Powstaną parki kieszonkowe | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Powstaną parki kieszonkowe

Eko, Miasto
Data publikacji: 16 lipca 2021
Autor: Magdalena Kujawa
koncepcja parku w stylu holenderskim

Biuro Ogrodnika Miejskiego jest w trakcie przygotowywania projektów budowlano-wykonawczych dla pierwszych trzech parków kieszonkowych w Toruniu, wskazanych przez mieszkańców miasta podczas przeprowadzonych od października 2020 r. do lutego 2021 r. konsultacji społecznych „Sadzimy parki kieszonkowe”.

Miasto zaproponowało 23 lokalizacje, które były konsultowane z mieszkańcami, a w wyniku rozmów pojawiło się aż 60 propozycji lokalizacji. Podczas spotkania w listopadzie 2020 r. mieszkańcy mogli się wypowiedzieć, jak chcieliby, by wyglądały parki, jakie funkcje mają spełnić, jakie elementy małej architektury i rodzaje zieleni powinny się tam pojawić.

- Wiele pomysłów mieszkańców udało się zaimplementować do ostatecznych wytycznych, które stanowiły podstawę do projektowania i koncepcji. W większości przypadków urzędnicy i mieszkańcy byli zgodni. Wszyscy zwracali uwagę, że należy premiować bioróżnorodność, a funkcją nadrzędną jest dostosowanie projektów do zmian klimatu – podkreślał podczas konferencji prasowej zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.

Pierwsze lokalizacje dotyczą terenów zieleni przy ulicach: Zagonowej/Narcyzowej; Rydygiera 4-6-8 oraz Szuwarów/Tataraków. Obecnie wykonane zostały przez projektantów wizualizacje dla wstępnych koncepcji zagospodarowania tych terenów zieleni. W najbliższych latach będą projektowane i realizowane sukcesywnie kolejne parki kieszonkowe usytuowane na terenach zieleni będących własnością Gminy Miasta Toruń, wskazane przez torunian i pozytywnie zaopiniowane przez różne jednostki miejskie.

Park kieszonkowy to park o niewielkiej powierzchni od 300 do 5000 m2, zyskujący coraz większe uznanie społeczne na całym świecie, jako sposób na tworzenie nowej jakości niewielkich terenów zieleni w przestrzeni miejskiej. Parki kieszonkowe w Toruniu, w dalszej perspektywie, mają stworzyć nietuzinkowy szlak tematyczny.

Zastępca prezydenta Paweł Gulewski i dyrektor BOM Jolanta Swinarska

Zastępca prezydenta Paweł Gulewski i dyrektor BOM Jolanta Swinarska podczas konferencji prasowej

- Każdy z parków ma nawiązywać do innego państwa i zawierać elementy charakterystyczne dla tych państw. Na początek będziemy mieli do czynienia z powiewem Grecji, klimatem Holandii i Szwajcarii – informuje zastępca prezydenta Paweł Gulewski.

- Chcemy, żeby każdy, kto skorzysta z jednego z parków, chciał odwiedzić wszystkie pozostałe i w ten sposób zwiedzić świat, jeżdżąc po Toruniu – dodaje dyrektor Biura Ogrodnika Miejskiego Jolanta Swinarska.

Z tego powodu, każdemu parkowi kieszonkowemu zostanie odpowiednio zaproponowana nazwa: Szwajcarski Zakątek, Greckie Klimaty czy Zacisze Holandii. Dopełnieniem mają być elementy małej architektury, jak również kolorystyka nawiązująca do barw flagi - kojarzące się z danym państwem.

Wśród propozycji znajdą się m.in.

  1. Park kieszonkowy Szwajcarski Zakątek – przy ul. Narcyzowej i Zagonowej: dywan kwiatowy w kształcie zegara, łąka z krokusami, ławki podwieszane imitujące alpejskie wyciągi narciarskie, mini-wodotrysk na wzór genewskiego Jet d’Eau czy alpinarium – nawiązujące do tematyki Szwajcarii.
  2. Park kieszonkowy Greckie Klimaty – przy ul. Rydygiera 4-6-8: wzór w nawierzchni z motywem greckim, ceramiczne donice w kolorze niebieskim, dominującym w przestrzeni Grecji, z przeznaczeniem na zieleń. Zieleń wzbogacą również: drzewa formowane w postaci „zielonego parasola”, kasztan jadalny, zawilec grecki czy rozmaryn lekarski – nawiązujące do tematyki Grecji. Integrację wśród mieszkańców wzbogacą: ławki solarne wyposażone w porty USB, zbiorniki wodne z wodotryskami, biblioteczka plenerowa – tj. miejsce mające służyć wymianie książek między mieszkańcami, szachy terenowe, wodotryski czy ławki parametryczne. W centralnej części parku planuje się zarezerwować przestrzeń o wymiarach 2x3m dla kompozycji przestrzennej, której formę i tematykę będzie można wyłonić w drodze konkursu. Zgodnie z życzeniem mieszkańców, projektowany park kieszonkowy podzielony zostanie umownie na dwie strefy „Relaksu” (ciszy) i „Integracji”.
  3. Park kieszonkowy „Zacisze Holandii” – przy ul. Szuwarów i Tataraków: drewniane chodaki holenderskie jako donice dla zieleni lub element małej architektury, ogród deszczowy z małym wiatrakiem na wzór holenderski, ławka interaktywna opowiadająca ciekawostki o Holandii – nawiązujące do tematyki Holandii; Integrację wśród mieszkańców wzbogacą gry podłogowe, tj. „kółko i krzyżyk” czy mini-labirynt.

- Najistotniejsze jest dla nas zachowanie istniejącej zieleni. Tworząc infrastrukturę drogową, wypoczynkową oraz nowe nasadzenia nie chcemy ingerować w systemy korzeniowe istniejących drzew. Wszystkie alejki wykonane zostaną z elementów przepuszczalnych. Nie będzie tam betonu ani asfaltu. W pobliżu drzew i ich korzeni zastosowane zostaną podwieszane alejki z desek – podkreśla dyrektor BOM.

Innowacyjności toruńskim parkom kieszonkowym mają dodać również takie elementy zagospodarowania i urządzenia zieleni, które nie tylko poszerzą możliwości rekreacji i wypoczynku – w postaci tematycznego terenu zieleni z funkcją przyrodniczą i edukacyjną, ale również będą sprzyjały adaptacji do zmian klimatycznych, czy wprowadzały rośliny zawierające substancje zwane „fitoncydami” - o charakterze bakteriobójczym, grzybobójczym i hamującym rozwój wirusów.

Realizacja projektów ma przyczynić się do wzmocnienia integracji społecznej, poprzez opracowanie funkcjonalnych przestrzeni publicznych i terenów zieleni. Zostaną one ponadto dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wykluczonych, uwzględniając m.in. likwidację barier architektonicznych dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa użytkowników tych terenów.

Ewentualne uwagi/dodatkowe propozycje do wypracowanych w toku konsultacji z mieszkańcami koncepcji zagospodarowania, Biuro Ogrodnika Miejskiego może przyjmować jeszcze do 23 lipca br. – na adres: bom@um.torun.pl, tak aby możliwa była jak najszybsza realizacja przedsięwzięć w najbliższym możliwym czasie.

Kliknij i zobacz mapę z planowanymi lokalizacjami parków

Kliknij poniżej i zobacz koncepcje parku kieszonkowego „Zacisze Holandii” - PDF

Koncepcja 1

Koncepcja 2

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Nabór ofert na lokale miejskie - grafika z pękiem kluczy
    Biznes, Miasto
    Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza nabór ofert na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych.
  • Trendownia 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.