Powstanie szkoła przy ul. Grasera | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Powstanie szkoła przy ul. Grasera

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 15 września 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Trwają ostatnie prace związane z przygotowywaniem dokumentacji na realizację I etapu inwestycji. Postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy zostanie ogłoszone jeszcze w tym roku.

Jak już informowaliśmy na naszej stronie, przy ul. Grasera, w północnej części Torunia, powstanie nowa szkoła podstawowa. Pod koniec lipca radni miejscy przegłosowali zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta na lata 2023-2050, które pozwalają na to, aby jeszcze w tym roku ogłosić przetarg na wybór wykonawcy inwestycji. Dzięki temu możliwe będzie rozpoczęcie funkcjonowania placówki od września 2025 r.

Intensywnie rozwijająca się zabudowa mieszkaniowa na tzw. osiedlu Jar, przyszłym osiedlu Niepodległości oraz perspektywa wzrostu liczby mieszkańców w tej części miasta spowodowała zlecenie w 2018 r. opracowania projektu dla budowy szkoły podstawowej przy ul. Grasera. Szkołę zaprojektowano jako dwukondygnacyjny budynek, składający się z 5 segmentów o łącznej powierzchni około 13 tys. m2. Docelowo szkoła ma pomieścić tysiąc uczennic i uczniów (8 klas po 5 oddziałów). Koszt budowy całej szkoły szacuje się na 129 mln złotych.

Z uwagi na rozmiar inwestycji i ograniczony potencjał finansowy miasta prezydent Michał Zaleski zaproponował, a Rada Miasta Torunia zaakceptowała, etapowanie inwestycji i przystąpienie w 2024 r. do realizacji I etapu zadania. Wybudowane zostanie 2 z 5 segmentów budynku (o powierzchni 5,1 tys. m2, szacowany koszt 50 mln zł), w których znajdzie się 17 sal lekcyjnych i 4 sale tematyczne dla najmłodszych dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-IV, a oprócz tego biblioteka, kuchnia, stołówka, część administracyjna, a także plac zabaw oraz boisko wielofunkcyjne.

W tej chwili trwają ostatnie prace związane ze zmianą projektu dla potrzeb I etapu inwestycji. Postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy zostanie ogłoszone jeszcze w tym roku.

Jak podkreśla w rozmowie z TV Toruń prezydent Michał Zaleski, pierwszy etap ma zaspokoić potrzeby rozwijającego się osiedla w zakresie kształcenia najmłodszych, a więc zerówki i klas I-IV. - Zakładając ok. 20 dzieci w każdej klasie, wychodzi że ponad 400 dzieci skorzysta już po realizacji pierwszego etapu. W tej chwili dzieci i młodzież z północnej części miasta - tzw. Jaru, przyszłego os. Niepodległości muszą dojeżdżać do SP 3, SP 4 i SP 5 - mówi prezydent.

Samorząd będzie starał się o pozyskanie dla inwestycji dofinansowania zewnętrznego.

 

 


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Bulwar po kontroli NIK-u
  Miasto
  Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę inwestycji dotyczącej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Pozytywnie oceniono przeprojektowanie pawilonów, przeprowadzenie postępowania konsultacyjnego oraz wydanie wymaganych decyzji i postanowień. Izba wskazała także obszary wymagające poprawy. Wśród nich konieczność powstania...
 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Miasto
  Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...