Powstańcze syreny w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Powstańcze syreny w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 01 sierpnia 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Prezydent Torunia wcza medal stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski staroście Markowi Olszewskiemu

1 sierpnia 2021 r. w Toruniu, jak w całej Polsce, symboliczny dźwięk syren w godzinę "W" dał znak do rozpoczęcia apelu z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Patriotyczna uroczystość pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej na placu Rapackiego, w sąsiedztwie parku od niedawna noszącego nazwę Parku 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski, zgromadziła żołnierzy Garnizonu Toruń oraz liczne grono mieszkańców i honorowych gości. Po wciągnięciu narodowej flagi na maszt odśpiewano hymn Polski.

- W ten sam sierpniowy dzień i w tę samą godzinę „W” zdajemy się nasłuchiwać w całym nadwiślańskim Toruniu echa powstańczej Warszawy, wzbudzonego w całej Polsce przez wyjące syreny. Mimo upływu 77 lat to echo wciąż brzmi w naszych sercach i w naszej wrażliwości. Taka jest bowiem siła polskiego bohaterstwa, która w sierpniu 1944 roku nakazała żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego, dziewczętom i chłopcom z Szarych Szeregów oraz cywilnej ludności stolicy zbuntować się zbrojnie wobec zniewolenia i wojennego ludobójstwa. Jest to tragiczny, ale też najcenniejszy kod polskości wryty w sumienia wszystkich Polek i Polaków – także z naszego pokolenia - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Po przemówieniu prezydent Torunia wraz z przewodniczącym Rady Miasta Marcinem Czyżniewskim  wręczyli medale pamiątkowe "100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski”. Otrzymało je kilka zasłużonych dla polskiej i toruńskiej niepodległości instytucji i stowarzyszeń: Starostwo Powiatowe w Toruniu (na zdjęciu tytułowym medal odbiera z rąk prezydenta Torunia starosta Marek Olszewski), Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Toruniu, Hufiec Toruń Związku Harcerstwa Polskiego im. M. Kopernika oraz Okręg Kujawsko-Pomorski Związku Harcerzy Rzeczpospolitej.

Na koniec nastąpiło symboliczne złożenie wiązanki kwiatów w imieniu mieszkańców regionu kujawsko-pomorskiego i miasta Torunia przez asystę wojskową z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, a Orkiestra Wojskowa z Torunia zaprezentowała krótki koncert pieśni powstańczych.

Tego dnia Fundacja Muzeum Historyczno-Wojskowe przygotowała też dla mieszkańców "żywą lekcję historii". U zbiegu ulic Strumykowej i Szerokiej stanęła symboliczna "barykada powstańcza", gdzie w godzinach 10.00-16.00 wolontariusze MHW prezentowali sceny z życia powstańców warszawskich.  Mieszkańcy miasta oraz turyści mogli zobaczyć m.in.: punkt sanitarny, nasłuch radia Londyn, przygotowanie do druku ulotek, punkt szycia opasek powstańczych, gotowanie strawy żołnierskiej i przyjmowanie zrzutów powietrznych zaopatrzenia.

Ciekawe wyzwanie pod hasłem "Polska Walcząca Expedition" podjął z okazji rocznicy powstania toruński podróżnik Przemysław Wołoszyk. W ciągu 5 dni, mimo upału i bólu kolana, pokonał rowerem ponad 1000 km, by wykręcić na mapie Polski znak Polski Walczącej. Jego ekspedycję można obejrzeć na profilu FB . Warto dodać, że torunianin w podobny sposób uczcił wcześniej rocznicę powrotu regionu do Macierzy - na rowerze objechał wszystkie drogi w Toruniu, w tym trasę z Dworca Miasto na Rynek Staromiejski 18 stycznia – tak jak 100 lat temu do Torunia wkroczyły wojska gen. Hallera.

Toruńskie obchody miały także swoją odsłonę muzyczną. W Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki Kamil Pacholec grał utwory Fryderyka Chopina podczas recitalu zatytułowanego "Armaty ukryte w kwiatach. Chopin w rocznicę Powstania Warszawskiego". Koncert został zorganizowany przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura" – Toruń, Kujawsko-Pomorskie 2021.

Organizatorami toruńskich obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego byli: Województwo Kujawsko-Pomorskie, Miasto Toruń, Garnizon Toruń, Fundacja gen. Elżbiety Zawackiej i Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.