Powstaną parki kieszonkowe | www.torun.pl

Powstaną parki kieszonkowe

Eko, Miasto
Data publikacji: 16 lipca 2021
Autor: Magdalena Kujawa
koncepcja parku w stylu holenderskim

Biuro Ogrodnika Miejskiego jest w trakcie przygotowywania projektów budowlano-wykonawczych dla pierwszych trzech parków kieszonkowych w Toruniu, wskazanych przez mieszkańców miasta podczas przeprowadzonych od października 2020 r. do lutego 2021 r. konsultacji społecznych „Sadzimy parki kieszonkowe”.

Miasto zaproponowało 23 lokalizacje, które były konsultowane z mieszkańcami, a w wyniku rozmów pojawiło się aż 60 propozycji lokalizacji. Podczas spotkania w listopadzie 2020 r. mieszkańcy mogli się wypowiedzieć, jak chcieliby, by wyglądały parki, jakie funkcje mają spełnić, jakie elementy małej architektury i rodzaje zieleni powinny się tam pojawić.

- Wiele pomysłów mieszkańców udało się zaimplementować do ostatecznych wytycznych, które stanowiły podstawę do projektowania i koncepcji. W większości przypadków urzędnicy i mieszkańcy byli zgodni. Wszyscy zwracali uwagę, że należy premiować bioróżnorodność, a funkcją nadrzędną jest dostosowanie projektów do zmian klimatu – podkreślał podczas konferencji prasowej zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.

Pierwsze lokalizacje dotyczą terenów zieleni przy ulicach: Zagonowej/Narcyzowej; Rydygiera 4-6-8 oraz Szuwarów/Tataraków. Obecnie wykonane zostały przez projektantów wizualizacje dla wstępnych koncepcji zagospodarowania tych terenów zieleni. W najbliższych latach będą projektowane i realizowane sukcesywnie kolejne parki kieszonkowe usytuowane na terenach zieleni będących własnością Gminy Miasta Toruń, wskazane przez torunian i pozytywnie zaopiniowane przez różne jednostki miejskie.

Park kieszonkowy to park o niewielkiej powierzchni od 300 do 5000 m2, zyskujący coraz większe uznanie społeczne na całym świecie, jako sposób na tworzenie nowej jakości niewielkich terenów zieleni w przestrzeni miejskiej. Parki kieszonkowe w Toruniu, w dalszej perspektywie, mają stworzyć nietuzinkowy szlak tematyczny.

Zastępca prezydenta Paweł Gulewski i dyrektor BOM Jolanta Swinarska

Zastępca prezydenta Paweł Gulewski i dyrektor BOM Jolanta Swinarska podczas konferencji prasowej

- Każdy z parków ma nawiązywać do innego państwa i zawierać elementy charakterystyczne dla tych państw. Na początek będziemy mieli do czynienia z powiewem Grecji, klimatem Holandii i Szwajcarii – informuje zastępca prezydenta Paweł Gulewski.

- Chcemy, żeby każdy, kto skorzysta z jednego z parków, chciał odwiedzić wszystkie pozostałe i w ten sposób zwiedzić świat, jeżdżąc po Toruniu – dodaje dyrektor Biura Ogrodnika Miejskiego Jolanta Swinarska.

Z tego powodu, każdemu parkowi kieszonkowemu zostanie odpowiednio zaproponowana nazwa: Szwajcarski Zakątek, Greckie Klimaty czy Zacisze Holandii. Dopełnieniem mają być elementy małej architektury, jak również kolorystyka nawiązująca do barw flagi - kojarzące się z danym państwem.

Wśród propozycji znajdą się m.in.

 1. Park kieszonkowy Szwajcarski Zakątek – przy ul. Narcyzowej i Zagonowej: dywan kwiatowy w kształcie zegara, łąka z krokusami, ławki podwieszane imitujące alpejskie wyciągi narciarskie, mini-wodotrysk na wzór genewskiego Jet d’Eau czy alpinarium – nawiązujące do tematyki Szwajcarii.
 2. Park kieszonkowy Greckie Klimaty – przy ul. Rydygiera 4-6-8: wzór w nawierzchni z motywem greckim, ceramiczne donice w kolorze niebieskim, dominującym w przestrzeni Grecji, z przeznaczeniem na zieleń. Zieleń wzbogacą również: drzewa formowane w postaci „zielonego parasola”, kasztan jadalny, zawilec grecki czy rozmaryn lekarski – nawiązujące do tematyki Grecji. Integrację wśród mieszkańców wzbogacą: ławki solarne wyposażone w porty USB, zbiorniki wodne z wodotryskami, biblioteczka plenerowa – tj. miejsce mające służyć wymianie książek między mieszkańcami, szachy terenowe, wodotryski czy ławki parametryczne. W centralnej części parku planuje się zarezerwować przestrzeń o wymiarach 2x3m dla kompozycji przestrzennej, której formę i tematykę będzie można wyłonić w drodze konkursu. Zgodnie z życzeniem mieszkańców, projektowany park kieszonkowy podzielony zostanie umownie na dwie strefy „Relaksu” (ciszy) i „Integracji”.
 3. Park kieszonkowy „Zacisze Holandii” – przy ul. Szuwarów i Tataraków: drewniane chodaki holenderskie jako donice dla zieleni lub element małej architektury, ogród deszczowy z małym wiatrakiem na wzór holenderski, ławka interaktywna opowiadająca ciekawostki o Holandii – nawiązujące do tematyki Holandii; Integrację wśród mieszkańców wzbogacą gry podłogowe, tj. „kółko i krzyżyk” czy mini-labirynt.

- Najistotniejsze jest dla nas zachowanie istniejącej zieleni. Tworząc infrastrukturę drogową, wypoczynkową oraz nowe nasadzenia nie chcemy ingerować w systemy korzeniowe istniejących drzew. Wszystkie alejki wykonane zostaną z elementów przepuszczalnych. Nie będzie tam betonu ani asfaltu. W pobliżu drzew i ich korzeni zastosowane zostaną podwieszane alejki z desek – podkreśla dyrektor BOM.

Innowacyjności toruńskim parkom kieszonkowym mają dodać również takie elementy zagospodarowania i urządzenia zieleni, które nie tylko poszerzą możliwości rekreacji i wypoczynku – w postaci tematycznego terenu zieleni z funkcją przyrodniczą i edukacyjną, ale również będą sprzyjały adaptacji do zmian klimatycznych, czy wprowadzały rośliny zawierające substancje zwane „fitoncydami” - o charakterze bakteriobójczym, grzybobójczym i hamującym rozwój wirusów.

Realizacja projektów ma przyczynić się do wzmocnienia integracji społecznej, poprzez opracowanie funkcjonalnych przestrzeni publicznych i terenów zieleni. Zostaną one ponadto dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wykluczonych, uwzględniając m.in. likwidację barier architektonicznych dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa użytkowników tych terenów.

Ewentualne uwagi/dodatkowe propozycje do wypracowanych w toku konsultacji z mieszkańcami koncepcji zagospodarowania, Biuro Ogrodnika Miejskiego może przyjmować jeszcze do 23 lipca br. – na adres: bom@um.torun.pl, tak aby możliwa była jak najszybsza realizacja przedsięwzięć w najbliższym możliwym czasie.

Kliknij i zobacz mapę z planowanymi lokalizacjami parków

Kliknij poniżej i zobacz koncepcje parku kieszonkowego „Zacisze Holandii” - PDF

Koncepcja 1

Koncepcja 2

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu budynek Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki z lotu ptaka podczas zachodu słońca
  Kultura, Miasto
  Kolejny sierpniowy weekend w Toruniu obfitować będzie w liczne atrakcje i wydarzenia kulturalne. Tym razem zarówno mieszkańcy jak i turyści mogą wziąć udział w licznych warsztatach organizowanych przy Szkole Leśnej na Barbarce, udać się na wernisaże do Galerii Sztuki Wozownia czy wysłuchać wyjątkowych utworów w ramach 25. Międzynarodowego...
 • Drogi, Inwestycje
  Uwaga, dziś 5 sierpnia od godz. 22.00 na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego zostanie wprowadzony ruch wahadłowy.
 • Na zdjęciu: przeprowadzane jest badanie wzroku starszego mężczyzny
  Miasto
  Badania profilaktyczne, edukacja, a także możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19 – to oferta dla torunian przygotowana w Miasteczku Zdrowia.
 • Grafika informująca o Konkurs #BeActive Awards 2021
  Miasto
  Przedszkole Miejskie nr 13 weźmie udział w konkursie głównym #BeActive Award 2021 organizowanym przez Komisję Europejską.
 • Grafika informująca o konkursie Turystyczne spacery po zdrowie
  Miasto
  Jak połączyć piękne z przyjemnym i pożytecznym? Weź udział w konkursie „Turystyczne spacery po zdrowie”, zrób zdjęcia i wygrywaj nagrody.
 • Na zdjęciu: konferencja prasowa z udziałem prezydenta Michała Zaleskiego
  Miasto
  Ruszył esemesowy system umawiania wizyt w Wydziale Obsługi Mieszkańców, dotyczących spraw związanych z rejestracją pojazdów. Nowy system ma usprawnić obsługę mieszkańców w tym zakresie.
 • Na 100 dni przed tegorocznym 29. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym EnergaCAMERIMAGE, który odbędzie się w Toruniu 13-20 listopada, organizatorzy zaprezentowali plakat wydarzenia.
 • To będzie nie lada gratka dla fanów motoryzacji – 4 września 2021 r. w toruńskim MotoParku w kilkunastu strefach wystawowych zaprezentują się wyjątkowe pojazdy, reprezentujące różne oblicza motoryzacji.
 • Mieszkańcy Torunia i turyści odwiedzający nasze miasto lubią korzystać z roweru miejskiego. Przez dwa lata jego funkcjonowania odnotowano ponad 400 tysięcy wypożyczeń!
 • W czwartek 5 sierpnia 2021 r. na placu przez Centrum Handlowym Kometa odbędzie się wydarzenie pn. „Miasteczko Zdrowia – Toruń 2021”.
 • Od jutra 5 sierpnia 2021 r. na ulice regionu wyrusza Szczepionkobus – specjalny autobus, w którym przyjąć można dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Pierwszym jego przystankiem będzie centrum handlowe Kometa w Toruniu.
 • Konferencja Firma Przyszłości po roku przerwy spowodowanej pandemicznymi ograniczeniami powraca w Toruniu już w październiku 2021 r.
 • Chcesz złożyć wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start”? Nie wiesz jak to zrobić? Przyjdź do ZUS-u i skorzystaj z pomocy ekspertów, którzy pomogą wypełnić wniosek online.
 • Na terenie Torunia trwa montaż tablic Systemu Informacji Pasażerskiej. W związku z robotami przyłączeniowymi w pobliżu niektórych przystanków planuje się krótkie wyłączenia sygnalizacji świetlnych.