Polski Związek Łowiecki świętował 100-lecie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Polski Związek Łowiecki świętował 100-lecie

Miasto
Data publikacji: 16 września 2023
Autor: Paula Gałązka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Polski Związek Łowiecki świętował 100-lecie

W 2023 roku Polski Związek Łowiecki świętuje 100-lecie istnienia. Zarząd Okręgowy Toruń swoje oficjalne uroczystości zorganizował 16 września br. na Rynku Nowomiejskim.

- Jest to ważny moment, ważna chwila jakże trafnie opatrzona mottem, na które wszyscy powinniśmy zwrócić uwagę: „opowieść o budowaniu państwa polskiego, jego przyrody i dziedzictwa narodowego”. To jest motto 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego i na to w ten sposób spójrzmy także w tej naszej lokalnej, okręgowej działalności tych, którzy zdecydowali się tworzyć właśnie nasza toruńską organizację łowiecką – mówił w sowim wystąpieniu Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Polski Związek Łowiecki powstał w 1923 r. – pierwotnie jako Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich. Obecną nazwę przyjęto w 1936 r. Na czele całego Polskiego Związku Łowieckiego stoi przewodniczący Paweł Lisiak z godnością „łowczego krajowego”. Centralna gala jubileuszowa 100-lecia PZŁ odbyła się w Warszawie w Filharmonii Narodowej 10 maja 2023 r. 16 września 2023 roku w Toruniu odbyły się uroczystości zorganizowane przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Toruniu. Na jego czele stoi przewodniczący Piotr Pawlikowski. Jego oficjalny tytuł to „łowczy okręgowy”.

Okręg toruński leży w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, obejmuje powiaty: brodnicki, chełmiński golubsko-dobrzyński, grudziądzki, toruński, wąbrzeski i nowomiejski. Powierzchnia okręgu to 517 772 ha w tym 117 333 ha lasów (ok. 22,7 %). Powierzchnia użytkowa łowisk Okręgu jest podzielona na 71 obwodów łowieckich. W Okręgu Toruńskim zarejestrowane są 52 koła łowieckie i 2445 myśliwych. Jest to środowisko tradycyjnie męskie, ale także z tej racji wskazuje się na cenioną obecność pań, które w środowisku łowieckim nazywane są Dianami. Skupione są one w Klubie Dian. Pań w Okręgu Toruńskim jest 119.

- Na terenie Torunia nie ma kół łowieckich, ale korzystamy z dobrodziejstwa pomocy Polskiego Związku Łowieckiego naszego okręgowego. Wtedy, kiedy mieliśmy taką pasożytniczą obecność na terenach miejskich królików, w odłowie ich pomagaliście nam. Wtedy, kiedy zagrożenie obecnością dzików na terenie miasta było już dostrzegalne, również w sytuacji koniecznej odstrzału redukcyjnego pomagaliście nam. To przykłady z terenu miasta, silnie zurbanizowanego obszaru, ale w tych 117 ha terenów leśnych prowadzicie również gospodarkę leśną, dokarmcie zwierzynę, a przy tym szerzycie ideę ochraniania przyrody, troski o środowisko naturalne, a także o równowagę ekologiczną – dodawał Prezydent Torunia.

W podziękowaniu za obecność Przezydent Michał Zaleski przekazał na ręce łowczego okręgowego Piotra Pawlikowskiego obraz z widokiem Torunia.

Na uroczystości obecny był też zastępca Prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz. 

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Bulwar po kontroli NIK-u
  Miasto
  Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę inwestycji dotyczącej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Pozytywnie oceniono przeprojektowanie pawilonów, przeprowadzenie postępowania konsultacyjnego oraz wydanie wymaganych decyzji i postanowień. Izba wskazała także obszary wymagające poprawy. Wśród nich konieczność powstania...
 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...