Pożegnanie Kazimierza i Eleonory Bryndalów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pożegnanie Kazimierza i Eleonory Bryndalów

Miasto
Data publikacji: 24 maja 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Kazimierz Bryndal z Medalem Prezydenta Miasta Torunia Thorunium w 2009 r.

W poniedziałek 30 maja 2022 r. w Toruniu odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. Kazimierza Bryndala i jego małżonki Eleonory Sobieckiej-Bryndal.

Znany toruński lekarz stomatolog i społecznik, wieloletni członek Rady Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia, zmarł 21 maja 2022 r. w wieku 92 lat. Niestety, kilkanaście godzin po nim, 22 maja odeszła także jego 71-letnia żona Eleonora Sobiecka- Bryndal, zawodowo również lekarka dentystka, specjalistka protetyki, absolwentka Akademii Medycznej w Łodzi i działaczka Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej.

Kazimierz Bryndal urodził się 26 grudnia 1929 r. w Toruniu. Miał 10 lat, gdy wybuchła II wojna światowa, w której stracił oboje rodziców. Wyzwolenia doczekał na kaszubskiej wsi. Po powrocie do Torunia podjął dalszą naukę w gimnazjum, a następnie w 1948 r. w liceum im. Mikołaja Kopernika.

Marzył o karierze lekarza. Po maturze  zdawał na medycynę, ale po nieudanej próbie podjął studia prawnicze. Po roku dostał się na stomatologię w Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, gdzie już po miesiącu wybrano go starostą roku. Po dyplomie krótko pracował w  klinice w  Szczecinie, ale z powodów rodzinnych wrócił do Torunia. Przez rok jeździł w ambulansie stomatologicznym na terenie całego ówczesnego województwa bydgoskiego. Następnie podjął pracę w cukrowni w Chełmży, gdzie przez 18 lat był zakładowym lekarzem dentystą. Tam działał w zakładowym klubie Limba, a w wolnych chwilach trenował wioślarstwo.

W 1968 r. został powołany na stanowisko inspektora stomatologii i szefa protetyki w Toruniu i powiecie toruńskim, a trzy lata później na stanowisko kierownika Wydziału Zdrowia w Urzędzie Miejskim w Toruniu. W  1974 r. z  jego inicjatywy powstało w Toruniu Centrum Kształcenia Podyplomowego, w ramach którego toruńscy dentyści mogli wyjeżdżać za granicę i poznawać tamtejsze metody pracy. Kazimierz Bryndal doprowadził m.in. do podpisania w Niemczech układu o współpracy izb lekarskich Europy Środkowo-Wschodniej, a w  1989 r. był animatorem współpracy Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarskiej z Izbą Lekarską z partnerskiej Getyngi. Brał czynny udział w negocjacjach traktatu akcesyjnego z  Unią Europejską, broniąc w  Brukseli statusu polskich lekarzy dentystów. W latach 1997-2001 był prezesem Izby Lekarskiej w Komisji Współpracy z Zagranicą.

W latach 90. zabiegał o  wydzielenie stomatologii ze struktur Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, do którego została przyłączona po likwidacji Centrum Kształcenia Podyplomowego. Efektem tych starań było powołanie do życia Samodzielnego Wojewódzkiego Centrum Stomatologii przy ul. Przedzamcze, którego został kierownikiem. Był organizatorem licznych spotkań i szkoleń branżowych, w tym targów stomatologicznych EXPODENT. Wieloletni prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Toruniu i toruńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (do którego powołania doprowadził w 1975 r.), członek Toruńskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

W 2009 r. odszedł na zasłużoną emeryturę, jednak nadal był aktywny na wielu forach, m.in. w Radzie Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia.

wreczenie przez prezydenta medalu thorunium dla kazimeirza bryndala

Michał Zaleski wręcza Kazimierzowi Bryndalowi Medal Prezydenta Miasta Torunia Thorunium w 2009 r.

Kazimierz Bryndal z medalem Thorunium w 2009 r.

Dr Kazimierz Bryndal - zawsze z humorem, werwą i talentem organizacyjnym

Laureat licznych odznaczeń, nagród i wyróżnień, m.in. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Złotego Krzyża Zasługi, tytułu „Pro Gloria Medici” Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej, odznaczeniem „Meritus Pro Medicis” Naczelnej Izby Lekarskiej, a także Nagrody im. Andrzeja Janusza Fortuny za zasługi dla polskiej stomatologii. W 2009 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia i medal Thorunium.

Prywatnie dwukrotnie żonaty, jest ojcem czterech znanych synów: dziennikarza i satyryka Rafała oraz trzech działający w branży muzycznej – współtwórcy Kobranocki Jacka, perkusisty Michała i producenta muzycznego Jakuba Bryndala.

Uroczystości pogrzebowe śp. Eleonory-Sobieckiej – Bryndal  i Kazimierza Bryndala rozpoczną się w poniedziałek, 30 maja 2022 r. o godz. 13.00 Mszą Św. żałobną w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Toruniu przy ul. Panny Marii 2. Po Mszy Św. pogrzeb na Cmentarzu Parafialnym św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego.

Zdjęcia z uroczystości wręczenia medalu Thorunium 28 grudnia 2009 r., fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu sportowcy wiosłują w kajaku na Wiśle
  Miasto, Sport
  26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Na zdjęciu przedstawiciele miasta Torunia i Getynki razem z wyróżnionymi pisarkami
  Kultura, Miasto
  Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: laureatki Piernikowej Alei Gwiazd 2022, Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill
  Kultura, Miasto
  Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • Na zdjęciu: delegacja z Getyngi w ogrodzie w Baju Pomorskim
  Kultura, Miasto
  W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: defibrylator na scianie
  Miasto
  Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • Ratusz Staromiejski
  Kultura, Miasto
  W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.
 • Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.
 • Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r. poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.
 • 5,42 – taką średnią ocen na świadectwach uzyskali uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • 13. edycja Plaży Gotyku jest już na ostatniej prostej. Za nami już turniej uniwersytecki oraz rywalizacja juniorów i juniorek.
 • Chcesz udzielać woluntarystycznie korepetycji osobom z Ukrainy? Umożliwia to bezpłatna platforma edukacyjna on-line Tutors.live
 • Od 1 do 14 lipca 2022 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Uroczystość z okazji 40-lecia samorządu radców prawnych w Polsce odbyła się 24 czerwca 2022 r. w hotelu Filmar.
 • W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu!