 • Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
 • Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...