Porządek na osiedlu Jar – zmiana terminu i formy konsultacji | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Porządek na osiedlu Jar – zmiana terminu i formy konsultacji

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 06 listopada 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: logo konsultacji społecznych

Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju, termin oraz forma warsztatu Design Thinking uległ zmianie.

Warsztat odbędzie się online 10 listopada 2020 r. w godzinach 17:00-20:00. Aby wziąć udział w spotkaniu należy zalogować się na platformie ZOOM 5 minut przed rozpoczęciem warsztatu. Aby przejść na platformę ZOOM kliknij tutaj. Pierwotnie warsztat miał się odbyć też w poniedziałek 9 listopada. Osoby, które zapisały się na ten termin, zostały poinformowane o zmianach.

Tzw. Jar to największe osiedle w północnej części Torunia. Docelowo zamieszkiwać ma je blisko 20 tys. osób. Zostało ono zaplanowane przede wszystkim z myślą o potrzebach mieszkańców, przy jednoczesnym poszanowaniu wartości przyrodniczo-krajobrazowych i historycznych tego terenu. Stąd też w planach zagospodarowania Jaru duży nacisk położono na  ochronę terenów wartościowych przyrodniczo i kulturowo: obszar historycznego fortu stanowiącego element zewnętrznego pierścienia warownego dawnej Twierdzy Toruń, lasy i tereny zadrzewione, istniejące oczko wodne oraz  inne tereny otwarte, częściowo wpisując je w strukturę planowanego osiedla mieszkaniowego.

Na osiedlu Jar znajduje się mnóstwo terenów zielonych, głównie o charakterze leśnym oraz leśno-parkowym, przystosowanych zarówno do odpoczynku, jak i rekreacji. Nowych mieszkańców osiedle to przyciąga  przede wszystkim bliskością przyrody, spokojem oraz właśnie doskonale zagospodarowanymi terenami rekreacyjnymi.

Jednak problemem, który dotyka mieszkańców Jaru niemal od początków powstania osiedla, są śmieci, które niszczą krajobraz terenów zielonych oraz lasów. Nie brakuje wśród nich setek drobnych plastikowych opakowań, pozostałości po spożywanych posiłkach, a także całych skupisk worków wypełnionych śmieciami, tworzących dzikie wysypiska.


Co w ramach projektu?

Jak wspomniano na początku, celem projektu jest wypracowane optymalnych rozwiązań służących utrzymaniu czystości na ternach rekreacyjnych w obrębie tzw. osiedla Jar. Docelowo, w ramach projektu będziemy chcieli podjąć próbę wypracowania mechanizmów budowania współodpowiedzialności mieszkańców za utrzymanie porządku na miejskich terenach rekreacyjnych.

Zadanie będzie realizowane w sposób partycypacyjny, z udziałem mieszkańców i w oparciu o metodę Design Thinking. Uczestnikami całej procedury są oczywiście użytkownicy - w tym przypadku mieszkańcy tzw. osiedla Jar oraz grono specjalistów, którzy mogą wnieść do działania swoją wiedzę i doświadczenie z zakresu tematyki będącej przedmiotem całego procesu.

Więcej o projekcie przeczytasz na stronie internetowej Konsultacji Społecznych, aby przejść do strony kliknij tutaj.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
    Drogi, Miasto
    Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...